Vaikų ligos (2)


Fizinė ir psichinė raida iki metų. Fizinės raidos vertinimas. Darnus harmoningas augimas HA kai ūgis normalus. Darnus harmoningas augimas kai ūgis kraštutinis. Nedarnus neproporcingas neharmoningas augimas NHA. Virusinės ligos. Pirma pagalba karščiuojant ir gydymas. Rotavirusinė infekcija. Dehidratacijos gydymas. Įgimtos širdies ydos. Skiepų kalendoriaus formavimo prncipai. Šalčio grandinė 20 C - 80C Vakcinų rūšys. Infekcinės ligos Tuberkuliozė. Dažnausios komplikacijos meningitas.

Naujagimis-jam būdinga fleksinė poza. Rankos ir kojos suriestos dėl lenkiamųjų raumenų tonuso vyravimo. Galva pakreipta į šoną. Pajutęs padais atramą ,bando šliaužti linijoje. Laikant kūdikį stačią ant kieto pagrindo,stebimas žingsniavimo refleksas. Palietus padą, ta koja išsitiesia, o antroji tuo pačiu metu linksta. Palietus delną, pirštai susigniaužia. Į stiprią šviesą ar triukšmą reaguoja mirkčiojimu ar skėsčiojimu,bet kokį nepasitenkinimą reiškia riksmu. Labai svarbus odos, akių kontaktas. Paimtas ant rankų jis nurimsta.

1 mėnesio kūdikis –gulint ant pilvo ,pavyksta trumpai kilstelėti galvą. Keliant ant rankų, galva svyra atgal. Gulint ant nugaros ,galva išlieka labiau vidurio linijoje. Plaštakos tebėra sugniaužtos. Fiksuoja žvilgsnį į ryškų daiktą rodomą 20 cm atstumu . vedžiojant ryškų daiktą į vieną pusę ir į kitą,kūdikis jį sekioja akimis. Verkia nevienodai kai yra alkanas ar kai jam skauda.

3 mėn – gulėdamas ant pilvo ,galvą pakelia 90 0 kampu ir išlaiko ją apie minutę. Automatiškas žingsniavimas jau išnykęs, bandant kūdikį pastatyti kojos sulinkusios. Stipriai sugniaužia barškutį, įdėtą jam į ranką. Kūdikis sekioja barškutįžvilgsniu,kreipdamas akis į šonus. Matydamas žmogaus veidą,kūdikis šypsosi. Mėgsta tarti garsą rrr,neaiškius skiemenis.

4 mėn.- kelia jau ne tik galvą,bet ir rankas ,krūtinės ląstą,kojas ištempia. Supasi ant pilvo – „plaukia“. Sodinant jį už rankų, galva neatsilieka nuo stuburo,kyla kartu. „atranda“ rankas pakelia jas prie veido,apžiūrinėja. Į burną ima ne tik pirštus bet ir daiktus ir tai jau koordinuotas sąmoningas judesys. Kalbinamas juokiasi balsu. Taria pučiamuosius priebalsius.

5 mėn.- galva palyginti didelė,gulint ant pilvo „nusitempia“ visą kūną ir kūdikis pasyviai persirita ant nugaros. Sodinamas už rankų lenkia galvą, rankas ir kojas. Laikant už pažastų trumpai pastovi ant kojų pirštų. Tiesia ranką į žaislą ir jį paliečia. Skiria griežtą intonaciją nuo meilios.

6 mėn.- mėgsta būti sodinamas,puikiai kontroliuoja galvos padėtį,plaštakos visai arba pusiau atgniaužtos. Žaislą griebia tikslingu judesiu,visa plaštaka perima iš vienos rankos į kitą. Pasuka galvą į tą pusę kur čeža popierius,labai pastabus. Skiria savus nuo svetimų. Kartoja iš eilės tą patį skiemenį, pvz.: „da da da“.

7 mėn.- apsiverčia nuo nugaros ant pilvo ir tai ne pasyvus viso kūno apvirtimas,nes reikia padaryti sraigtišką judesį tarp dubens ir pečių juostos. Gulėdamas aukštielninkas „atranda“ pėdas ir jomis žaidžia, prisitraukia jas prie burnos. Suagusio laikomas už pažastų pritupia ir tiesdamas klubų,kelių ir čiurnos sąnarius,atsispiria ir taip spyruokliuoja. Griebia abiem rankutėmis,perima žaisliuką iš vienos rankos į kitą,ieško nukritusio daikto. Žaidžia žaidimą „ku-kū“. Garsinėje vaiko saviraiškoje dominuoja plepėjimas. Plepėdamas kūdikis kaitalioja balso garsumą ir tono aukštį.

8 mėn. – sukasi apie savo ašį,kai mama ar kitas asmuo paduoda vaikui pirštus (nykščius ar smilius) ,jis juos pačiumpa ,prisitraukia ir sėdasi ir keletą sekundžių pasėdi vienas,nors nugara ne visai tiesi. Ima domėtis konkrečiais dalykais, pvz judančia užuolaida. Santūriai reaguoja į svetimus žmones.

9 mėn.- šliaužia ant pilvo. Šliaužimo fazė paprastai būna labai trumpa- ją pakeičia ropojimas. Stovi laikomas už pažastų. Sąmoningai leidžia daiktams kristi,domisi tyliais garsais pvz laikrodžio tiksėjimu. Geriau orientuojasi erdvėje,skiria kas yra viršuje ir apačioje,priekyje ir užpakalyje. Žaidžia slėpynes,taria dvigubus skiemenis „ma-ma“.

10 mėn.- supasi atsirėmęs plaštakomis ir keliais, vienas iš kniųbščios padėties atsisėda. Sėdi ištiesęs kojas ir nugarą,tokioje padėtyje jis gali ilgai žaisti neprarasdamas pusiausvyros. Stojasi laikydamasis už baldų. Į grindis jis remiasi padais, o ne kojų pirštų galais. Daiktus geba paimta nykščiu ir smiliumi ,laiko po vieną daiktą kiekvienoje rankoje ir gali padaužyti vieną į kitą. Domisi detalėmis. Mįgdžioja gestus „atia-atia“, „didelis-didelis“. Mielai kartoja veiksmus už kuriuos buvo pagirtas ir tokiu būdu stengiasi į save atkreipti dėmesį. Kartoja skiemenis,kuriuos jau ne kartą girdėjo. Paklaustas pažįstamo daikto ar žmogaus ieško.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (3959 žodžiai)
  • Evelina
  • Vaikų ligos (2)
    10 - 9 balsai (-ų)
Vaikų ligos (2). (2015 m. Kovo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiku-ligos-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 02:49
×