Vadovavimo psichologija knygos analizė


Įvadas. Vadovavimas ir elgsena. Asmenybė ir individualūs skirtumai. Grupė sąlyginės ir darnios komandos. Nūdienė organizacija kultūra ir vystymas. Vadovavimas geras, geresnis , geriausias. Vadovo asmenybė.


Knygos autoriai yra V. Barvydienė ir J.Kasiulis. Knyga vadinasi –„ Vadovavimo psichologija“. Knyga yra išleista Kauno „Technologija“ leidyklos 1998 m. Šis vadovėlis skirtas prof. P. Tvarijonaviaus atminimui. Šios knygos tikslas yra – suteikti būsimiems vadovams specialių psichologijos mokslo žinių, kurios padėtu save realizuoti vadovavimo veikloje.„Vadovavimo psichologijos“ dalis skirta psichologinių vadovavimo fenomeno aspektų teoriniam požiūriui aptarti: asmenybės tipologijų, darbuotojų motyvavimo, grupės procesų ir kitoms analizėms. Kitoje knygos dalyje yra metodiniai ir praktiniai patarimai, kaip plėtoti partnerinį bendravimą, spręsti konfliktus, vesti derybas, priimti sprendimus grupėje, psichologinės savireguliacijos būdus ir visa kita. Knygoje bus pateikiamos tokios temos kaip – „Asmenybės ir individualūs skirtumai“ , „Vadovavimas – elgsenos mokslų sritis“ , „ Grupė: nuo sąlyginės iki darnios komandos“ , „Nūdienė organizacija: kultūra bei vystymas“ , „ Vadovavimas: geras, geresnis, geriausias“ ir „ Vadovo asmenybė“ .

Apžvelgti kaip kitų vadovavimo esmės supratimas įvairiose vadybos teorijų koncepcijose.

Apibrėžti vadovavimo kaip specifinės elgsenos mokslų srities uždavinius.

Šiame skyriuje analizuojama vadovavimo funkcijos esmė ir apibrėžiama vadovavimo sąvoka. Vadovavimo sąvoka anglų kalbos šaltiniuose dažniau įvardijama kaip „lyderystė“. Čia dėstoma medžiaga apie vadovavimą ir lyderiavimą, kuo skiriasi lyderis nuo vadovo. Rašoma kad vadovas gali būti arba nebūti lyderiu. Daugelis autorių sutaria kad terminai lyderiavimas ir vadovavimas, nėra tapatūs, bet jų nesutarimų esmė ta kad šių terminai yra tarpusavyje susiję. Toliau skyriuje aprašoma: „Kas yra vadovavimas?“ , „Kaip jis veikia“ ir Kaip tapti efektyviu, „sėkmingu vadovu?“ Vadovavimo veiklai yra būdinga: dinamiškumas, įvairumas, sudėtingumas, kūrybingumas, chaotiškumas, fragmentiškumas, laiko spaudimas, rizika. Knygoje rašoma kad vadovo veiklai yra būdinga: Dinamiškumas; įvairumas; sudėtingumas; kūrybingumas ;chaotiškumas; fragmentiškumas; laiko spaudimas (karštligiškumas) ; rizika. Šiame elgsenos ir vadovavimo skyriuje pateikiami įvairių lygių vadovų vaidmenų apibūdinimai.

Siekiama išsamiai išanalizuoti vadybos teorijų raidą. Čia pateikiamos – Klasikinės vadybos teorijos (1900-1950) (F.W.Taylor, H. Fayol, F. Ir G.Gilbreth, A.J. Graičiūnas ir kt). Šiame skyriuje apie vadovavimą ir elgseną analizuojama apie organizacijos vadovų užduotis ir pasirengimą darbams. Šiose teorijose aiškus organizacijos prioritetas prieš asmenybę.Knygoje pateikiamos vadybos teorijos. Antroji teorijos stadija vadinosi Hawthorno tyrinėjimais (1930 m.) Tuo metu Hawthorno gamykloje , JAV vadovaujant Harvardo profesoriui E. Mayo, buvo atliekami 10 metų trukę fizinių ir socialinių darbo sąlygų įtakos darbuotojų darbo rezultatams tyrimai.Ištrauka iš eksperimento: „ Eksperimento metu buvo atrinkta grupė moterų. Darbininkės buvo atskirtos nuo kitų darbuotojų, bet paliktos savo kambaryje. Tam tikru laiko tarpu buvo įvairiai keičiamos jų darbo sąlygos ir tyrinėtojai stebėjo jų poveikį darbo našumui. Buvo įvedamos papildomos poilsio pertraukos, keičiamas jų ilgumas, pietų pertrauka buvo keičiama ir laike, ir keičiamas jos ilgumas. Visais atvejais su eksperimentui atrinktomis moterimis buvo kalbama apie pakeitimus, prieš juos vykdant. Dideliam tyrinėtojų, nustebimui, darbo našumas augo, nepriklausomai nuo to, ar pokyčiai darbo sąlygose buvo į gerą, ar į blogą pusę.”Šiame skyriuje išsamiai aprašomi tyrimai, pateikiamos eksperimentų ištraukos. Padaromos išvados apie tai kas lemia geresnius darbo rezultatus. Yra atsižvelgiama į daugybės autorių nuomonę, jų darbus ir analizės. Taip pat, pateikiamos elgesio vadybos teorijos, šio požiūrio teiginiai, autoriaus D.McGregor teorija. Elgesio teorijos ir šiandien vyrauja vadybos moksle. Teorijos grupuojamos kaip:

Tiriančios žmonių poreikius, motyvus bei tikslus.

Siekiančios apibūdinti priimtiniausią vadovavimo stilių.

Nagrinėjančios žmogaus ir organizacijos santykius.

Apibendrinant šiame skyriuje pateikiamos teorijos, vadovavimo psichologijos uždaviniai ir tikslai. Suteikiama žinių apie individo , grupės ir organizacijos elgseną, jo/ jų vadovavimą. Suteikiama žinių apie sėkmingą vadovavimą, formuojamas sisteminis požiūris į organizaciją. Taip pat aptariama vadovavimo funkcija vadybos teorijose. Labai analizuojamos įvairios autorių teorijos ir remiamasi jų patirtimi ir nuomonėmis, pateikiami eksperimento pavyzdžiai, išsamiai aprašoma kas tame eksperimente vyko ir įtakojo eksperimento dalyvius. Čia svarbu ne tik vadovavimas ir organizavimas, bet ir elgsena vadovavimo metu, apžvelgiamos elgesio vadybos teorijos.

  • Vadyba Analizė
  • Microsoft Word 46 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (5984 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabriele
  • Vadovavimo psichologija knygos analizė
    10 - 9 balsai (-ų)
Vadovavimo psichologija knygos analizė. (2016 m. Birželio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadovavimo-psichologija-knygos-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 14:04
×