Vaiko socializacija šeimoje


Klasikinės sociologijos teorijos NAMŲ DABRAS. Kaunas 2014 Įvadas. Literatūros sąrašas.

Turbūt daugelis su manimi sutiks, kad smagu pamatyti mažą žmogutį žingsniuojantį gatve, kuriam visas pasaulis atrodo kitaip. Tačiau ne daugelis iš mūsų susimąsto, kokią įtaką jam daro visa aplinka. Šis procesas, kuris prasideda nuo gimimo ir tęsiasi visą gyvenimą vadinamas socializacija.

Taigi, nusprendžiau pasirinkti temą vaiko socializacija šeimoje, nes ši tema aktuali visais laikotarpiais. Juk kiekvienas iš mūsų dalyvaujame šiame procese. Tačiau verta pabrėžti, kad atkūrus nepriklausomybę, Lietuvoje gimė didelis skaičius vaikų, kuris ir privertė į šią temą valstybei pažvelgti labai rimtai. Kūrėsi vaiko teisių apsaugos institucijos, kurios galėtų kontroliuoti vaiko teises. Valstybė rodė, kad rūpinasi vaikų gerove, tačiau niekas kitas taip negali pasirūpinti vaikais, kaip jų tėvai. Tačiau per tiek metų galima pastebėti, kad socializacijos procesui yra trukdoma, dėl įvairių veiksnių. Vienas iš jų – šeimos vaidmuo socializacijos procese mažėja dėl kitų socialinių institutų kaitos. Pvz. tėvų ekonominis aktyvumas daro įtaka vaikų priežiūrai. Jų vaikai atsiduria įvairiuose centruose, tarp bendraamžių, daugiau žiūri televizoriaus, klauso radijos, taip darydami įtaką socializacijos procesui. Todėl mano darbo uždaviniai yar išsiaiškinti, socializacijos procesą šeimoje, kurie apima ne tik vaikus, tačiau ir suaugusius žmones, kurie taip pat mokosi įtvirtinti nuostatas per savo patirtį. Taip pat šiame darbe norėčiau apžvelgti socializacijos procesą šeimoje remiantis Weberio, Cooley, Meado bei Simmelio teorinėmis perspektyvomis.

Ch. H. Cooley pirminė grupės teoriją be abejonės galima pritaikyti vaiko socializacijai visuomenėje. Vaiko ryšys su šeima, yra pagrindinis veiksnys lemiantis jo ne tik kaip asmenybės bruožų, charakterio savybių formavimąsi, bet ir įtakoja tolesnį vaiko prisitaikymo visuomenėje sudėtingumą. Pasak Ch. H. Cooley, pirminė grupė tai individų visuma, susijusi artimais asociacijos ir kooperacijos ryšiais. Šie ryšiai vadinami pirminiais ryšiais. Ryšiai tampa pirminiais dėl kelių priežasčių, tačiau svarbiausia yra tai, kad pirminiai ryšiai formuoja esminę individų prigimtį ir jų mastymą. Glaudaus ir artimo bendravimo padarinys ir tam tikras individų susiliejimas į bendrą visumą, todėl tai, kas atrodytų yra labai asmeniška ir išgyvenama individualiai, daugeliu atveju yra bendra grupei. ( Charles Hortonas Cooley‘is 1864 – 1929 )

Pirminė grupė supantį vaiką vos jam gimstant yra jo šeima, kurioje vaikas plėtoja savo supratimą apie aplinką, todėl glaudūs, šilti, pilni meilės ir harmonijos šeimyniniai santykiai yra labai svarbus veiksnys tolimesniam vaiko vystimuisi. Tikriausiai, labai retai vaikas užaugęs nemylinčioje ir neharmoningoje šeimoje išauga tvirta, dora asmenybė, veikliu ir pilnaverčiu visuomenės nariu.

  • Microsoft Word 47 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (2509 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edvinas
  • Vaiko socializacija šeimoje
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Vaiko socializacija šeimoje. (2015 m. Balandžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiko-socializacija-seimoje.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 21:03
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo