Vadybos konspektas egzaminui


Šios mokyklos kertinis akmuo yra situacija - tai rinkinys aplinkybių, kurios tuo metu daro įtaką organizacijai.

Kiekybinių metodų mokykla:* Sprendimų teorija* Matematinė teorija

+Valdymas kaip mokslinių tyrimų objektas+Org kaip sudėtinga formali struktūra.+Valdymo veikla atskirta nuo darbinės+Suformuluoti darbo organizavimo ir org valdymo principai

Henri Fayol (1841-1925) – 14 administravimo principųL. Gulick (1865-1918) & L. UrwickV. A. Graičiūnas (1898 – 1952)

Idealaus biurokratinio valdymo teorija (griežtos taisyklės) Max Weber (1864-1920)

Mokslinio valdymo teorija - mokslinė kryptis (Frederic Taylor 1890-1930 m.) siekusi moksliškai nusakyti geriausius bet kurios užduoties metodus, taip pat parinkti, apmokyti ir motyvuoti darbuotojus.Atsirado dėl iškilusio poreikio didinti darbo našumą.

-Darbininko vaidmuo – atlikti primityvias, rutinines, paprastas operacijas.-Darbą suvokė kaip sudarytą iš fragmentų.-Motyvacija piniginė.-Darbo užmokestis Ɛ nuo įkainių ir laiko.

(F.Hrrzberg, E.Mayo, G.Munsterberg, McGregoras)Grupė vadybos mokslininkų, turinčių sociologijos, psichologijos išsilavinimą, siekiančių efektingesnio žm valdymo organizacijose.

Teorija X – žmogus yra pasyvus ir tingus Teorija Y – žmogus yra aktyvus ir kūrybingas

A.Maslou poreikių teorija – kiekvienas žmogus turi sudėtingą pagal hierarchiją išdėstytų poreikių struktūrą. Ouchis pasiūlė Z teoriją esmė - gamybos procesas be įdirbių, atsargų

Dvi pagrindinės pakraipos: Sprendimų teorija ir Matematinė teorijaSprendimų teorija- Planavimas ir sprendimų priemimas sudaro loginį procesą, jis gali būti išreikštas matematiniais simboliais ir priklausomybėmis. Daugiausia dėmesio skiriama sprendimo priemimo matematiniams metodamas parengti, sprendimo pasekmėms nustatyti.Matematinė teorija- Sutelkta į matematinius uždavinius. Uždaviniai- atsargus valdymas, organicazinių išteklių paskirstymas vartotojams, periodiškumas.

Kadangi nė vienas stilius nėra kiekvienoje situacijoje geriausias, šiuolaikinės teorijos tyrinėtojai laikosi situacinio požiūrio, taigiančio, kad vadovas turi sugebėti naudotis visais stiliais, metodais ir poveikio priemonėmis, tinkamiausiomis konkrečiai situacijai.

Situaciniame požiūryje svarbiausia :

Nagrinėja verslo sferų valdymo praktiką, pavyzdžiui kurių būtų galima mokyti būsimus vadovus, taip pat yra nagrinėjamos organizacijos problemos, ieškoma trūkumų ir optimaliausių jų sprendimo būdų.

Šioje mokykloje labai svarbu ne išvedžiojimai apie vadybą, o analizuojami konkretūs atvejai.

Atstovai tvirtino, kad pagrindinis uždavinys yra stebėti valdymą praktiką ir mokytis iš savo ir kitų klaidų.

Svarbu paminėti, kad konkrečių situacijų analizė naudinga, tačiau negalima remtis vien tik buvusiais įvykiais.

Situacinis požiūris grindžiamas prielaida, kad vadybininko vaidmenys, elgsena ir veiklos pobūdis, tam tikrų aplinkybių ir veiksnių apskaitos specifika priklauso nuo konkrečios situacijos.

Situacinio požiūrio taikymas reiškia, kad tam tikromis aplinkybėmis vieni vadybininkai gali veikti efektyviau ir rezultatyviau negu kiti. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės siekia gauti darbą, susijusį su rizika; kiti bijo rizikuoti ir ieško darbo, susijusio su minimalia rizika.

Pabrėžiama praktinio patyrimo reikšmė. Koncepcijos metodologiją sudaro 4 teiginiai:

Socialinių sistemų teorija vystėsi gana greitai. Ypač aktyviai Č.Bernardo darbus, jau tikrai įvertindamas bendrosios sistemų teorijos nuostatas, tęsė H. Saimonas.

Sistemine analize objektą nagrinėja kaip sistema.

Sisteminės analizės ašimi laikomas sistemų struktūrų nagrinėjimas. Nežinant sistemos struktūros, kitų jos parametrų (pvz.: procesų) sistemos nagrinėjimas neturi prasmės.  

Sisteminei analizei gali būti naudojami skirtingi metodai: statistiniai, empiriniai, matematiniai, grafiniai ir t.t.

Pagal visos sistemos bendrąsias savybes sistemos gali būti:

1.Didelės ir Mažos2.Sudėtingos ir Paprastos3.Atviros ir Uždaros4.Statinės ir Dinaminės5.Valdomos ir Nevaldomos6.Tikslingos ir Betikslės

Dinamiškų santykių požiūris Organizacinio vystymo teorija Daugybės dalių arba rinkos teorija Galios ir politikos teorija Organizacijų kultūros teorija Z teorija Judėjimo į tobulumą teorija

Vadovavimo profesionalizmas ( norint profesionaliai vadovauti, būtina įsisavinti ir panaudoti visas žinias, kurias yra sukaupęs vadybos mokslas ankstesniais laikotarpiais).

Komandų bruožai : efektyvumą nusako tiesioginis jos darbo rezultatų įvertinimas, turi specifinius, aiškius tikslus, lyderiavimo atsakomybė paskirstoma visiems, atsakomybė ir individuali ir visos komandos, komanda svarsto nusprendžia ir vykdo, komanda sudaroma dėl sinergijos, turi savo vidinį elgesio kodeksą : įvaitias nerašytas elgesio taisykles.

Korporacinis klimatas – tai organizacijos narių tarpusavio santykiai, jų vertybinės orientacijos, požiūris į įvykius, organizacinių tikslų realizavimą.Korporacinis klimatas tampa palankiu tik tada, kai kiekvienas darbuotojas vertina save ir žino, kad atlieka naudingą organizacijai darbą.Kuriant korporacinį klimatą, būtina:

Suformuoti stiprų ir sveiką kolektyvo branduolį, kad organizaciniai tikslai būtų kuo profesionaliau realizuoti.

  • Vadyba Konspektas
  • Microsoft Word 63 KB
  • 2015 m.
  • 30 puslapių (9984 žodžiai)
  • Mokykla
  • Justyna
  • Vadybos konspektas egzaminui
    10 - 7 balsai (-ų)
Vadybos konspektas egzaminui. (2015 m. Balandžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadybos-konspektas-egzaminui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 20:41
×