Vaikų burnos higienos ypatumai dantų ėduonies profilaktikoje


Įvadas. Dantų ėduonies samprata. Vaikų dantų ėduonis ir paplitimas. Dantų ėduonies etiologija. Ėduonies atsiradimo priežastys. Karieso paplitimas Lietuvoje. Dantų ėduonies profilaltika. Asmeninė burnos ertmės higiena. Fluoro preparatų naudojimas. Silantai ir užpildai. Mitybos reikšmė. Vaikų burnos hgienos įgūdžių formavimasis šeimoje. Išvados.


Darbo tikslas – Atskliesti vaikų dantų karieso burnos higienos ypatumus.

Ėduonies procesas gali būti ūmus, lėtinis ir stabilizuotas. Ūmus - kaiozinis pažeidimas nepogmentuotas ar mažai pigmentuotas, emalis trapus, dentinas minkštas. Lėtinis - kariozinis pažeidimas varijuoja nuo gelsvos iki rudos spalvos, emalis mažiau trapus, dentinas odos konsistencijos. Stabilizuotas – kariozinis pažeidimas tamsiai rudas ar juodas, danties audiniai kieti. Jo eigą rodo emalio ir dentino būklės požymiai (paviršiaus blizgumas, kietumas), surinkta paciento anamnezė apie mitybos (vartojamas angliavandenių kiekis ir dažnis), higienos (dantų švara), įpročių (higienos priemonių naudojimas, profilaktiniai apsilankymai pas odontologą) savitumus. Senas dantų gydymo požiūris yra gręžti ir plombuoti bet kokius danties kietųjų audinių pokyčius. Naujas dantų gydymo požiūris – kuo anksčiau nustatyti ėduonies rizikos veiksnius ir užkirsti jiems kelią. Kai nustatomas ėduonies pažeidimas, įvertinamas jo aktyvumas bei laipsnis ir taikomas konservatyvus gydymas, gręžimas ir plombavimas, endodontinis gydymas arba netaikomas joks gydymas.

Jų atsiranda iįdygus pirmiesies dantims. O gimusio naujagimio burna būna sterili. Mikrooganizmais naujagimį užkrečia juo besirūoinantys asmenys, dažniausiai mama araba tėtis. Ankščiausiai burną kolonizuoja streptokokai, kurie nėra pajėgus sukelti ėduonį, bet paruošia sąlygas ėduonies mikroorganizmams vystytis.

Po to atsiranda ir gramneigiamų anaeorobų. Pradėjus dygti dantims, susidaro sąlygos augti naujoms mikroorganizmų kolonijoms.

Kuo vėliau kūdikis užkrečiamas mutans streptococcua, tuo vėliau suserga kariesu. Todėl kiekvienos burnos sveikatos specialistas turėtų besilaukiančioms ar jau esamoms motinoms patarti kaip apsaugoti kūdikį nuo ankstyvo užkrėtimo ėduoniesgeniniais mkroorganizmais:

Kūdikiui duoti tik švarų čiulptuką ar šaukštelį ( kiti šeimos nariai neturi laižyti daiktų, kurie vėliau pateks į kūdikio burną);

Angliavandeniai. Vartojamas maistas turi įtakos dantų ėduonies susidarymui, nes suteikia maisto medžiagų burnoje gyvenantiems mikroorganizmams. Būtina vengti pernelyg dažno ir gausaus angliavandenių vartojimo, nes tai kariesogeniškiausi mitybos produktai.

Angliavandenių šaltiniai paprastai yra augaliniai produktai: duona, kruopos, bulvės, cukrus, daržovės, vaisiai, uogos. Iš gyvulinių produktų truputis angliavandenių yra piene. Daržovėse, vaisiuose, uogose angliavandeniai yra cukrų, o duonoje, kruopose, bulvė- se – krakmolų pavidalo. Cukrūs įsisavinami greičiau, o krakmolai dar suskaldomi, todėl įsisavinami lėčiau, palaipsniui. Didesnė dalis angliavandenių maiste turi būti krakmolų, o mažesnė cukrų pavidalo.

Odontologinių ligų prolaktika – tai socialinių, medicininių ir higieninių – auklė- jamųjų priemonių sistema, kurios tikslas yra užkirsti kelią ligų pasireiškimui. Ji turi būti vykdoma visą gyvenimą, tačiau, atsižvelgiant į amžių, skirtingais metodais ir priemonėmis. Ypač reikšmingas yra ikimokyklinis amžius, nes jau tuo laikotarpiu pradeda formuotis kai kurie žmogaus gyvensenos įpročiai, vyksta nuolatinių danties audinių mineralizacija.

Fluoridai turi poveikį glikolitinei burnos mikroorganizmų apykaitai, redukuoja rūgščių gamybą, veikia angliavandenių metabolizmą, stabdo intraceliulinių ir ekstraceliulinių polisacharidų veiklą. Nedidelės fluoridų koncentracijos burnoje duoda gerą remineralizacini efektą dekacifikuotam emaliui. Sis efektyvumas pasiekiamas naudojant fluoridus su maistu, pastomis, vietinėmis priemonėmis ir skalavimo skysčiais. Vietinis poveikis - tai ir fluoro pastų naudojimas, skalavimas fluoro tirpalais, geriamojo vandens su fluoru vartojimas. Fluoro tablečių naudojimas turi ir vietinį, ir sisteminį poveikį. Ėduonies pažeistose vietose susidaro kalcio fluoridas, kuris veikia lyg fluoro rezervuaras, tirpdamas iš lėto ir ilgai. Todėl fluoro koncentracija burnoje turi būti pastovi visą laiką.

  • Microsoft Word 145 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (6339 žodžiai)
  • Universitetas
  • Darius
  • Vaikų burnos higienos ypatumai dantų ėduonies profilaktikoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Vaikų burnos higienos ypatumai dantų ėduonies profilaktikoje. (2016 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiku-burnos-higienos-ypatumai-dantu-eduonies-profilaktikoje.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 23 d. 09:24
×