Vadybos atskaitomybė


Vadybos atskaitomybė. Kas yra vadyba? Vadyba kaip humanitarinė disciplina. Vadybos matmenys. Misija. Darbininkų sėkmė. Susifokusavimas į indėlį. Asmeninis įsipareigojimas. Žinokite savo stipriąsias puses ir vertybes. Kokios yra mano stipriosios pusės? Pažinkite savo laiką. Laiko poreikiai. Sprendimo priėmimo procesas. Informacijos šaltiniai.


Vadyba susijusi su žmonėmis. Jos uždavinys – siekti, kad žmonės sugebėtų veikti išvien, kad jų stipriosios savybės būtų efektyvios, o silpnosios būtų nesvarbios. Kaip tik tam organizacijos ir reikalingos, o vadyba yra labai svarbus, lemiamas veiksnys. Iš tikrųjų mes jau visi dirbame vadybininkų tvarkomose institucijose, didelėse ar mažose, verslo ir ne verslo. Nuo vadybos priklauso mūsų pragyvenimo lygis. O mūsų sugebėjimas prisidėti prie visuomenės gyvenimo nuo organizacijos, kurioje dirbame, valdymo priklauso ne mažiau kaip nuo mūsų pačių gebėjimų, atsidavimo ir pastangų.

Kadangi vadyba užsiima žmonių integravimu į bendrą rizikingą verslą, ji yra giliai įaugusi į kultūrą. Vadovai Vakarų Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV, Japonijoje ir Brazilijoje daro lygiai tą patį, tik visiškai skirtingais būdais. Todėl vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria vadovai besivystančioje šalyje - rasti ir identifikuoti tas savo tradicijų, istorijos ir kultūros dalis, kurias būtų galima panaudoti kaip vadybos statybinius blokus. Skirtumą tarp Japonijos ekonominės sėkmės ir Indijos santykinio atsilikimo dideliu mastu galima paaiškinti tuo faktu, kad Japonijos vadovai sugebėjo importuotas vadybos koncepcijas pasėti savo kultūros dirvoje ir priversti jas augti.

Nei produkcijos kiekis, nei pelningumas patys savaime nėra adekvatūs įmonės ir vadovybės veiklos efektyvumo rodikliai. Lemiami veiksniai organizacijos veiklos efektyvumui ir jos išlikimui yra padėtis rinkoje, inovacijos, produktyvumas, darbuotojų ugdymas, kokybė, finansiniai rezultatai. Nepelno institucijoms irgi reikia matmenų apibūdinti sritims, būdingoms jų misijai. Kaip žmonėms reikia įvairių matmenų jų sveikatos būklei ir pajėgumui įvertinti, taip ir organizacijoms reikia įvairių matmenų jų būklei ir pajėgumui įvertinti. Veiklos efektyvumą reikia laikyti įmonės ir jos vadovybės charakteristika. Efektyvumas turi būti išmatuojamas ar bent jau įvertinamas ir jį reikia nuolat gerinti.

Prieš 30 metų anglų mokslininkas ir rašytojas Č. P Snou (C.P. Snow) kalbėjo apie šiuolaikinės visuomenės „dvi kultūras". Tačiau vadybos negalima priskirti nė vienai iš jų - nei „humanitarinei", nei „mokslinei“. Ji užsiima veiksmais ir pritaikymu, tikrina jų rezultatus. Tai priartina ją prie technikos. Tačiau ji užsiima ir žmonėmis, jų vertybėmis, jų augimu bei tobulėjimu ir taip tampa humanitariniu mokslu. Prie to prisideda ir jos domėjimasis socialine struktūra bei bendruomene ir poveikis joms. Iš tiesų, kiekvienas, kuriam kaip šios knygos autoriui teko daug metų dirbti su įvairių institucijų vadovais, galėjo įsitikinti, kad vadyba yra labai susijusi su morales klausimais, su žmogaus prigimtimi, su gėriu ir blogiu.

Taigi, vadybą galima priskirti prie to, kas pagal tradiciją priskiriama prie humanitarinių mokslų, nes jai rūpi žinių, savęs pažinimo, išminties ir lyderystės klausimai, bet kartu ji domisi ir praktiniu jų pritaikymu. Vadovai ir vadybininkai naudojasi visomis humanitarinių ir socialinių mokslų: psichologijos ir filosofijos, ekonomikos, istorijos, etikos ir kartu tiksliųjų mokslų žiniomis. Tačiau jie turi tas žinias panaudoti siekdami efektyvumo ir rezultatų: ligonių gydymui, studentų mokymui, tiltų statymui, vartotojams tinkamiausios programinės įrangos kūrimui ir jos pardavimui.

Šio uždavinio - ekonominio veiklos efektyvumo atžvilgiu verslo ir neverslo institucijos skiriasi. Visų kitų uždavinių atžvilgiu jos panašios. Tačiau ekonominis veiklos efektyvumas yra tik verslo institucijų specifinė misija. Jau pats verslo apibrėžimas sako, kad jis egzistuoja ekonominiam veiklos efektyvumui užtikrinti. Visose kitose institucijose: ligoninėse, bažnyčiose, universitetuose, kariuomenėje, ekonominė svarba apribota. O verslo įmonėse jie sudaro loginį jų pagrindą ir tikslą.

  • Vadyba Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 53 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4064 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vincentas
  • Vadybos atskaitomybė
    10 - 2 balsai (-ų)
Vadybos atskaitomybė . (2017 m. Gegužės 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadybos-atskaitomybe.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 10:07
×