Vadybos Funkcijos konspektas


Vadybos funkcijos. Organizacija. Santykinė valdymo įgūdžių priklausomybė nuo valdymo lygių. Organizacijos vidinė ir išronė aplinka. Išorinė aplinka. Tiesioginiai veiksniai. Šalutiniai veiksniai. Vidinė organizacijos aplinka. Mokslinio valdymo mokykla. „X“ teorija teigia / D. Makgregoras. „Y“ teorija teigia / D. Makgregoras. “Z” teorija teigia / V. Auči (W. Ouchi). Tikslai. Vizija. Sprendimų priėmimas. Planavimo funkcija. Strategijos planavimas. Organizavimas. Valdžia. Vadovavimo stilius. Konfliktas. Komunikacija. Kontrolė.

Vadyba – tai mokslas apie organizacijų valdymą, t.y. organizacijos vadovybės suformuotų įmonės tikslų siekimą pavaldinių pastangomis, kitais ištekliais bei aplinkos sąlygomis.

Dažniausiai manoma, kad pagrindinis organizacijos tikslas - gauti pelną. Galima būtų sutikti, kad verslo organizacijoms pelnas – vienas iš svarbiausių tikslų. Tačiau organizacija pelną gali gauti tik tuomet, kai gamina produktą ir jį vartotojas nuperka savo poreikiams patenkinti. Todėl teisingiau būtų manyti, kad svarbiausias tikslas – pagaminti paklausą turintį produktą efektyviai panaudojant ribotus gamtinius išteklius.

Tai įsivaizduojama sėkminga organizacijos arba individo ateitis, kylanti iš pagrindinių vertybių arba filosofijos, su kuriomis siejasi tikslai ir planai,

Tai integruota organizacijos charakteristika jos gyvavimo artimesnėje ar tolimesnėje perspektyvoje,

Tai pageidaujama perspektyva, kurią organizacija nori įgyvendinti savo veikla.

Vadovas turi sugebėti analizuoti kiekvienos situacijos tikrumą, riziką, netikrumą.

Netikrumas. Esant netikrumo sąlygoms mažai žinoma apie alternatyvas ir jų pasekmes.

Neprogramuojami sprendimai priimami sprendžiant nepaprastas ar netikėtas problemas.

Planavimas yra vadybos funkcija, kuri turi būti visuose organizacijos lygiuose. Jo tikslas yra koordinuoti padalinių veiklą organizacijose ir jos aplinkoje.

ĮMONĖS PLANŲ SISTEMA (HIERARCHIJA)

1. Ilgalaikis ir strateginis planavimas (Daugiau kaip 5 metai):

Atliekamas uždavinių – tikslų ir apytikslės jų realizavimo būdų planavimas.

Sudaromos atskirų veiklos sričių plėtotės programos.

Visi šie planai sudaro planavimo sistemą, jie vienas kitą papildo.

1. Laiko horizontas. Strateginiai planai aprėpti kelerius metus ar net dešimtmečius. Operatyviniams planams dažnai tinkamas laikotarpis - metai.

SUDARANT PLANUS TURI BŪTI TOKIE REIKALAVIMAI:

KAD PARENGTI STRATEGINĮ PLANĄ, ORGANIZACIJOS VADOVYBĖ TURI:

3. Turėti valios permainoms, ryžtis imtis veiksmų, kai tam ateis laikas;

5. Suprasti, kad strateginio plano įgyvendinimas – tai procesas, reikalaujantis nuolatinių pastangų.

Organizavimas – tai organizacijos struktūros sukūrimas. Ši struktūra sudaro galimybę individams bendrai efektyviai dirbti siekiant numatytų tikslų.

Yra du organizavimo aspektai:

1) organizacijos skaidymas į tikslus bei strategijas atitinkančius padalinius;

2) įgaliojimų sąveika.

Delegavimo vaidmuo organizavimo procese labai svarbus. Jo pagalba vadovas paskirsto užduotis pavaldiniams. Atlikus užduotis turi būti pasiekti organizacijos tikslai. Jeigu kokia nors užduotis nėra deleguojama pavaldiniui, ją turi atlikti pats vadovas.

Visi individai užima atitinkamas pareigas.

Įgaliojimas – tai ribota teisė naudoti organizacijos išteklius ir kreipti bendradarbių pastangas užduotims atlikti.

Įgaliojimai yra deleguojami, jie riboti ir taikomi tik konkrečiai pareigybei.

Jie suteikia teisę panaudoti atitinkamus organizacijos išteklius.

VADOVAVIMO STILIUS SUSIDEDA IŠ:

Pirmiausia, kad pavaldiniai pradėtų veikti, vadovas turi duoti paliepimą. Paliepimai skiriasi savo griežtumo laipsniu. Griežčiausi paliepimai yra įsakymai, kurie liepia griežtai laikytis nurodytų taisyklių. Negriežti paliepimai – tai nurodymai. Jie nurodo tiktikslą, apytikslį veikimo būdą.

Prievartiniai, kai pavaldinys, neįvykdęs paliepimo, turės nuostolių,Pažadiniai, kai įvykdžius paliepimą, nauda bus didesnė ir viršys įdėtas pastangas.

Demokratas – remiasi aukštesnio lygio poreikiais. Demokratas įgaliojimus decentralizuoja. Pavaldiniai aktyviai dalyvauja priimti sprendimus ir turi didelę laisvę atlikdami užduotis. Yra draugiškas, mėgstantis bendrauti.teigiamai reaguoja į konstruktyvią kritiką, nuolat kelia savo kvalifikaciją. Nuolat taiko teigiamo skatinimo priemones.

Liberalas – pasižymi minimaliu vadovo dalyvavimu valdyme – pavaldiniai turi visą laisvę sprendimams priimti. Liberalas neprisiima atsakomybės, darbuotojų atrankos pats nevykdo, nuolat kelia savo kvalifikaciją ir skatina tai daryti pavaldinius, bendrauja su pavaldiniais tik jų iniciatyva, “minkštas”, nepriekabus, sutariamas, reikalauja formalios drausmės.

  • Microsoft Word 72 KB
  • 2015 m.
  • 22 puslapiai (4490 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ignas
  • Vadybos Funkcijos konspektas
    10 - 10 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Vadybos Funkcijos konspektas. (2015 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadybos-funkcijos-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 14 d. 20:11
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo