Vaikų fizinis vystymasis ir ugdymasis


Įvadas. Vaikų fizinio vystymosi ir ugdymosi samprata. Vaikų fizinė vystymosi ir ugdymosi raida. Kūdikystė 0 – 1 metai. Ankstyvoji vaikystė 1 – 3 metai. Ikimokyklinė vaikystė. Fizinių ypatybių ugdymas ir uždaviniai. Išvados. Literatūra.


Fizinis vysymasis suprantamas kaip organizmo kokybiniai pakitimai, kurių metu diferencijuojasi audiniai, organai bei sistemos, tobulėja ir atsiranda naujos funkcijos (Martinkus, 1998).

Vaikas – iš prigimties silpna, jautrios sielos būtybė. Reikia puoselėti jos fizinę prigimtį, tausoti ir stiprinti sveikatą, gerinti fizinę būklę. Būtina sudaryti palankias sąlygas normaliai vaiko fizinei raidai, visaip skatinti fizines išgales, sukurti palankią aplinką paremti tautos sveikos gyvensenos dvasią (Adaškevičienė, 1993).

Vaikų fizinio ugdymo tikslą sąlygoja žmogaus kaip pagrindinės vertybės ir tautos kultūrinės bei socialinės gerovės kūrėjo sampratą (Adaškevičienė, 1993).

TIKSLAS: Atskleisti vaikų fizinį vystymasi ir ugdymasi.

Fizinio ugdymo samprata. Pagrindinės sąvokos (fizinis ugdymas, fiznis lavinimas, fizinis išsivystymas, kūno kultūra, fizinis pasirengimas, fizinis tobulumas, fiziniai pratimai, judėjimo įgūdžiai) (Adaškevičienė, 1995).

Fizinis ugdymas yra sudėtingas reiškinys, reikalaujantis kompleksinių priemonių: atitinkamos dienos režimo, tinkamos mitybos, profilaktinių ir organizmą stiprinančių priemonių, fizinės veiklos ir kt. (Adaškevičienė, 1994).

Apibendrinimas. Išanalizavus mokslinę literatūrą, galime teigti, jog vaikų fizinis vystymasis ir ugdymasis yra neatsiejami dalykai vaikui gimus. Augant vaikui, fizinį vystymą reikia ugdyti, sudarant palankias sąlygas organizmui judėti, skatinti ir aktyvinti mankštinimosi poreikį. Ugdant vaiko fizinius pratimus būtina atsižvelgti į vaikų fizinį išsivystymą, pajėgumą ir galimybes.

Kiekvienas vaiko raidos periodas veikia tolesnį periodą: trūkumus sunku ištaisyti, jei praleistas optimalus vaiko vystymosi laikas. Vaiko fizinė raida priklauso nuo jo ugdymo. Nuo pirmųjų gyvenimo dienų vaiką būtina kantriai, ramiai, noriai auklėti ir mokyti, nuolat jį skatinant ir giariant. Vaikas sugeba mokytis pagal programą, bet ši programa pagal vaiko prigimtį, emocijas, interesus, mąstymo lygį įvykdoma tiek, kiek ji tampa vaiko asmenine programa (Ruzgienė, Petružienė, 2005).

Nuo pirmųjų gyvenimo dienų vaikas turi laisvai judėti - mosuoti rankytėmis, kojytėmis, kepurnėtis (kapanotis), šliaužioti. Tai natūralus sveiko kūdikio poreikis judėti. Ir drausti nepagrįstais reikalavimais nereikia - tegul nugali įvairias kliūtis. Tai treniruotė, kurią reikia skatinti. Impulsai, ateinantys į smegenis iš dirbančių raumenų, turi teigiamos įtakos medžiagų apykaitos intensyvinimui. Todėl raumenų aktyvinimas būtinas kaip maistas, miegas, grynas oras (Andriekienė, Ruzgienė, 2001).

Ikimokyklinio amžiaus vaikų fizinį pajėgumą ir išsivystymą, jų biologinę brandą labiausiai atitinka pagrindiniai judesiai (ėjimas, bėgimas, šuoliai, mėtymai, laipiojimas, pusiausvyros pratimai). Juos atliekant, formuojami gyvenime būtini įgūdžiai, ugdomos vaikų fizinės ypatybės: greitis vikrumas, šoklumas, lankstumas, jėga, ištvermė. Vaikai pratinami orientuotis aplinkoje, nustatyti atstumą iki daikto, jo vietą erdvėje ir atitinkamai priderinti savo judesius. Pagrindiniai judesiai teigiamai veikia bendrą vaikų fizinį vystymąsi: suaktyvina organizmo veiklą, jo fiziologinius porcesus, kraujo ir medžiagų apykaitą (Adaškevičienė, 1980).

Berniukų ir mergaičių fizinis ugdymas turi savo specifiką. Dažniausiai ne tik fiziškai stipresni už mergaites, bet ir judresni, labiau mėgsta laipioti, įveikti įvairias kliūtis, lenktyniauti, žaisti įvairius sporto žaidimus - krepšinį, futbolą, ledo ritulį. Mergaitės dažniau pačios nori žaisti ramesnius žaidimus, judesiais improvizuoti muzikinius siužetus. Kūno kultūra reikia stengtis tenkinti vaikų poreikius, atsižvelgti į jų norus, dažniau žaisti mėgstamus žaidimus. Norint teisingai įvertinti vaikų fizinį vystymąsi ir pajėgumą, nepakanka vieną kartą jį patikrinti. Reikia sistemingai stebėti, kaip lavėja pagrindiniai vaikų judesiai, greitumas, ištvermė, jėga ir kitos fizinės ypatybės (Adaškevičienė, 1993).

  • Pedagogika Referatas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3299 žodžiai)
  • Nijolė
  • Vaikų fizinis vystymasis ir ugdymasis
    10 - 6 balsai (-ų)
Vaikų fizinis vystymasis ir ugdymasis. (2016 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiku-fizinis-vystymasis-ir-ugdymasis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 11:14
×