Vaiko ugdymas šiuolaikinėje šeimoje


Įvadas. Šiuolaikinės šeimos samprata. Šiuolaikinės šeimos charakteristika. Šiuolaikinės šeimos tendencijos. Tradicinės ir šiuolaikinės šeimos skirtumai. Šiuolaikinės šeimos įtaka vaikų ugdymui. Šiuolaikinio auklėjimo pasekmės. Šeimos vaidmuo, formuojant šiuolaikinę vaiko aplinką. Išvados. Literatūra.

Taigi, mes šiuo laikotarpiu gyvename ir perimame šiuolaikinės šeimos vertybes - tradicinės šeimos gyvenimo būdas ir vertybės, praktiškai yra mums tolimos ir svetimos. Tačiau tai nereiškia, kad šiuolaikinė šeima yra geresnė už tradicinę - toli gražu, taip nėra. Kadangi tiek tradicinė šeima, tiek šiuolaikinė šeima turi tam tikrų privalumų ir trūkumų.

Norint atskleisti šiuolaikinės šeimos sampratą, požymius, gyvenimo būdą, padėti visuomenėje bei bruožus, svarbu aptarti šiuolaikinės šeimos tendencijas, todėl darbo autorė jas pateikia šioje darbo dalyje.

Šiuolaikinės šeimos tendencijos:

Šiame skyrelyje palyginsiu tradicinę ir šiuolaikinę šeimą - išsiaiškinsiu jų abiejų gyvenimo būdo skirtingumus (abi šeimos skyrėsi viena nuo kito). Šiuolaikinė šeima yra jau gerokai nutolusi nuo tradicinės šeimos gyvenimo būdo, todėl pabrėšime jų skirtingumų aspektus.

Šiuolaikinė šeima gerokai skiriasi nuo tradicinės ikiindustrinės šeimos šiais aspektais:

1. Laisvas partnerio pasirinkimas reiškia, kad individas pasirenka sutuoktinį nebūtinai pritariant giminei. Kai santuoka buvo pirmiausiai darbinis ryšys, o tai reiškia, kad buvo sprendžiamas produktyvios žemės bei kito turto paveldėjimo klausimas, šeimos buvo materialiai suinteresuotos, kada ir su kuo jų jauni nariai susituokia. XI amžiuje sūnaus ar dukters santuoka ne tokia svarbi kitiems jų šeimos nariams.

2. Šiuolaikinių šeimų skyrybų skaičius didėja bent iš dalies dėl to, kad poros kartu gyvena daug ilgiau negu anksčiau, kai žmonės tuokėsi vyresni ir mirdavo jaunesni. Kai santuokos dažnai baigdavosi vieno sutuoktinio mirtimi ankstyvame brandos amžiuje, nebuvo galimybės tapti nepatenkintiems šia sąjunga. Be to, romantiškos meilės, kaip svarbiausios vedybų priežasties, atsiradimas reiškia, kad jei meilė užgęsta, poroms belieka tik kelios praktinės priežastys, įpareigojančios tęsti vedybinį gyvenimą.

6. Pasikeitus normoms, kurios reguliuoja moterų gyvenimą, ir tai, kad daugiau moterų pradėjo dirbti, pakito šeimos gyvenimo struktūra. Kai kuriais atvejais tai yra grįžimas prie ikiindustrinės šeimos modelio, kai visi namų ūkio nariai dirbdavo. Bet poindustriniame pasaulyje, kur namai ir darbo vieta yra atskirti, moters tarnyba įgauna naują reikšmę joms ir jų šeimoms.

Taigi, mes šiuo laikotarpiu gyvename ir perimame moderniosios šeimos vertybes- tradicinės šeimos gyvenimo būdas ir vertybės, praktiškai yra mums tolimos ir svetimos. Tačiau tai nereiškia, kad šiuolaikinė šeima yra geresnė už tradicinę - toli gražu, taip nėra. Kadangi tiek tradicinė šeima, tiek moderni šeima turi tam tikrų privalumų ir trūkumų. Nesuklysiu teigdama, kad šiuolaikinę šeimą lydi atitinkami sunkumai, su kuriomis kovoja visa visuomenė - bet tuos sunkumus nėra taip jau lengva įveikti.

Apibendrinant, galima teigti, kad palaipsniui kintant šeimos institucijai- kito ir jų gyvenimo būdas. Kaip pastebime, keitėsi, ypatingai moters padėtis- šiuolaikinėje šeimoje moteris gali atlikti vaidmenis bei gyventi kitokį gyvenimą, kuris tradicinėje šeimoje buvo neįmanomas. Modernioje šeimoje išryškėja svarbus atributas- lyčių lygybė: moteris ir vyras yra lygūs partneriai, turintys vienodą valdžią šeimoje.

Šeima - viena svarbiausių, artimiausių ir didžiausią įtaką vaikui darančių, didžiausią išliekamąją vertę vaiko sąmonei turinčių socialinių vaiko aplinkų. Čia iš savo tėvų, ar kitų įstatyminių atstovų vaikas įgyja ir pirminį savo teisių ir pareigų kitų šeimos narių, artimųjų bei visuomenės atžvilgiu suvokimą. Didesnę laiko dalį vaikas praleidžia namuose kartu su artimaisiais arba ugdymo institucijoje, kur jį kasdiena supa svetimi žmonės, ilgainiui tampantys ne mažiau svarbiais negu šeimos nariai. Nūdienos pedagogo sampratoje, vaiko ugdymo(si) ir aplinkos formavimo procese, be išimties dalyvauja šeima. Šiandiena Lietuvos vaikų darželiuose daugelis tėvų jau yra susipažinę su darželio ir grupės taisyklėmis, nuostatomis, vizija, darbuotojų bei savo teisėmis ir pareigomis. (3)

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (3704 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ina
  • Vaiko ugdymas šiuolaikinėje šeimoje
    10 - 8 balsai (-ų)
Vaiko ugdymas šiuolaikinėje šeimoje. (2015 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiko-ugdymas-siuolaikineje-seimoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 11:39
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo