Vadovavimo stiliai (3)


Įvadas. Vadovavimo sąvoka ir jo ypatumai. Vadovų tipai ir jų lygiai. Vadovavimas kaip valdymo funkcija. Vadovavimo efektyvumaas. Vadovavimo stiliai ir jų įtaka vadovo darbo efektyvumui. Sėkmingo vadovavimo požiūriai ir jų teorijos. Lyties įtaka vadovavimui. Vadovų charakteristikos, lemiančios vadovavimo efektyvunmą. Mokslinių darbų, skirtų efektyvių vadovų charakteristikoms nustatyti, analizė Išvados. Literatūra.


Pastarojo dešimtmečio (1998-2008 mm.) mokslininkų darbuose siūloma didelė vadovavimo klausimams skirtų darbų įvairovė. Jų atliktų tyrimų rezultatų aspektai, kurie siejasi su pasirinkta darbo tema, bus nagrinėjami šiame magistro darbe: vadovavimo ypatumai ir jo stilių analizė efektyvus vadovavimas, vadovo savybės ir įgūdžiai lyčių skirtumai vadovavime, vadovų kompetencijų svarba ir kt.

Darbo tikslas-nustatyti vadovavimo stiliaus (-ių) bruožus, dominuojančias vadovų kompetencijas ir jų svarbą vadovavimo efektyvumui.

Aukščiausios grandies vadovai užtikrina, jog įmonės darbas atitinka jos savininkų, klientų ir mokesčių mokėtojų lūkesčius (pvz., šalies prezidentas, viceprezidentas). Šie vadovai atsakingi už įmonės tikslų interpretaciją bei jos misijos formavimą, jie nustato įmonės strategiją ir jos politiką. Vidurinės grandies vadovai įgyvendina įmonės strategijas ir politiką nustatytas aukščiausios grandies vadovais, kuria taktinius planus ir standartines operacines procedūras, vadovauja kitiems žemiausios grandies vadovams ir koordinuoja jų darbą (t.y. jie yra prižiūrėtojai, skyrių vadovai, įrangos vadovai, operacijų vadovai). Žemiausios grandies vadovai. Jie daug laiko praleidžia bendraudami su savo pavaldiniais, koordinuodami jų darbą, motyvuodami juos, atsakinėdami į juos klausimus, spręsdami kasdienes problemas. Daugelis jų - buvę operaciniai darbuotojai gavę paaukštinimą (pvz., meistrai, viršininkai).

1. prognozuoti ir planuoti, t.y. vertinti ir numatyti ateitį, nustatyti tikslus, planuoti organizacinį darbą nustatant tikslią veiksmų seką ir turinį;

2. organizuoti, t.y. išdėstyti organizacinę struktūrą, sukurti formalią tarpusavio santykių sistemą nustatytiems tikslams pasiekti (žmonių įdarbinimas, pareigų, įgaliojimų nustatymas, išteklių paskirstymas);

4. koordinuoti, t.y. derinti pavaldinių veiksmus su bendru organizacijos planu, užtikrinti harmoningą bendradarbiavimą;

5. kontroliuoti, t.y. stebėti, kad viskas vyktų pagal nustatytas taisykles ir įsakymus; lyginti tai, kas vyksta, su tuo, kas turėtų vykti.

2) tai išteklių ir rezultato koncepcija, t.y. efektyviai dirbantis vadovas optimaliai panaudoja išteklius - darbą, medžiagą, laiką, sugeba sumažinti išteklių sąnaudas;

2) susietas su mokėjimu tinkamai pasirinkti tikslus, t.y. vadovas visada turi kelti atitinkančius situaciją tikslus, garantuoja organizacijos sėkmę Net ir didžiausias efektyvumas negalės kompensuoti efektingumo trūkumo, todėl prieš suteikdami dėmesį į efektyvumą, vadovas turi įsitikinti, kad pasirinkti tikslai yra teisingi ir atitinka situaciją, t.y. planavimo funkcija yra labai svarbi.

1) tiksliai suformuluoti užduotis ir išsiaiškinti, ar darbuotojas jas suprato taip, kaip tikisi vadovas;

2) įsiklausyti į darbuotojų motyvaciją (darbuotojams dažnai pripažinimas, įtraukimas į įmonės reikalus ir pagalba kilus asmeninėms problemoms yra svarbesni už atlyginimą ir karjeros galimybes).

Tokie veiksniai gali būti vadovų kontroliuojami, bet yra ir nekontroliuojamų veiksnių, tokių kaip:

4) prisiima atsakomybę už priimtus sprendimus ir komunikaciją, 5) susikoncentruoja ties galimybėmis, o ne problemomis, 6) organizuoja produktyvius susirinkimus, 7) galvoja bei kalba „mes“, o ne „aš“, 8) iš pradžių išklauso, o paskui kalba.

1) vadovo ar lyderio gebėjimo suvokti pavaldinių poreikius ir lūkesčius;

2) vadovo ar lyderio gebėjimo pritaikyti pavaldinių suvokimo apie efektyvų vadovavimą metodus..

Vadybinėje literatūroje aptinkama daug informacijos, skirtos nustatyti veiksnius, turinčius įtakos vadovavimo efektyvumui, atskleisti efektyvių vadovų kompetencijas ir savybes. Dažnai tikimasi, jog šiuolaikiniai vadovavimo stiliai (pvz., transakcinis) būtinai atneš norimų rezultatų, bet atkreipiama mažai dėmesio į skirtingų stilių taikymo galimybes, teigiamas ir neigiamas puses, aplinkos įtaką, kiek ir kokių empiriniais tyrimais nustatytų ir patvirtintų rezultatų buvo pasiekta ir pan. Vadovams sudėtinga pasirinkti tokį darbo stilių, kuris atitiktų kaip jų pavaldinių, taip ir įmonės vadovybės lūkesčius, jų vadovavimo stilius – tai:

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (8258 žodžiai)
  • Kolegija
  • Evelina
  • Vadovavimo stiliai (3)
    10 - 1 balsai (-ų)
Vadovavimo stiliai (3). (2017 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadovavimo-stiliai-3.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 25 d. 04:37
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo