Vadovų funkcija


Įvadas. Vadovas – kas tai? Vadovų tipai. Vadovų funkcijos. Planavimas. Organizavimas. Vadovavimas. Kontrolė. Išvados. Literatūros sąrašas.


Svarbiausias darbuotojas, atliekantis visas valdymo funkcijas yra vadovas. Vadinasi, norint atlikti kiekvieną, nors ir lengvą ir nesudėtingą darbą, vadovui būtina iš anksto nustatyti, kokį rezultatą norima gauti, kaip organizuoti darbą, kaip vadovauti darbuotojams ir kontroliuoti darbo atlikimą. Taip pat jis turi ir išskirtinę privilegiją – priimti sprendimus. Vadovas, tai ne tik žmogus, kuris įsakinėja, jis turi būti ir lyderis, uždegantis darbuotojus savo idėjomis, noru tobulėti ir siekti organizacijos tikslų. Apie tai rašo ir J. A. F. Stoneris knygoje ,,Vadyba“. Jis teigia, kad visos organizacijos turi asmenis, atsakingus už tai, kad tikslai būtų pasiekti. Tai – vadovai – treneriai, dirigentai ar pardavimo skyriaus vadovai. Vienoje organizacijoje jie matomi geriau, kitoje blogiau, tačiau nevykusiai valdoma organizacija gali visai žlugti.

Todėl šiame darbe mes ir nagrinėjame ką rašo skirtingi autoriai apie vadovų funkcijų klasifikaciją, planavimo, organizavimo, vadovavimo ir kontrolės procesų svarbiausias nuostatas.

Kad ir kokiam tipui priklauso vadovas, jis atlieka visas vadovų funkcijas: planuoja, organizuoja, vadovauja bei kontroliuoja.

Džeimsas A. F. Stoneris teigia, jog planavimas yra, kai vadovas apgalvoja savo tikslus bei veiksmus iš anksto ir jo veiksmai remiasi kokia nors taisykle, planu ar logika, o ne atliekami spontaniškai. (,,Vadyba“ 10p) Andrius Tamošiūnas mano labai panašiai kaip Džeimsas A. F. Stoneris, jis sako: planavimas – tai tikslų apibrėžimas, priemonių tiems tikslams pasiekti parinkimas ir jiems įgyvendinti racionalios veiksmų sekos sudarymas. Taip pat tai nenutrūkstamas procesas, atsižvelgiantis į aplinkos pokyčius ir prisitaikantis prie jų. (14p ,,Vadybos funkcijos ir priemonės“)

Vadovai yra skirstomi pagal savo vadovavimo stilių. Vadovavimo stilius apima tokius vadovavimo veiksnius, kaip vadovo elgesys, bendravimas, įgaliojimų perdavimas, vadovavimui naudojamos teisės, pareigos ir atsakomybės formos. Vadovavimo stilių specifiką ir įvairovę lemia individualūs kiekvieno darbuotojo asmenybės bruožai. Galbūt dėl to mokslinėje literatūroje galima aptikti įvairių vadovavimo stilių traktuočių, klasifikacijų. Kurtas Levinas išskyrė šiuos pagrindinius vadovų tipus: autokratinis, liberalus, anarchinis, demokratiškas, kolegialus.

Vadovas tai ne tik vadovaujančias pareigas užimantis asmuo. Jis turi suplanuoti tikslus, kuriuos reikės pasiekti, organizuoti darbą, vadovauti bei motyvuoti darbuotojus ir kontroliuoti darbą ir stebėti tikslų vykdymą. Bet vadovai nebūna vienodi, todėl skirstomi pagal įvairius kriterijus. Planavime svarbiausia vadovo funkcija yra nustatyti tikslus, tam kad visiems būtų aišku ką norime pasiekti. Organizavime pagrindinė funkcija yra nustatyti kiek skirta laiko atlikti darbą. Vadovavimas yra reikalingas tam, kad vadovas nukreiptų darbuotojus tinkama linkme, juos motyvuodamas ir skatindamas siekti bendrų tikslų. Kontrolė padeda vadovams stebėti savo planavimo, organizavimo ir vadovavimo efektingumą ir neleidžia nuklysti nuo užsibrėžto tikslo.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2326 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laima
  • Vadovų funkcija
    10 - 1 balsai (-ų)
Vadovų funkcija. (2016 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadovu-funkcija.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 07 d. 23:46
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo