Vadovavimas ir lyderystė


Įvadas. Vadovavimas. Vadovavimo samprata. Vadovavimo stiliai. Būdingiausi vadovų bruožai. Lyderystė. Lyderystės samprata. Lyderystės stiliai. Būdingiausi lyderių bruožai. Vadovavimo ir lyderiavimo panašumai bei skirtumai. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.

Pasitikėjimas savimi. Viena iš gero vadovo savybių yra pasitikėjimas savimi, nes pasitikintis savimi vadovas gali užkrėsti pasitikėjimu pavaldinius, be to, ši savybė privaloma vadovams, pasirinkusiems bendradarbiavimo motyvacijos metodą. Vadovo nepasitikėjimo savimi blogiausia pasekmė ta, kad jis gali pasijusti išgąsdintas pavaldinių laimėjimų. Vadovas turi pasitikėti savimi, kai reikia pasirinkti iš kelių problemos sprendimų. Pasitikintis savimi vadovas gali būti geriausias eksperto ir referentinės įtakos šaltinis.

Mokslininkai pateikę daugybę grupės lyderio apibrėžimų. Dažniausiai lyderis apibūdinamas kaip asmuo, vedantis grupės narius tikslo link (Shaw, 1981). Lyderis geba daryti įtaką grupės narių požiūriams ir elgesiui, geba juos motyvuoti. Džeimsas M. Kouzesas ir Baris Z. Posneris nurodo, ką turi daryti tikras grupės lyderis (Lekavičienė R., Vasiliauskaitė Z., Antininė D., Almonaitienė J., 2010):

Įkvėpti grupę matyti bendrą viziją (numatyti ateitį; į veiklą įtraukti visus narius).

Planuoti ateitį (pačiam būti pavyzdžiu; planuoti veiklą mažais etapais, akcentuojant nueitą kelią).

Vadovauti (t.y. planuoti grupes veiklą, nustatyti prioritetus, priimti sprendimus, numatyti darbotvarkę ir t.t.).

Dažnai grupėse būna daugiau nei vienas lyderis, t. y. grupė turi ir neformalų ir formalų lyderį.

Formalus lyderis paprastai būna skiriamas. Kai kada grupės pačios išsirenka formalų lyderį. Nesvarbu, ar formalią valdžią lyderis įgijo iš išorės, ar pati grupė ją jam suteikė, abiem atvejais jis turi teisę kitiems grupės nariams daryti įtaką: skatinti, bausti, įsakyti ir pan.

Neformalūs lyderiai – tai grupės nariai, pelnę grupės autoritetą. Nors neformalūs lyderiai neturi juridinės valdžios, tačiau jie taip pat daro įtaką grupės nariams. Skirtumas tas, kad jų poveikis dažniausiai grindžiamas autoritetu bei kompetencija lyderis (Lekavičienė R., Vasiliauskaitė Z., Antininė D., Almonaitienė J., 2010).

Demokratinis lyderis, kuris dėl grupės veiklos nuolat tariasi su grupės nariais. Potvarkiai, draudimai, paskatinimai, bausmės ir kt. nustatomi diskusijomis. Šios rūšies lyderis ne įsakinėja, bet siūlo, jo kalbos tonas draugiškas.

Amerikiečių psichologai (Mičelis, Hanzas, Evansas) skiria lyderius į dvi grupes:

Lyderiai, kurie vadovaudami orientuojasi pirmiausia į veiklos pasiekimus, o tik po to į grupės narių gerovę,

Lyderių, kuriems pagrindinis tikslas yra narių gerovė, o veiklos rezultatai – tik antraeilis tikslas.

Eksperimentai rodo, kad normaliomis sąlygomis geriausiai veikia tos grupės, kuriose yra demokratinis lyderis, turintis orientaciją į narių gerovę. Tokios grupės nariai veikia siekdami savų, o ne primestų tikslų, geriau išnaudoja savo kūrybinius ir kitus gebėjimus. Tokios grupės nariai jaučiasi reikšmingi ir laimingi.

Autokratinio lyderiavimo grupėse tvarka ir drausmė po kiek laiko pradeda blogėti dėl to, kad žmonės jaučiasi nepilnaverčiais vykdytojais. Grupei trūksta informacijos, plinta gandai, skundai, ir grupės laipsniškai degraduoja. Autokratinės grupės tinka veikiant ekstremalioms sąlygoms (karinės grupės, gaisrininkų komandos ir pan.).

Liberalaus lyderiavimo grupėje trūksta apibrėžtos tvarkos, todėl atsiranda nepasitikėjimas veiklos perspektyvomis. Ima kilti poreikis demokratinio lyderiavimo (Jacikevičius A., 1994).

Nors versle nuolat keičiasi – puikaus lyderio savybės lieka nepakitusios kaip tvirta uola,

Valdymas yra protinis ir fizinis procesas. Vadovais tampama organizacijos valia, o lyderių niekas neskiria – jais tampama dėl asmeninių sugebėjimų. Kai kada pavaldinys nurodinėja viršininkui. Žinoma yra geriausias variantas, kai vadovas yra lyderis (Neverauskas B., Rastinis J., 2001).

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2016 m.
  • 15 puslapių (3851 žodžiai)
  • Universitetas
  • Darius
  • Vadovavimas ir lyderystė
    10 - 4 balsai (-ų)
Vadovavimas ir lyderystė. (2014 m. Spalio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadovavimas-ir-lyderyste.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 16 d. 18:54
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo