Vaikų cerebrinis paralyžius ir kineziterapija


Turinys. Įvadas. Vaikų cerebrinio paralyžiaus švelninimas taikant kineziterapiją. Kineziterapijos metodų parinkimas ir pritaikymas vaikams sergantiems cerebriniu paralyžiumi. Taikomų kineziterapijos metodų veiksmingumas vaikų cerebriniam paralyžiui. Netradiciniai gydymo metodai. Atlanto kostiumo taikymas. Elektrostimuliacija. Hipoterapija. Pacientų ir jų šeimų požiūris į netradicinį gydymą. Cerebriniu paralyžiumi sergančiųjų vaikų šeimų integravimas į gydymą. Išvados. Literatūra.


Cerebrinis paralyžius (vėliau CP) – tai lėtinė neurologinė liga, pasireiškianti judesių, kūno padėties ir pusiausvyros sutrikimais atsiradusiais dėl galvos smegenų pažeidimo, kuris įvyko ankstyvajame amžiuje (gimdymo metu arba iki 7metų) ir yra neprogresuojančios.

VCP pasireiškia 2 – 3 naujagimiams iš 1000. Berniukams yra didesnė tikimybė susirgti nei mergaitėms. Vaikų cerebrinio paralyžiaus (vėliau VCP) atvejų daugėja, kadangi vis daugiau neišnešiotų naujagimių išgyvena, o tai yra viena iš VCP susirgimo priežasčių. Dažniausiai pasireiškia spazminis VCP tipas. (Varnienė L., Kazlauskaitė L. ir kiti, 2013)

Spazminė tetraplegija. Būdinga sutrikusi visų keturių galūnių ir viso kūno motorika ir spazmiškumas.

Spazminė diplegija. Būdinga tai, kad labiausiai pakenktos būna vaiko kojos.

Diskinezinis CP. Būdingas kintantis raumenų tonusas (distonija) ir nevalingi judesiai (hiperkinezė).

Remiantis Lietuvos sveikatos rodiklių sistema ir pateikta diagrama, matoma, kad VCP sergamumas intensyviai didėja. Medikai daro išvadas, kad didėjantį sergamumą lemia padidėjęs neišnešiotų kūdikių išgyvenamumas.

CP apibūdina grupę judesio raidos ir kūno padėties sutrikimų, ribojančių aktyvumą, kuriuos sukelia neprogresuojantis vaisiaus ar kūdikio galvos smegenų pažeidimas. (Varnienė L, Kazlauskaitė L. ir kt., 2012) Pagrindiniai CP ypatumai: neprogresuojantis besivystančių smegenų pakenkimas, motorinės sistemos pakenkimas (kūno motorinės kontrolės sutrikimas), vėliau susijęs su fiziologiniais pakitimais ir funkcine negalia, raumenų tonuso anomalijos, kūno padėties sutrikimai, raidos refleksų išlikimas, patologinės sinkinezės, pusiausvyros ir koordinacijos mechanizmų sutrikimas, sumažėjęs gebėjimas išmokti naujų judesių ir pažeista motorinė atmintis (Mikulėnaitė L., Aukstikalnis T. ir kt., 2012)

Šiuo metu nėra tokio gydymo, kuris visiškai galėtų išgydyti CP. Vaikams sergantiems CP yra taikomos įvairios gydymo formos padedančios kiek įmanoma daugiau palengvinti esamus ligos simptomus ir gyvenimo kokybę. Kuo ankščiau diagnozuojama liga ir pradedamas gydymas, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti. Kiekvienam vaikui, sergančiam CP, gydymas yra parenkamas individualiai, pagal simptomus.

Judėjimo – atramos sistemos ligos yra viena iš didžiausių visuomenės sveikatos problemų dėl didelio sergamumo ir išlaidų. Turintys fizinę negalią vaikai dažnai susiduria su sunkumais dalyvaujant fizinėje veikloje, žaidžiant ar kitaip leidžiant laisvalaikį. Vaikui vėlesniame amžiuje galimybė gyventi nepriklausomai priklauso nuo CP išsivystymo lygio. Tačiau daug žmonių su CP gali siekti išsilavinimo, dirbti, kurti šeimas. Siekiant išsaugoti pakankamą mobilumą, kasdieninį aktyvumą yra būtina taikyti kompleksinę reabilitacijos programą. (Juocevičius A., Raistenskis J. 2012)

Kompleksinės reabilitacijos programos kursas efektyvus didinant raumenų jėgą, ištvermę, gerinant motorinius įgūdžius vaikams, sergantiems CP. Efektas stebimas taip pat ir skausmo mažinimui. (Zalumskytė K., Raistenskis J. ir kt., 2012)

reabilitacijoje pagrindinis vaidmuo tenka tėvams ir jų mokymui (Kriščiūnas A., 2015).

Nors CP yra neišgydomas, ankstyvas motorinių sutrikimų gydymas ir reabilitacija gali padėti sumažinti antrines komplikacijas ir pagerinti gyvenimo kokybę. Per pastaruosius kelis dešimtmečius išaugo informacijos kiekis apie CP ypatumus. Šiomis dienomis medicina intensyviai studijuoja CP sutrikimą, jo priežastis, ieško efektyvių gydymo būdų. VCP reabilitacijoje labai svarbią vietą užima kineziterapija (vėliau KZ) (Dudonienė V., Varnienė L. ir kt., 2012). Šis gydymo būdas padeda gerinti vaiko motorinę raidą, lavina judesius, didina judesių amplitudę, moko vaikščioti, treniruoja raumenis, didinama raumenų jėga.

  • Microsoft Word 262 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4584 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Vaikų cerebrinis paralyžius ir kineziterapija
    10 - 1 balsai (-ų)
Vaikų cerebrinis paralyžius ir kineziterapija. (2018 m. Kovo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiku-cerebrinis-paralyzius-ir-kineziterapija.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 30 d. 00:00
×
109 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo