Vagystes kvalifikavimo ypatumai baudžiamosios teises teorijoje ir teismu praktikoje


Vagyste baudziamoji atsakomybe kvalifikuoti. Lr bk isibrovimas i svetima patalpa. Atvira kisenvagyste.

Įvadas. Vagystės samprata. Veikos pavojingumo nustatymas. nusikalstamų veikų klasifikacij. Vagystė (bk 178 str. 1 d. ). Subjektyviųjų nusikalstamos veikos sudėties požymių įrodinėjimas. Vagystę kvalifikuojantys požymiai. Įsibrovimo samprata. Patalpos samprata. Saugyklos ir saugomos teritorijos sampratos. Kišenvagystės samprata. Atvira vagystė. Kvalifikuotų vagysčių baudžiamumas ir jo ypatumai teismų praktikoje. Amžius, nuo kurio kyla fizinių asmenų baudžiamoji atsakomybė, ir jo nustatymas. Išvados. 14literatūros sąrašas. Priedai. Priedas. Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartis.

Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nusikalstamų veikų nuosavybei, turtinėms teisėms bei turtiniams interesams sistema pradedama dėstyti nuo vagystės. Kadangi vagysčių tema yra aktuoli ir vagyčių padaro didžioji dauguma visų nusikalstamų veikų. Nenuostabu, kad vagysčių rūšys yra gana įvairios, o padarymo būdai nuolat tobulėja. Galime teigti, kad nevienoda ir teismų praktika, taikant BK 178 str., todėl vagystės sudėties ir vagystę kvalifikuojančių požymių analizė naudinga baudžiamojo įstatymo taikymo praktikai.

Kiekviena nuosavybė yra ginama įvairiomis teisinėmis priemonėmis: civilinėmis, administracinėmis arba baudžiamosiomis. Baudžiamoji teisė yra paskutinė priemonė siekiant apginti šį teisinį gėrį, kai to neužtikrina kitų teisės šakų normos. Baudžiamasis kodeksas apibrėžia, kokios veikos nusižengimas padarytas nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, visa tai isiaišknus skiriamos bausmės.

Siekiant įsiaiškinti nuo kokio amžiaus kyla baudžiamoji atsakomybė ir kaip ji yra nustatoma, buvo taikomas literatūros analizės metodas

Pavogus kokia nors svetimą nuotrauką, jo savininkui būtų padaroma ne turtinė, o moralinė žala. Tuo tarpu vagystės padariniai gali būti tik turtiniai. Kita vertus, dėl tokio požiūrio į asmeninę vertę turinčio daikto pagrobimą, kuris nepripažįstamas vagyste, ši veika lieka nekriminalizuota tai tarsi nebaustina. Todėl pritartina baudžiamosios teisės teorijoje išreikštai nuostatai, kad būtų logiškiau vagystės dalyką formuluoti pagal daugelio šalių baudžiamųjų įstatymų pavyzdį – įvardijant jį daiktu ir taip užtikrinant „neturtinės“ nuosavybės apsaugą nuo grobimų. Dėl ekonominės vertės nebuvimo „turtu“ nelaikytini ne tik vien asmeninę subjektyvią vertę turintys, bet ir kiti ne piniginės ar prekinės paskirties daiktai: įvairūs dokumentai (išskyrus tuos, kurie turi didelę kultūrinę, istorinę, mokslinę ir pan. reikšmę), mokėjimo instrumentai (banko mokėjimo kortelės), blankai, antspaudai, raktai, žetonai ir t. t. (išskyrus atvejus, kai minėti daiktai skirti parduoti). Pavyzdžiui, vargu ar galėtų būti laikoma turto pagrobimu rakto nuo svetimo viešbučio kambario vagystė, jei nusikaltėlis ketino vėliau patekti į kambarį ir pagrobti pinigus. Šiuo atveju rakto pagrobimas turėtų būti traktuojamas kaip rengimasis pagrobti didelės vertės turtą, jei kaltininkas turėjo tokį tikslą. Tačiau jei raktas pavagiamas neturint ketinimų vėliau padaryti vagystę, o, pavyzdžiui, norint kurį laiką sutrukdyti asmeniui įeiti į kambarį, kalbėti apie vagystę negalima. Pabrėždamas ekonominę turto vertę, Lietuvos Aukščiausias Teismas teigia, kad į vagystės būdu pagrobtų daiktų sąrašą neturi būti įtraukiami daiktai, neturintys piniginės vertės (pirkinių krepšelis, užrašų knygelė, kiti neturintys materialinės vertės daiktai), taip pat dokumentai ir mokėjimo instrumentai.

Pavojingumas nėra vienodas kalbant apie žmogaus poelgį, kurie būna įvairus ir laikomi nusikalstamais. Pavojingi yra ir nužudymai, ir vagystės. Pavojinga yra svetimo turto 1 000 litų vagystė, bet pavojinga yra ir 100 litų ar net kelių litų vertės turto vagystė. Tačiau negalima teigti, kad visos išvardytos nusikalstamos veikos yra vienodai pavojingos.

Nusikalstamų veikų pavojingumui matuoti vartojami du terminai:

2) nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnis .

Terminas „nusikalstamos veikos pavojingumo pobūdis" BK apibūdina, kaip vertybių, į kurias kėsinamasi, pobūdis ir vertingumas. Nusikalstamos veikos pavojingumo pobūdį, lemia ir veikos pobūdis bei įstatyme numatytų padarinių pobūdis, kaltės forma.

Veikos pavojingumo laipsnį nulemia tam tikrų nusikalstamos veikos požymių, įeinančių į nusikalstamos veikos sudėtį, išreikštumas, kiekybinė jų išraiška. Tai gali būti nusikalstamos veikos dalykas, nusikalstamos veikos padarymo būdas, vieta, laikas, priemonės, aplinkybės, specialaus subjekto požymis, veikos padarymo tikslas ir motyvas. Tiesa sakant turto vagystė yra pavojingesnė už nedidelės vertės turto vagystę dėl nusikaltimo dalyko ypatumų. Plėšimas yra pavojingesnis už vagystę dėl smurtinio nusikaltimo padarymo būdo. Minėtų nusikaltimų pavojingumas skiriasi laipsniu.

Įvertinus veikos pavojingumo pobūdį ir laipsnį, galima padaryti bendrą išvadą apie nusikalstamos veikos pavojingumą. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad nusikalstamos veikos pavojingumas vertinamas dviem lygiais:

Veikos pavojingumą vertina įstatymų leidėjas. Tai pirmas, arba rūšinis, veikos pavojingumo lygis. Jis yra vienodas visoms tos pačios rūšies nusikalstamoms veikoms. Įstatymų leidėjas priima ar pakeičia baudžiamąjį įstatymą ir jame nustato sankciją už padarytą nusikalstamą veiką. Kuo griežtesnė įstatymo sankcija, tuo veika laikoma pavojingesnė.

Pavojingumas, - konkrečios padarytos nusikalstamos veikos pavojingumas. Įstatymų leidėjas įvertina tipinį nusikalstamos veikos rūšies pavojingumą. Teisėsaugos pareigūnai savo darbe susiduria su konkrečiais nusikaltimais ir baudžiamaisiais nusižengimais. Konkrečios nusikalstamos veikos pavojingumą vertina teismas, skirdamas bausmę už padarytą nusikalstamą veiką.

  • Microsoft Word 60 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (5217 žodžiai)
  • Universitetas
  • Nijolė
  • Vagystes kvalifikavimo ypatumai baudžiamosios teises teorijoje ir teismu praktikoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Vagystes kvalifikavimo ypatumai baudžiamosios teises teorijoje ir teismu praktikoje. (2015 m. Gegužės 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/vagystes-kvalifikavimo-ypatumai-baudziamosios-teises-teorijoje-ir-teismu-praktikoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 07:54
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo