Vaikų autizmas


Vaikystės autizmas. Autizmas referatas. Referatas apie autizma. Autizmas skaidres. Vaiku autistu socialinio funkcionavimo ypatumai. Autizmo ivadas. Vaiku autizmo pozymiai. Praktinio vaikų autizmo atvejo aprašymas. Autizmas simptomai. Autizmas aprasymas.

Vaikų autizmas. Įvadas. Autistų vaikų raidos ypatumai, sutrikimo eiga ir prognozė. Autistų vaikų pagrindiniai ugdymo principai. Praktinio vaikų autizmo atvejo aprašymas. Išvados. Autizmas – vienas sunkiausių sutrikimų vaikystėje. Simptomai pasireiškia per pirmus tris gyvenimo metus, sąlygoja raidos atsilikimą ir nukrypimus, apimančius daugelį vaiko psichikos funkcionavimo sričių. Autizmo sąlygoti bendravimo sutrikimai riboja vaikų raidos, mokymosi, socialines glimybes. Būdingi visą gyvenimą trunkantys kokybiniai socialinio bendravimo, komunikacijos ir elgesio sutrikimai. Labai svarbu kuo anksčiau įtarti ir diagnozuoti šį sutrikimą, nes ankstyvoji intervencija turi didelį terapinį poveikį, užtikrinama optimali vaiko raida ir vykdoma tolesnių sutrikimų prevencija. Mūsų šalyje autizmo sutrikimas, tiek sunkaus, tiek lengvo išreikštumo laipsnio, vaikams yra nepakankamai išaiškinamas ir diagnozuojamas. Ištyrus besimokančius Vilniaus miesto specialiosiose vaikų ugdymo įstaigose ir klasėse, integruotose į bendrojo lavinimo mokyklas, 7-16 metų amžiaus vaikus, rasti 97 vaikai, kuriems buvo nustatyta vaikystės autizmo diagnozė. Tik 14 šios grupės vaikų jau buvo diagnozuotas vaikystės autizmas, 6 vaikams jų medicininėse kortelėse esančiose diagnozėse kartu su protiniu atsilikimu buvo pažymėti autizmo bruožai, o didžiajai daliai vaikų šio tyrimo metu vikystės autizmo diagnozė buvo nustatyta pirmą kartą. Išaiškėjo, jog šių vaikų medicininėse kortelėse esančiuose įvairių sričių specialistų įrašuose atsispindėjo pastebėti ir aprašyti akivaizdūs autizmo sutrikimo simptomai, tačiau aprašyti požymiai niekuomet nebuvo specifiškai įvardinti kaip vaikystės autizmo sutrikimas. Tyrimo rezultatai parodė, jog dėl įvairių vyravusių istorinių autizmo sampratų, labai skirtingų ir prieštaringų šio sutrikimo požymių interpretavimo įtakos autizmas mūsų šalyje iki šiol yra skirtingai suprantamas ir nepakankamai išaiškinamas. Netikslaus ar pavėluoto diagnozavimo atvejais šiems vaikams nesuteikiam adekvati medicininė bei socialinė pagalba.

Autizmas pasireiškia dažniausiai nuo pat mažens ir išryškėja pirmųjų trijų vaiko gyvenimo metų bėgyje. Manoma, jog autizmą galima nustatyti 18 mėn. amžiuje, tiriant vaiko sugebėjimus trijose specifinėse srityse: socialinėje sąveikoje, komunikavime, vaizduotėje. Vaikui augant autizmas pasireiškia kaip dėmesio, suvokimo, aplinkos tyrinėjimo, socialinio elgesio, kalbos, motorikos, sensorinės integracijos pakenkimai, sulėtėjimai, nukrypimai. Išskiriami šie anksčiausiai pasireiškiantys vaikų autizmo požymiai:

-hiperreaktyvumas arba nesugebėjimas atsakyti į sensorinius stimulus;

-nėra ankstyvų socialinių atsakų (nėra atsako šypsena arba jis uždelstas);

-trūksta betarpiškumo (vaikas pernelyg ramus ar atvirkščiai, dirglus);

Vaikui augant išryškėja kalbos ir kalbėjimo sutrikimai. Kūdikis nustoja guguoti, vaikas – kalbėti, neimituoja garsų, gestų ar išraiškos (kartais garsus kartoja nebendraudamas). Jei autizmą lydi vidutinis – sunkus protinis atsilikimas, kalbos raiba ryškiai vėluoja ar išvis nesivysto. Tik dalis autistų kalbą prasmingai naudoja bendravime, tačiau jų kalba nepasižymi intonacijos, artikuliacijos, tembro, tempo savitumais, echolalijomis (garsų, žodžių ar sakinių atkartojimu – tuoj pat ar vėliau, po kurio laiko), stereotipiškumu, pasikartojimais, šabloniškumu. Šiems vaikams itin sunku palaikyti pradėtą pokalbį ir bendravimą. Po kelių sakinių jie sukasi, bėga, susijaudinę ima daryti stereotipinius judesius. Kalbos išsivystymo lygis statistiškai reikšmingai susijęs su autizmo ir protinio atsilikimo laipsniu.

Autistai turi sunkumų verbaliniame bendravime ir abstraktaus pobūdžio užsiėmimuose, o regos – erdvės ar mechaninės funkcijos gali būti nepakenktos ar net labai geros, pvz. Puiki mechaninė atmintis, gebėjimas atlikti aritmetinius veiksmus, pasakyti žodį paraidžiui, muzikiniai, dailės ir kiti gabumai. Retais atvejais stebimi itin ryškūs ir stulbinantys intelekto funkcijų netolygumo atvejai. Regimąją informaciją autistai suvokia žymiai geriau, nei žodinę. Jiems sunku pateikti aplinkiniams savo norus ar poreikius, dažnai neturi supratimo kaip panaudoti kalbą bendravime.

Dažnai autistai būna be iniciatyvos, jiems reikia aplinkinių pagalbos, reikalavimų ar skatinimų, jų mastymas pasižymi smulkmeniškumu, konkretumu, nesugebėjimu apibendrinti, prasmės suvokimo stoka. Jiems sunku suprasti aplinkinių elgesio priežastis ir motyvus, turimų ir formuojamų įgūdžių reikšmę. Tai, ką jie išmoksta vienoje aplinkoje, dažnai nesugeba panaudoti kitoje panašioje situacijoje, užduotis atlieka mechaniškai, nesuvokia veiklos ir patiriamų išgyvenimų prasmės, priežastinio – pasekminio ryšio. Jie linkę fiksuotis į smulkias, dažnai nereikšmingas detalias, pasižymi ribotais sugebėjimais atskirti esminius dalykus nuo neesminių ir sutelkti į juos dėmesį. Šiems vaikams sunku įsijungti į kokią nors veiklą, o pradėjus – pabaigti, pereiti prie kito pobūdžio veiklos. Autistams labai sunku suvokti ir organizuoti veiksmų ir įvykių seką, numatyti jų prasmes, nes jie nesugeba vienu metu galvoti apie kalis daiktus ir juos kartu integruoti t.y. organizuoti, planuoti savo veiklą, todėl jiems reikalinga konstruktyvi aplinkinių pagalba. Gavę užduotį jie dirba trumpai, nes dėmesį greitai atitraukia įvairūs aplinkos dirgikliai, ypač per didelė regimųjų ar girdimųjų stimulų gausa.

Aspergerio sindromas. Šiam sindromui būdinga nesutrikusi kalbos bei kognityvinių funkcijų raida, normalus ir aukštas intelektas, originalus mąstymo būdas bei ryškus motorikos negrabumas, nerangumas. Šiuo metu Aspergerio sindromas įvardijamas kaip švelnus autizmo variantas su galimu dideliu paveldimumu. Aspergerio sindromas panašus į aukščiau aprašytą vaikystės autizmą, tik žymiai lengviau išreikštais požymiais. Tačiau asmeniui, kuris bus aprašomas mūsų darbe šis sindromas nėra būdingas bei diagnozuotas, todėl tolimesnėje eigoje ir nebus plačiau nagrinėjamas.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • 11 puslapių (3049 žodžiai)
  • Mokykla
  • Vaikų autizmas
    9 - 1 balsai (-ų)
Vaikų autizmas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiku-autizmas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 20 d. 05:19
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo