Vaikiškų knygų recenzijų analizės


Gintarė Adomaitytė „Vėjų miesto pasakos“. Apibendrindama noriu pasakyti, jog ši knygelė mane sužavėjo, o Vėjų miesto gyvenimas, bėdos ir džiaugsmai – begalo artimi. Jums,mažieji. Skaitiniai vaikams iki penkerių metų. Aldona Mazolevskienė , Vitolda Sofija Glebuvienė „Vaikystės skaitiniai“. Evelina Dačiūtė „Drambliai ėjo į svečius“. Alma Karosaitė, Artūras Karosas ”Asilėlis Benas žinių šaltinyje”. Alma Karosaitė ”Asilėlis”. Aurelija Čeredaitė “Eželio Kalėdos“. Kęstutis Kasparavičius „Braškiu diena“. Danguolė Kandrotienė „Spintų istorijos“. Vytautas Landsbergis „Gediminas ir keturi seneliai“. Vytautas Landsbergis „Obuolių pasakos”. Nijolė Kepenienė „Džiovintas debesėlis“. Vytautas Landsbergis “Tinginių pasakos“. Algimantas Zurba “Raganaitė Džilda“. Violeta Palčinskaitė „Senamiesčio lėlės“. Laisvydė Šalčiūtė „Raudonas kamuolys”. Ieva Babilaitė "Ūlė ir peliukas". Kęstutis Kasparavičius "Kvailos istorijos". Vytautas Kandrotas ”Meškų pasakos“. Lina Žutautė „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“. Virgis Malčius „Do Do ūsai“. Landsbergis „ Gediminas ir keturi seneliai “. Landsbergis „ Obuolių pasakos ”. Pranas Mašiotas „ Senelio pasakėlės “. Nijolė Kepenienė „ Džiovintas debesėlis “. Landsbergis “ Tinginių pasakos “. Algimantas Zurba “ Raganaitė Džilda “. Violeta Palčinskaitė „ Senamiesčio lėlės “. Laisvydė Šalčiūtė „ Raudonas kamuolys ”. Ieva Babilaitė Ūlė ir peliukas. Kęstutis Kasparavičius Kvailos istorijos. Kęstutis Kasparavičius „ Trumpos istorijos “. Vytautas Kandrotas ” Meškų pasakos “. Lina Žutautė „ Kakė Makė ir pabėgusios ausys “. Virgis Malčius „ Do Do ūsai “.


Ar kada teko įsivaizduoti, jog vėjai turi savo miestą, įsimyli, liūdi, serga ar džiaugiasi? Asmeniškai man, nors jau ir patyrusiai skatytojai, tai buvo visiškai nauja patirtis. Nemeluosiu, pamačiusi šios knygelės pavadinimą žiūrėjau gan skeptiškai ir tikėjausi visai ne to. O suradau štai ką: šios knygos siužetas apie Vėjų miestą ir jame gyvenančius vėjus – Nutruktgalvę, Jautrę, Smalsuolį ir kitus. Šiame mieste ne tik skraido batai, bet ir vyksta vestuvės, įvairūs stebuklai. Būtina pasakyti, jog knygelę sudaro 10 trumpų istorijų apie Vėjų miestą ir jame vykstančius dalykus. Didžiausią įspūdį paliko priešpaskutinė istorija “Ko nežino niekas niekas“. Šioje istorijoje atsiranda naujas personažas - Piešimo dvasia, kurią lydėjo bėdos. „Niekas nežino , iš kur pasaulyje atsiranda bėdų. Sako, jos išlipa iš šiukšlių dėžių, iššoka iš pilnai prikimštų piniginių, sako, jas ant uodegos galiuko atneša pelės“ Piešimo dvasia apsigyveno Vėjų mieste pas dailininką, kurio name pradėjo dėtis įdomūs dalykai: namai tapo spalvingi kaip niekada ir niekur, o ant sienų žaidė stebuklingos būtybės. Taip gali nutikti tik vėjų mieste! O vėjai ieško tik gerųjų dvasių, tad jei stipriau pūstels – nepykime, jie ieško gerųjų dvasių po visą pasaulį, o juos vejasi nekadėjos bėdos... Taigi ši istorija kalba apie gyvenimiškus dalykus: bėdas. Autorė puikiai tai perteikia vaikams pasitelkdama piešimo dvasią ir gerąsias dvasias bei vėjus, tarsi sugretindama gėrį ir blogį. Priešmokyklinukams ar šiek tiek vyresniems knygelė „Vėjų pasakos“ padės suprasti ir suvokti gyvenime vykstančius procesus, nes šioje knygutėje kalbama apie meilę, liūdesį, džiaugsmą ir begalę kitų dalykų, su kuriais susiduriame kiekvieną dieną.

Apibendrindama noriu pasakyti, jog ši knygelė mane sužavėjo, o Vėjų miesto gyvenimas, bėdos ir džiaugsmai – begalo artimi.

Iš tiesų, begalo įdomus jausmas skaityti knygą, kuri išleista penkiolika metų anksčiau nei aš gimiau. Darosi įdomų, kokie tekstai tuo laikotarpiu buvo pateikti vaikams (žinant,jog dėl istorinių aplinkybių Lietuva dar nebuvo laisva galima daryti prielaidą, jog net knygelėse skirtose vaikų ugdymui, bus galima rasti sovietinių akcentų). Knygoje „Jums,mažieji. Skaitiniai vaikams iki penkerių metų“ pateikiami kūriniai vaikams iki triejų metų, ketvirtus bei penktus metus einantiems vaikučiams. Pagal šiuos metus suskirstytos trys dalis: pirmoji – mažyliams, antroji ir trečioji – vyresniems vaikams, tačiau tekstai pakankamai suprantami, todėl vyresni gali skaityti ir klausyti jaunesniųjų tekstus bei atvirksčiai.Norėčiau paminėti, jog pirmoji dalis, kuri skirta vaikams iki triejų metų išsiskyrė tuo, jog eilėrasčiuose bei istorijose daug vaizdingų epitetų, palyginimų, pavyzdžiui: motutė-mieliausia, tėvynė-brangiausia,saulutė- šviesiausia. Istorijos bei eilėraštukai trumpi, tačiau daugumoje iš jų kalbama apie brangiausią žmogų kiekvienam vaikui – Mamą. Šioje dalyje galima rasti daugumai pažįstamas pasakas: „Vilkas ir ožiukai“, „Ropė“, „Katinėlis ir gaidelis“, dainelę „Tindi rindi riuška“. Atkreipiau dėmėsi Į Janinos Degutytės eilėraštį „Dvi rankelės“ , tai puiki pažinimo kompetencijos ugdymo priemonė padedanti vaikams išmokti,susipažinti su savo kūnu ir jo dalimis.Būtina pasakyti, jog šioje knygutėje galima rasti tautosakos kūrinių, kuriuose kalbama apie Tėvynės svarbą. Antroje dalyje skirtoje ketvirtuosius metus einantiems skaitytojams matome ženklų skirtumą – tekstai šiek tiek ilgesni. Šioje dalyje vaikai turi galimybę susipažinti su sodo bei daržo gėrybėmis, išmokti tokių posakių kaip: „Neperšokęs per upelį,nesakyk op!”. Taip pat, puikiai ugdomas 4-asis skaičiavimo ir matavimo žingsnis: „Pradeda skaičiuoti daiktus, palygina dvi daiktų grupes pagal daiktų kiekį grupėje. Padalina daiktus į grupes po lygiai (po du, po tris). Supranta, kad prie daiktų pridedant po vieną jų skaičius grupėje didėja, o paimant po vieną – mažėja.“. Paskutinioji dalis skirta vaikams einantiems penktuosius metus pasižymi kur kas ilgesniais tekstais, temų įvairove, pavyzdžiui: mūsų žaidimai,gyvūnija, metų laikai, tačiau galime rasti visose dalyse pasikartojančią temą – Tėvynė.

  • Microsoft Word 76 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (4399 žodžiai)
  • Mokykla
  • Evelina
  • Vaikiškų knygų recenzijų analizės
    10 - 1 balsai (-ų)
Vaikiškų knygų recenzijų analizės. (2018 m. Kovo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaikisku-knygu-recenziju-analizes.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 16 d. 10:09
×