Vadovavimo stiliai referatas (3)


Vadovavimo stiliai. Tradiciniai vadovavimo stiliai. Naujieji vadovavimo stiliai. Vadovavimas pagal vadovų elgesį. Vadovavimas pagal vadovų orientaciją. Situacinis požiūris į vadovavimą. Stilių suderinamumas. Išvados. Informacijos šaltiniai. Priedas.


Rašydama darbą aptikau šį įdomų 26-tojo JAV prezidento posakį. Ar tikrai taip yra? Apie vadovavimą, jo funkciją kalbama jau senai. Kai kurie mano, jog jis nėra reikalingas, o vadovauti eina tie, kurie nemoka dirbti. Nejaugi vadovo darbas yra ant tiek menkas ir lengvas? Manyčiau, jog ne. Nagrinėdama reikalingą informaciją darbui paruošti, pati sužinojau daug naujo apie vadovo vaidmenį organizacijos veikloje. Vadovavimas yra viena iš svarbiausių vadovo funkcijų, susijusių su tarpasmeniniais valdymo aspektais, padedanti pavaldiniams suprasti įmonės tikslus ir skatinanti efektyviai jų siekti. Kaip vadovas tai padarys, priklauso nuo jo vadovavimo ypatybių. Kaip ir mene, vadovavimas yra sugrupuotas į tam tikrus stilius. Kiekvienas iš jų skiriasi nuo ankstesnio, turi savo unikalias savybes. Būtent apie vadovavimo stilius, jų ypatybes ir suderinimo galimybes bus kalbama šio darbo turinyje.

Nagrinėjant vadovavimo stilius, pirmiausiai siūlau išsiaiškinti, ką reiškia šį sąvoką.

Vieną iš pirmų bandymų suformuoti vadovavimo stilius galima aptikti Platono veikale „Valstybė“. Vadovo tipai buvo apibūdinami sekančiai:

Demokratas – visi piliečiai yra lygūs, taip pat vyrauja demokratija, kadangi valstybinės pereigos skirstomos burtais ar rinkimo būdu

Tironas – despotiškas vadovas, kuriuo vadovavimo stilių pagrindą formuoja žiaurūs polinkiai.

Pats stiliaus pavadinimas nusako tai, jog tokie vadovavimo stiliai jau senai įsitvirtinę ir jais naudojosi ne viena vadybininkų karta. Jie yra autoritariniai. Pavaldinys nuolat kontroliuojamas, laukiama, jog įsakymus jis atliks laiku. Šiam stiliui reikia stiprios asmenybės, sugebančios tikslingai pateikti informaciją bei gebėti sulaikyti valdžią savo rankose. Tam stiliui priskiriami:

Charizmatinis vadovavimo stilius – charizma graikiškai reiškia „dievo įkvėpta dovana“. Vadovaujant remiamasi asmeninio spinduliavimo jėga. Vadovas geba įkvėpti, sukelti darbuotojų entuziazmą, kad jie galėtų pasiekti laimėjimų Toks vadovas greitai randa bendrą kalbą, lengvai gali sužavėti ir tuo paveikti kitus žmones. Charizmatiškas vadovas tarsi pasižymi kažkokia hipnozės jėga. Jis taip paveikia pavaldinius, jog atrodo, kad jie savo noru atlieka tam tikrus įsakymus, nors pirminė iniciatyva kilo iš vadovo pusės. Tokiam vadovui būtini geri retoriniai gebėjimai, didelis pasitikėjimas savimi ir savo pažiūroms bei didelis valdžios poreikis. Geru pavyzdžiu būtų 20 a. vokiečių politikas A. Hitleris. Jis sugebėjo kurti „ypatingus santykius“ su tauta, turėjo gerus retorikos įgūdžius bei gebėjimą kurti viziją.

Patriarchalinis vadovavimo stilius – yra kaip analogija tėvo ar motinos vaidmens šeimoje. Tai stilius, turintis gilias tradicijas, tačiau ribotas pritaikymo galimybes. Kaip jau buvo minėta stilius panašus į šeimos modelį. Visi turi paklusti šeimos galvai. Tačiau ar patriarchas tikrai vertas šito autoriteto? Dėl to šio stiliaus modelis šiandienos mažai pritaikomas, arba pritaikomas mažose įmonėse.

Biurokratinis vadovavimo stilius – remiasi griežtu pavaldumu ir paklusnumu. Žodiniai įsakymai pakeičiami raštiškais įsakymais. Šio stiliaus pritaikymas yra geras, kai atliekamos paprastos procedūros, tačiau, kai „popierizmo“ padaugėja, ar atliekama stambiose įmonėse, šis stilius yra gan rizikingas. Taip yra dėl to, kad keičiantis situacijai, įsakymas, kaip reglamentas nėra keičiamas, dėl to atsiranda galimybė savo kaltę suversti „blogam įsakymui“. Kas iš to laimi? Turbūt konkurentai. Kol įmonė turės sutvarkyti savo problemas, jie galės plėsti savo įmonę, perimti Jūsų klientus sau. Taigi kyla klausimas: ar reikalingas kiekvieno įsakymo raštiškas egzempliorius, jei jis „stabdo“ tikrą darbą ir neleidžia laisvai keisti sprendimus. Turbūt ne. Tačiau iš kitos pusės, šis vadovavimo stilius konkrečiai nusako, ko reikalaujama nuo darbuotojo. (interpretuota remiantis R. Čiarnienė „Organizacijų vadybos pagrindai“)

  • Microsoft Word 450 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3446 žodžiai)
  • Universitetas
  • E
  • Vadovavimo stiliai referatas (3)
    10 - 3 balsai (-ų)
Vadovavimo stiliai referatas (3). (2016 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadovavimo-stiliai-referatas-3.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 07 d. 12:47
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo