Vaikų priežiūra


Kraujuojantis omfalitas. Ka daryti kai kudikis zinda kruti 2h. Mantu reakcijos vertinimas.

Naujagimių ir kūdikių odos ir gleivinių priežiūra stacionare. Naujagimio bendros būklės vertinimas. Naujagimio vakcinacija HB ir BCG vakcinomis , vertinimas , galimos komplikacijos. Atsisakoma šių skiepų nebent jei abieju. Virkštelės ir bambutės žaizdeles vertinimas , priežiūra , galimos komplikacijos. Skiepijimo taisyklės. Vakcinų laikymas ir transportavimas SKIEPYTI REIKIA. Skiepijimo technika. Vakcinų transportavimas. Vaiko fizinės raidos patikrinimas. Vaiko fizinės raidos patikrinimas ir vertinimas. Kūdikio fizinės raidos patikrinimas ir vertinimas. Vaikų ūmaus kvėpavimo nepakankamumo požymių vertinimas ir pirmosios pagalbos suteikimas. Visuotinė naujagimių patikra dėl paveldimų apykaitos sutrikimų ( fenilketonurijos , hipotireozės ). Fenilketonurija. Naujagimio ir kūdikio vystymas išnešimui į lauką , pervežimui. Žindymo krūtimi padėtys , teisingas krūties apžiojimas. Žindymo sunkumai , jų sprendimo būdai , pagalba. Pieno trūkumas. Trumpi , plokšti ir įdubę speneliai. Skausmingi ir pažeisti speneliai. Krūtų persipildymas. Blokuoti pieno latakai pieno stazė. Mastitas krūties uždegimas. Išskirtinės motinos pieno savybės , MP nutraukimas ir laikymas. Motinos pieno nutraukimas ir laikymas. Mišraus maitinimo sąvoka. Paskirti mišrų maitinimą 3 mėn. kūdikiui. Adaptuotų mišinių rūšys , jų skyrimas , atskiedimas ir laikymas. Skyrimas atskiedimas ir laikymas. Vaistų dalijimas vaikų stacionare. Temperatūros matavimas vaikams. Pagalba hipertermijos atveju. Rektalinis temperatūros matavimas. Oralinis temperatūros matavimas. Įprastas temperatūros matavimas pažastyje. Naujagimiams temperatūra matuoti elektroniniu pažastyje. Ausyje timpaninė. Traukulių vertinimas. Pagalba traukulių atveju. Papildomo maitinimo sąvoka. Natūralus 8 mėn. kūdikio maitinimas. Pirmoji daržovių tyrė.

Apgar skalė, vertinama naujagimio būklė, po 1 ir 5 min, ir po 2 h po gimimo.

BCG - tuberkuliozės vakcina, per 24h paskiepyti naujagymi reikia. Standartinė dozė 0,05ml, į kairiojo žasto odą, žemiau peties sąnario, Iškart po injekcijos atsiranda maža, 7mm,dėmelė. Keletą dienų ji gali būti skausminga, tačiau palaipsniui išnyksta . Užgija per 3-4 mėn. Lieka randelis ne didelis, negalima valyti su spiritu,. blogai suleidus gali susidaryti šaltas abcesas, gali padidėti poraktikauliniai ir pažasties limfmazgiai 3-4 parą. Vakcina neapsaugo nuo lengvų tuberkuiozės formų, bet apsaugo nuo sunkių ( tuberkuliozė meningo encefalitas).

HB – hepatito B vakcina. Švirkščiama į raumenis, priekinį šoninį dešinės šlaunies paviršių. paviršių.Numatytoje injekcijos vietoje suimamas odos plotelis ir adata duriama stačiu kampu odos atžvilgiu. Standartinė dozė yra 0,5 ml .Naujagimiai HB vakcina paskiepijami per 24val.

Atsisakoma šių skiepų nebent jei (abieju): Šeimoje yra alergiškų žmonių. Šeimos istorijoje yra buvęs nepalankios reakcijos į skiepus atvejų. Vaikas gimė neišnešiotas. Vaikas jau užsikrėtęs viena iš šių ligų.

Naujagymių ir kūdykių bambos ir virkštelės komplikacijos/ligos: virkštelės išvarža; bambos fistulė ; Pūlinis omfalitas–tai pūlinis bambos ir aplinkinių audinių uždegimas, kuris apima odą, poodĮ riebalinį audinį, virkštelės kraujagysles. Ligą dažniausiai sukelia stafilokokai, kartais–Mišri infekcija. Iš bambos žaizdos teka gleivės ir pūliai, parausta ir patinsta aplinkiniai audiniai.

Laikymas – tiekėjo akivaizdoje pasižiūrima indikatoriaus spalva, ir jei ji yra nepakitusi, vakcina tuoj pat dedama į šaldytuvo skyrių, kuriame išlaikoma +2 – +8 C temperatūra.

Požymiai: kvėpavimo dažnis, padažnėjęs kvėpavimas ( tachipnėja), kvėpavime dalyvauja pagalbiniai kvėpavimo raumenys), oro patekimas į plaučius, centrinė cianozė, hipoksepija kai pamatavus pulsiniu oksimetru SpO2 <90%;

Pagalba: priežasties šalinimas ir gydymas; emocinė ramybė; pusiau sėdima padėtis; deguonies terapija; kvėpavimo takų praeinamumo atstatymas; bronchų sekreto drėkinimas, skytinimas, išsiurbimas ( drenažinės padėtys, masažas); adrenalino aerozoliai; intubacija, tracheostomija.

Fenilketonurija - Tai autosominiu recesyviniu būdu paveldima liga, pasireiškianti padidėjusia aminorūgšties fenilalanino koncentracija kraujyje. Tai dažniausias įgimtas aminorūgščių metabolizmo sutrikimas. Ankstyvoje kūdikystėje išryškėjanti liga, kuri pasireiškia silpnaprotyste ir fizinės raidos sutrikimu.

Diagnostika - kraujo tyrimui turi būti imama ne anksčiau praėjus 48 val. nuo pirmojo maitinimo. Kraujo imama ant specialaus chromatografinio popieriaus, duriama į kulniuką, ir mėginys siunčiamas į genetikos laboratoriją, kur tiriama fenilalanino koncentracija. Nustačius nežymų fenilalanino koncentracijos padidėjimą, tyrimas turi būti kartojamas. Jei fenilalanino koncentracija labai padidėjusi jau pirmojo tyrimo metu, naujagimis konsultuojamas genetiko.

Hipotireozė - Tai skydliaukės veiklos susilpnėjimas naujagimystės laikotarpiu dėl sumažėjusios tiroksino (T4) ir trijodtironino (T3) gamybos.

Teisingas krūties apžiojimas: Jei kūdykis čiulpia krūtį tinkamai, abi jo lūpos yra atverstos, o jo smakras liečia arba remia krūtį; viršutinė apyspenelio lukelio dalis geriau matoma nei apatinė. Taisyklingai prie krūties pridėtas kūdikis čiulpia vienu metu atlikdamas du judesius – apatinis žandikaulis juda aukštyn ir žemyn, o raumeninė banga keliauja nuo liežuvio galo link šaknies. Čiulpiančio kūdikio skruostai būna apvalūs ir neįdumba, bet kartais galima pamatyti judant ausų kaušelius, dažnai – liežuvio galiuką, išsikišusį virš apatinės lūpos. Svarbiausias taisyklingo žindymo požymis yra neskausmingas, malonus pojūtis.

Pieno trūkumas – požymiai: nepasisotina isštuštinęs abi krūtis; mažiau šlapinasi ir tuštinasi; nustoja augti svoris; atrodo kūdikis nesveikai; Patarimai: masažuojamos krūtys; šiltas dušas ar vonia; šilti krūtų kompresai; gerti tik tada kainoti, daug skysčių nevartoti;

Trumpi, plokšti ir įdubę speneliai – naudoti speneliu koreguoklius.

Savaiminis pieno tiekėjimas (galaktorėja) – patarimai : parodoma kaip sustabdyti pieno tekėjimą, riešu arba ranka 1-2 min, spausti spenelį; tekantis pienas surenkamas į išvirintą plačiakaklį plastiko buteliuką, skirtą kūdykiui maitinti.

Krūtų persipildymas – koreguojama žindymo technika; kūdikiui neduodama čiulptuko; prieš žindymą prie spenelių dedami šilto vandens arba sausi šiluminiai kompresai; jei krūtys dega per maitinima dedamas sausas šaldomasis kompresas; preiš maitinima truputi nutraukiamas pienas; žindant krūtis švelniai masažuojama;

Blokuoti pieno latakai (pieno stazė) – dėl ušsikimšusių pieno latakų atsiranda kietas skausmingas gumbas ar volelis; dėl netinkamos technikos; anatominių krūtų ypatumų;

Mastitas (krūties uždegimas) – dėl krūtų persipyldimo ir pieno stazės. Karščiuojama, skausmingos, karštos krūtys; patarimai: tikrinama žindymo technika; žindoma vos įtarus kas kūdikis nori valgyt; išmėginamos skirtingos žindymo padėtys; krūtis švelniai glostoma; po žindymo pridedamas šaltas kompresas; dėvima tik pakelianti, nespaud-iama liemenėlė; skiriama penicilinų; chirugo konsultacija jei atsiranda [ūlingo mastito simptomų.

Motinos pieno privalumai kūdykiui: 1 patenkina visus kūdikio maisto medžiagų ir vandens poreikius pirmuosius 6 mėn,.; 2 nuo pat gimimo yra tinkamas kūdikio virkinimo traktui, jį naujagimis pajėgia geriausiai įsisavinti;, motinos peinas virškinamas lengviau ir greičiau nei pritaikytas mišinys; 3 skatina gerą naujagimio, kūdikio augimą ir fizinį vystymąsi, protinę brandą; 4 aprūpina naujaimio, kūdikio organizmą imuninėmis medžiagomis, t., y., apsaugo jį nuo daugelio ligų sukėlėjų, toksinų, blokuoja alergenų kelią į organizmą; 5 jame yra per 400 bioaktyvių medžiagų, kurių reikia naujagimiui, kūdikui ir kurių nėra kokiame jo pakaitale. 6 visada švarus, šiltas, geriausias ir ekonomiškiausias maistas.

Motinos pieno nutraukimas ir laikymas: pienas traukiamas, kai: motina ir kūdikis yra atskira, kūdikis dėl silpnumo ar kitų priežasčių( neišniošetumo, nesuaugusio gomurio negali žįsti); krūtys yra išbrinkusios pieno, gresia jo stazė. ( rankomis trakiams: nuplaunamos rankos, pasiruošiame plastikinį indelį, pasilenkiama truputį į priekį, krūtis prilaioma delnu iš apačios, nykštys dedamas virš apyspenio lauko, o smilius ir didysis pirštai – po ja; pirštai stumiami atgal, krūtinės ląstos link.)

Jei mažai pieno mišinio padaryti. 1.MP 2.MP+AM 3.MP+AM 4. MP+AM 5MP+AM 6. MP

Rūšys: sausi mišiniai; skysti koncentruoti mišiniai. Specialios paskirties mišiniai: Neišnešiotiems naujagimiams; mišiniai skirti išnešiotiems naujagimiams ir kūdykiams iki 2-4mėn., ; gydomieji mišiniai; mišiniai skirti mažakraujystės profilaktikai ir gydymui; viduriuojančiam kūdykiui skirti mišiniai(HN25); mišiniai dažniau ir gausiau nei įprasta atpilantiems; mišiniai karvės pieno alergijos profilaktikai; sojos mišiniai( alergiškiems karvės pieno baltymui); vidurių užkietėjimo profilaktikai.

Skyrimas atskiedimas ir laikymas: mišinys turi būti ruošiamas ir laikomas pagal gamintojų instrukcijas, naudojant ekologiškai švarų indelį; ruošiami nenusižengiant higienos reikalavimų; ruošiama tiek kiek kūdikis suvalgo vienu kartu, nesuvalgyto maisto negalima palikti kitam kartui.

Pagal paskirimų lapus; į dalintuvę vaistų – turi būti palatos nuoroda/nr ir pavardė; vaistus vaikas turi išgerti slaugytojos akivaizdoje; dalinant vaistus neštis virdulį su atvėsintu virintu vandeniu arba vaikas naudojasi savo vandeniu; girdant vaistus kūdikiams nosies neužspausti, nepalikti vaistų ant stalo vaikams; jei turi individualių vaistų saugoti procedūriniame , užrašyti vaiko pavardę ir palatą; neatiduoti visos paros vaistų vienu dalijimo metu; jei paskirtas miltukas negalima purtyti į kvėpavimo takus, o reikia su vandeniu atskiesti.

Oralinis temperatūros matavimas – burnoje, Oraliniu būdu temperatūra matuojama vyresniems nei 5 metų vaikams. Temperatūra bus netiksli, jei vaikas ką nors gėrė per pastarąsias 15 minučių. Nukratyk termometrą iki žemutinės jo ribos (34 laipsnių). Padėk termometrą vaikui po liežuviu. Paprašyk vaiko sučiaupti lūpas ir kvėpuoti pro nosį. Išimk termometrą po 3 minučių. Nušluostyk termometrą ir patikrink jo rodmenis. Puse0,5 – 0,6 žemesnė temp.,

Naujagimiams temperatūra matuoti elektroniniu pažastyje.

Temporalinė – elektrinis prie kaktos.

(paracetamolis (mažina ne tik karščiavimą, malšina skausmą. 10-15mg/k(kilogramui), kas 4 h ne daugiau 5 kartus per parą. Veikimas iki 6 h,pikas 3-4h, rekomenduojama skirti per burną, jei vaikas vemia žvakutėmis, arba lašinti į veną). Ibuprofenas ( pasižymi stipriu karščiavimo mažinančiu poveikiu, skiriama nuo 3 mėn, daugiau 5kg svorio, nerekomenduojama kurių inkstų funkcija sutrikusi arba ryški dechidratacija. Dozavimas 5 – 10 mg/kg, kas 6 h, pikas 3-4h, veikia iki 6-8h. )

Karščiavimą mažinančios priemonės (fizinės) – galima vaiką įtrinti, sudrėkinta drugna kempine arba rankšliuosčiu. Vandens t 30O ; skusčiai su alkoholiu(spiritas, degtinė) kaip karščiavimo mažinimo priemonė nenaudojama. Tik vaikams kurių periferinė kraujotaka gera, blyškiems netinka. Tiems vaikasm kurie netoleruoja antipiretikų arba alergiški. Praėjus 30min, po antipiretikų skiriama fizinės priemonės. Analgino negalima. Skusčių ir elektrolitų balanso korekcija.

Dažniausiai būna 1-2 metų amžiaus vaikasm, kartais būna ir vyresniems 5-6 metų. Prasideda netikėtai, greitai kylant kūno temperatūrai, būdingi simptominiai, generalizuoti toniniai-kloniniai traukuliai, neretai šaltkrėtis palaikomas kaipraukuliais. Esminis skiriamasis bruožas šaltkrėčio ,išlikusi sąmonė bei didelio dažnio nedidelės amplitudės drebėjimas. Du tipai: paprasti Febriliniai traukuliai ir Sunkūs febriliniai traukuliai. Esminis skirtumas- priepuolio trukmė.

Pagalba: apie 90% vaikų ET priepuolis praeina savaime ir nereikia aktyvių veiksmų. Ištikus priepuoliui nepalikti vaiko be priežiūros; per kitą asmenį kviesti gydytoją; ligonio galvą pakreipti ant šono; atlaisvinti drabužius, ypač apie kaklą; pamatuoti temperatūrą; stebėti traukulių trukmę, pobūdį; atkreipti dėmesį į bet kokią asimetriją pozos, galūnių judesių, veido, akių,; nedaryti dirbtinio kvėpavimo; nesistengti stabdyti traukulių; nieko nekišti į burną; negalima vaiko kratyti; padėti tėvams sumažinti jų nerimą,baimę,

1 MP,2 kruopų košė+ 200g su obuoliu, 3 daržovių 150ml pire + troškinta virta mėsa 50g triušiena.4 kruopų košė kita (manų) + vaisiai obuoliai 5 trintas obuolys, tarp maitinimų 6 MP.

Karvės pienas nuo 9 mėn., gerti rekomenduojama nuo 1 metų, ne daugiau 500ml., . iki metų nei druskos nei cukraus, 5-6 mėn., pirmoji daržovių tyrė. Amitinti jei neviduriuoja, dantukai nedygsta. Mėsa nuo 7 mėn., triušiena, veršiena, nutriena, troškinta, virta. Nuo 5g iki 50 g.

Atlikimas: Mėginys atliekamas vidiniame dilbio vidurinio trečdalio paviršiuje, nuvalius odą spiritu.Injekcijai naudojami vienkartiniai, turintys specialias padalas, 1 ml talpos švirkštai su platinos-iridžio adata.Tinkamai atlikus mėginį, dūrio vietoje atsiranda 7-10 mm dydžio balta odos papulė, kuri per 5-15 min rezorbuojasi.Tuberkulinas neturi nutekėti ant odos, neturi kraujuoti dūrio vietoje.Kadangi tai lėto tipo alerginė reakcija, mėginys vertinamas po 48-72val. Kartais specifinė reakcija išryškėja tik po 5 parų.Matuojamas vienas skersinis dilbiui atsiradusio infiltrato diametras.Įvertinus mantų reakciją, būtina pažymėti ambulatorinėje kortelėje mėginio atlikimo datą ir infiltrato dydį milimetrais. Pažymima, jei yra susidariusios vezikulės, opos, šašai.

Vertinimas: Vaikams, turint didelę riziką sirgti tuberkuliozę, mantų reakciją vertinti kaip teigiamą, kaip papulės dydis 5 mm ir daugiau;Kitiems vaikams, nepriklausomai nuo BCG vakcinacijos, teigiama mantų reakcija yra tada kaip papulės dydis 10 mm ir daugiau.

Ypač aktyviai ieškoti TB, jei mantų reakcija hipererginė (15mm ar pasireiškia su vezikulėmis, opomis, šašais, regioninių limfmazgių padidėjimu).Tuberkulino mėginių rezultatai – odos reakcija - gali skirtis ne tik skiepytiems BCG vakcina ir sensibilizuotiems tuberkuliozės mikobakterijos vaikams, bet ir skiepytiems skirtingomis BCG vakcinomis bei atlikus mėginius skirtingu tuberkulinu ar jo kiekiu.

Kvėpavimo funkcijos tyrimai:1. Spirometrija 2. PEF-metrija (didžiausias iškvėpiamo oro srovės greitis) 3. Fizinio krūvio mėginys (vaikams).

Sisteminiai gliukokortikosteroidai- skiriami tik astmos paūmėjimo metu. Gydymo kurso trukmė 3-5-10d.

Leukotrienų receptorių antagonistai- sumažina klinikinius astmos simptomus vyresniems nei 5m amžiaus vaikams. Derinami kartu su kitais medikamentais.

Naujagimį patogiausia gydyti inkubatoriuje, tinka visiems vaikams endonazaliniai kateteriai. 02 tiekti galima ir per kaukę, dedama ant burnos ir nosies. Kvėpuojamasis mišinys turi būti pakankamai sudrėkintas ir sušildytas. Kokos koncentracijos 02 mišiniu gydyti priklauso nuo klinikinės situacijos ir terapijos trukmės. 100 proc., deguonies neglima duoti ilgiau kaip 3 val., . sudrėkintas dujas reikia pašildyti iki 300C.

Labiausiai paplitusi vaikų liga 2-3 mėn, iki 2 metų. Pasireišianti medžiagų apykaitos sutrikimu ypač fosforo ir kalcio. Profilaktika: nėščioji turėtų gauti 28-34 savaitę, polivitaminu Vit.D; gryname ore būti; saulėje ilgai nebūti; valgyti mėsos, kiaušinio trynio, vaisių, daržovių, visavertė mityba. Išnešiotiems naujagimiams nuo 3-4 savaitės, nuo 500 iki 1000 tarptautinių vienetų, skiriama vit.D. Neišnešiotiems nuo 7 gyvenimo paros iki koreguoto amžiausskiriama tik 500 traptautinių vienetų, nuo koreguoto amžiaus (kada iš tikrųjų turi gimti) nuo 1000-1500 TV. Kalcio preparatai neskiriami. Vit. D skirti iki 1,5-2metų.

Kūdikiams skirta maišeliai specialūs šlapimui. Prieš tyrimą apiplauti lytinius lytinius organus. Mergaitėm prasietus didžiasias lytines lūpas su vandeniu ir muilu, iš priekio žemyn tekmė vandeniu. Berniukams šiek tiek atsmaukiama apyvarpė. Jeigu tikskas bakteriologinis tyrimas, o kūdikis nepasišlapino 20-30min, vėl apiplauti ir keisti maišelį. Vyresniems vaikams iman bandinį paprašoma, kad pasišlapintų iš vidurinės porcijos, prieš tai apsiplauti lytinius organus. Turinys supilamas į sterilų švarų indelį.

Į akis – ranka kuria lašinama turi remtis ant kaktos; lašinant šiek tiek patraukiama apatinį voką; įlašinti vieną lašiuką, pašilsyta kambario temp., jei reikia įtepti tepaliuką, apatinį voką patraukti žemyn.

Lašai į nosį – prieš tai išvalius nosytę; Arba su gleivių atsiurbėju savo vaikui; vaistus lašinti pipete ant nosies šoninio sparnelio(šnervės), tuomet lašai veiks gleivinę, nepateks į kvėpavimo takus ar skrandį. Lašinti po 2 lašus į abi šnerves; jei čiaudi tai normali reakcija; jei iščiaudėjo vaisyu jau nelašinti dar kartą.

Ausų lašai – pašildyti iki kambario temperatūros, lašiukus lašinti tik tuomet jei būgnelis netrūkęs; mažylio galvutę pasukti į šoną, kad matytume kanalą; su vata išvaloma ausies kriauklę; pipetės nekišti į landą giliai ir nelašinti iš viršaus; truputį patraukti ausies speinelį, kad nulašėtų žemyn.

Enterobiozei (spalinukė)– lipne juostelę prilipinama prie išangės odos(po 2h nulipinama), paskui prilipinama prie obijektinio stiklelio.

Viduriavimas: slaugyti su pirštinėmis; atskiras sauskelnes laikyti atskirame inde; tarpvietės higiena, apsiplovimai; tepti tepaliukais, aliejumi, su cinku, kad nesušustu; sverti kiekvieną dieną; matuoti/skaičiuoti išgertų, išskirtų skysčių kiekį; girdyti mažais kiekiais; motinom nevaikščioti koridoriumi; nurengti tik lovelėje, apiplauti lovelėje ir tik tada padėti ant higininio tualeto;, dezinfekuoti; nepalikti kūdikio vieno; tausoti vaiko poilsį; stebėti kūno temperatūrą; termometras individualus arba stacionaro dezinfekuojama; individualus personalo vienkartiniai chalatai, kepurės, pirštines dėtis; renkų dezinfekcija.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (3143 žodžiai)
  • Iveta
  • Vaikų priežiūra
    10 - 6 balsai (-ų)
Vaikų priežiūra. (2015 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiku-prieziura.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 03:27
×