Vaiko gerovės samprata mokslinėje literatūroje (3)


Klaipėdos valstybinės kolegijos sveikatos mokslų fakulteto socialinio darbo katedra. Vaiko gerovės samprata mokslinėje literatūroje. Sąvokų žodynėlis Vaiko gerovė –. ĮVADAS Temos aktualumas. Vaiko gerovės sąvokos samprata bei socialiniai kriterijai kuriant vaiko gerovę. Asmenys bei institucijos vykdančios vaiko socializaciją. Ikimokyklinis ugdymas , mokykla ir bendraamžiai. Vyriausybė ir nevyriausybinės organozacijos.


Mokslinė literatūra - tai literatūros sritis. Jai priskiriami kūriniai, kuriuose yra pateikiami faktai.

VAIKO GEROVĖS SAVOKOS SAMPRATA BEI SOCIALINIAI KRITERIJAI KURIANT VAIKO GEROVĘ LIETUVOJE 5-8.

Temos aktualumas. Labiausiai pažeidžiama pasaulyje socialinė grupė – vaikai. Visu pirma, taip yra dėl jų amžiaus bei specifinės padėties tiek šeimoje, tiek visuomenėje, taip pat dėl nežinojimo kaip reiktų su jais elgtis, kad šie jaustųsi saugiai bei pilnavertiškai. Būtent dėl to, kad vaikams yra būtinas ypatingas dėmesys bei apsauga, 1989m. lapkričio 20d. buvo priimta vaiko teisių konvencija, kuri šiuo metu gina vaiko teisės beveik visose pasaulio šalyse. Vaiko teisių konvencija įtvirtino naujus etinius principus ir tarptautines elgesio normas, susijusias su vaiko teisėmis. Taip pat nurodė, vaiko gerovės sąvokos svarbą visuomenėje. Dabar, yra gausu mokslinės literatūros nagrinėjančios vaiko gerovės sąvoką, tačiau neretai kiekvienoje iš jų informacija skiriasi. Todėl labai svarbu suvokti kaip elgtis su vaiku, kad jis tiek šeimoje, tiek visuomenėje jaustųsi gerai. Taip pat, ne mažiau svarbu suprasti, kad vaiko socializacija tėvai ar globėjai turi pradėti jau nuo pirmųjų jo dienų.

Darbo tikslas – atskleisti vaiko gerovės samprata mokslinėje literatūroje ir kas nulemia šio proceso kokybę.

Išanalizuoti sąvoką vaiko gerovė bei nurodyti socialinius kriterijus kuriant vaiko gerovę Lietuvoje.

VAIKO GEROVĖS SĄVOKOS SAMPRATA BEI SOCIALINIAI KRITERIJAI KURIANT VAIKO GEROVĘ.

Prieš pradedant kalbėti apie vaiko gerovės sąvoką, būtina aptarti sąvoką – vaikas. Aiškinant šią sąvoką, būtina paminėti, kad vaikas yra socialinė kategorija, apimanti žmogaus gyvenimo laiko tarpą, kuriame pasireiškia specifinės vaiko savybės bei bruožai. Anot Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymų, vaikas – tai žmogus, neturintis 18 metų, išskyrus atvejus, kai įstatymai numato kitaip. Nepaisant to,anot danų psichologo Eriksono, visas vaikystės etapas gali būti skirstomas į šias dalis:

Kūdikystė – tai vaiko gyvenimo etapas nuo gimimo iki 2 metų. Šiuo laikotarpiu formuojasi pirmieji socialiniai vaiko įgūdžiai.

Žaidimų metai – vaiko gyvenimo etapas nuo 2 iki 7 metų. Šiuo metu vaikas pradeda mąstyti intuityviau, susidomi naujovėmis bei viską priema žaidimų pagalba.

Vidurinioji vaikystė – tai vaiko gyvenimo laikotarpis tarp 7 ir 12 metų. Būtent tuo laikotarpiu vaikas pradeda naudotis logika ir suprasti jį siejančių žmonių problemas.

Paauglystė – periodas tarp 12 ir 18 vaiko gyvenimo metų, kuomet prasideda formalaus operacinio mąstymo periodas.

Apibūdinant visus keturis vaiko raidos etapus galima drąsiai teigti, kad sąvoka vaikas apima visa žmogaus gyvenimo tarpsnį iki 18 metų. Visus šiuos metus individui reikalinga skirtinga socializacija, priklausanti nuo skirtingų jį supančių asmenų bei aplinkybių. Pirmuoju periodu vieninteliai žmonės, supažindinantys vaiką su socializacija, yra tėvai bei artimiausi žmonės. Nuo antrojo iki ketvirtojo etapo į vaiko socializacijos vystymą įsitraukia ir aplinkiniai žmonės, tokie kaip draugai, pažystami, formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigos bei šiuos ugdymus vykdantys asmenys, tai yra – mokytojai.

  • Pedagogika Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2740 žodžiai)
  • Kolegija
  • Eisvina
  • Vaiko gerovės samprata mokslinėje literatūroje (3)
    10 - 2 balsai (-ų)
Vaiko gerovės samprata mokslinėje literatūroje (3). (2016 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiko-geroves-samprata-mokslineje-literaturoje-3.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 10:34
×