Vadovavimo stiliai, jų specifika


Lentelių sąrašas. Įvadas. Kas yra vadovavimo stilius ir nuo ko jis priklauso. Vadovavimo stiliai. Charizmatinis. Patrialchalinis. Transformacinis. Transakcinis. Autokratinis. Demokratinis. Liberalus. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kiekvienas vadovas turi savitą vadovavimo stilių, kurį jis pats pasirenka. Vadovavimo stiliaus pasirinkimas priklauso nuo daugelio aspektų, tokių kaip: vadovo patirtis, santykiai su darbuotojais, atsakomybės dydis, darbo/uždavinio sudėtingumas, organizacijos veiklos pobūdžio. Tačiau nei vienas vadovavimo stilius nėra universalus, tai yra, negali tikti visiems atvejams, todėl vadovai turi pasirinkti optimaliausią vadovavimo stilių ir būti pasiruošę reaguoti į atsiradusiais permainas.

Vadovavimo stilius- vadovo poveikio pavaldiniui būdas, skatinantis, veikiantis pavaldnio savimonę siekti organizacijos tikslų. Vadovavimo stilius apima tokius vadovavimo veiksnius, kaip vadovo elgesys, bendravimas, įgaliojimų perdavimas, vadovavimui naudojamos teisės, pareigos ir atsakomybės formos. Vadovavimo stilių specifiką ir įvairovę lemia individualūs keikvieno darbuotojo asmenybės bruožai. Galbūt dėlto mokslinėje literatūroje galima aptikti įvairių vadovavimo stilių traktuočių, klasifikacijų.

Vienas iš vadovavimo stilių formuojančių teorijų yra D. McGregoro X ir Y teorijos. X teorija atspindi tradicinį požiūrį į vadovavimą ir kontrolę, o Y teroija paaiškina individualių irkolktyvių tikslų integraciją. Pirmuoju atveju, kai vadovas mano, kad pavaldiniai yra neiniciatyvūs ir bijo prisiimti atsakomybę, vadovavimas daugiausia remiasi formalia valdžia ir sukuria tokią rezultatų vertinimo sistemą, kuri griežtai reglamentuoja pavaldinių elgesį. Y teroija, prišingai, teigia, kad organizacijos darbuotojai sąžiningai vykdo pareigas, siekdami optimizuoti indėlį į organizacijos laimėjimus. Taip gali dirbti tik profesionalūs ir atsakingi darbuotojai, todėl vadovo poveikis pavaldiniams grindžiamas tokia stimulu ir darbo vertinimo sistema, kuri skatina kompetencijos ugdymą, įgaliojimų ir atsakomybės darbuotojams delegavimą, sudaro sąlygas nesmulkmeniškai kontrolei. Vadovo vertybes galima įžvelgti iš jo požiurio į darbuotojus, todėl ir atsiranda skirtumai tarp vadovavimo stilių.

Šio vadovavimo stiliaus pagrindas yra asmeninio sinduliavimo jėga (Dievo dovana). Vadovas turi išskirtinę Dievo dovaną veikti bendradarbius, tam kad jie darytų tai, ko iš jų vadovas tikisi. Vadovas pasižymi tam tikra hipnozės jėga. Praktikoje yra pastebima, kad visi geri vadovai turi ypatingo žavesio, poveikio jėgos. Šio vadovavimo stilių naudojantis vadovas, turi gebėjimą užkrėsti visą kolektyvą savo energija, užsispirimu pasiekti užsibrėžtą tikslą. Tokiais vadovais yra žavimasi ir dažniausiai jie nėra egoistai, tačiau tokių vadovų nėra daug.

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2081 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • Vadovavimo stiliai, jų specifika
    10 - 10 balsai (-ų)
Vadovavimo stiliai, jų specifika. (2015 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadovavimo-stiliai-ju-specifika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 05:46
×