Vaikai ir išmaniosios technologijos


Įžanga. Vaikai ir išmanieji telefonai. Vaikas ir kompiuteris. Programėlės vaikų lavinimui. Technologijų neigiama įtaka vaikams. Teigiama technologijų įtaka vaikams. Išvados. Literatūra.


Nuo pačių seniausių laikų žmonės komunikuoja pačiais įvairiausiais būdais: gestais, mimika, žodžiais. Sparčiai tobulėjant pasauliui, tobulėja ir komunikacijos būdai, atsiranda naujų, populiaresnių būdų išreikšti mintis, ar perduoti, gauti reikiamą informaciją. Technologiniai pasiekimai vis dažniau nebeatrodo dideliu stebuklu, nes vis dažniau girdime apie naujoves. Mums rūpi kuo išmanesnis bus naujasis telefonas, ar koks spartus bus internetas. Kiekvieną dieną naudojamos išmanios technologijos daro mūsų gyvenimą patogesnį, greitesnį. Tai ne tik domina mus, suaugusiuosius, bet ir ypač greitai populiarėja tarp vaikų, kas ne visada džiugina tėvus ar mokytojus. Vis daugiau vaikų bei paauglių neįsivaizduoja savęs be mobiliojo telefono ar interneto. Jau nebekeista, kad bent jau kas antras sutiktas vaikas turi telefoną, tarsi svarbiausias daiktas jo gyvenime, ar be kurio vaikas neįsivaizduoja savo dienos. Dažnai girdime pastabas, kad per ilgai vaikui sėdint prie kompiuterio, planšečių ar kompiuterinių žaidimų konsolių, vaikas tarsi praranda laiko nuovoką, tampa irzlus, aptingęs, ar per dažnai naudojantis mobiliuoju įrenginiu atsiranda tarsi priklausomybė bei kenkia vaiko smegenų veiklai. Tokie žodžiai vis labiau verčia tėvus nerimauti dėl vaiko sveikatos, mokytojai dažniau sako pastabas apie vaiko nesidomėjimą pamokomis, namų darbų neatlikimą, ar tiesiog per didelį dėmesį telefonui, kas patiems vaikams tiesiog kelia susierzinimą dėl to, kad neva suaugusieji jų nesupranta ar yra senamadiški. Tai sukelia bendravimo stoką, nepasitikėjimą tarp vaikų ir tėvų. Nepaisant atsirandančių minusų tarp vaikų ir išmaniųjų technologijų, yra begalė teigiamų dalykų, kurie yra akivaizdūs. Taigi kad ir koks mūsų požiūris būtų į išmaniąsias technologijas, ar tai mums patinka ar ne, besivystančiame pasaulyje tiesiog turime prisitaikyti prie naujovių, su jomis „susidraugauti“. Ir tai tik kiekvieno iš mūsų individualus reikalas, kaip mes tai priimsime, ir kaip pateiksime savo jaunajai kartai.

Perkame vaikams knygeles, kuriose paspaudus mygtuką arkliukas žvengia? Išmaniajame telefone tas arkliukas gali ir bėgioti, papurtyti galvą, jį galime pašerti. Vaikai mokosi rūpestingumo. Dainuojame vakarais vaikams lopšines? Pasitelkę išmanųjį telefoną galime dainuoti su žvėreliais. Matematikos įgūdžius lavinantys žaidimai leis varžytis su vaiku, kas greičiau pridės ar atims.

Dažnai suaugusiems kyla klausimas, ką vaikai geba daryti kompiuteriu? Ikimokyklinio ugdymo srities mokslininkų, tokių kaip J.Van Scoter, D.Ellis, J.Railsback (2001), ir kitų teigimu, maži vaikai labai drąsiai naudojasi programinėmis įrangomis. Vaikai tyrinėdami kompiuterio galimybes, sužino, kaip ieškoti informacijos ir kaip ja naudotis, kaupia patirtį. Didelė dalis vaikų, prie kompiuterio praleidžia laiką žaisdami kompiuterinius žaidimus, žiūrėdami video įrašus, filmus, piešia, klauso muzikos. Tačiau iš pirmo žvilgsnio tokie nekalti užsiėmimai, gali peraugti į liguistą priklausomybę. Kompiuteris vaikui, tai kaip įdomi knyga suaugusiam žmogui, nuo kurios negali atitraukti akių iki paskutinio puslapio. Taip pat ir vaikai greitai "prisiriša" prie jiems patikusių kompiuterinių žaidimų, internetinių puslapių, ar socialinių puslapių. Tuomet kompiuteris tampa daugiau priešu nei draugu. Psichologai, pedagogai bei medikai susirūpinę vaikų netinkamu ir beribiu naudojimosi kompiuteriais. Jie įspėja, kad ilgai sėdint prie kompiuterio gali atsirasti akių paraudimas, nervingumas, dėmesio koncentracijos sutrikimai.

  • Microsoft Word 57 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2641 žodžiai)
  • Joana
  • Vaikai ir išmaniosios technologijos
    9.5 - 2 balsai (-ų)
Vaikai ir išmaniosios technologijos. (2016 m. Balandžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaikai-ir-ismaniosios-technologijos.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 26 d. 19:29
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo