Vaikų virškinimo trakto ligos


Vaiku meningizmas. Tridiene karstine ir viduriavimas.

Įvadas. Gastritis, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa. Simptomai. Tridienė karštinė. Priežastys. Požymiai. Gydymas. Helmintozė. Priežastys. Simptomai. Diagnostika. Profilaktika. Vaikų viduriavimas. Etiologija. Klinika. Profilaktika. Vaikų vidurių užkietėjimas. Gydymas. Išvados. Literatūra.


Mėšlungiški, duriantys, spaudžiantys ar deginantys viršutinės pilvo dalies skausmai valgant ar po valgio, bet dažnai ir prieš valgį, naktį, anksti ryte;

Liga paprastai prasideda staiga. Inkubacijos laikotarpis gali būti trumpas – kelios valandos – maisto toksinės infekcijos atveju, kai suvalgoma labai užkrėsto enteropatogenais ir jų veiklos produktais maisto. Dažniausiai inkubacijos laikotarpis – 1–5 dienos. Ligą sukeliantis mikroorganizmų kiekis nevienodas. Enteropatogeninė E. coli sukelia viduriavimą, kai į organizmą patenka 1010 mikroorganizmų. Šigeliozę sukelia 100 bakterijų, o rotavirusinė infekcija prasideda patekus vos keliems virusams. Enteropatogenų sukeltai infekcijai būdinga virškinamojo trakto ir bendrosios intoksikacijos požymiai, rečiau – plitimas kraujo keliu į kitus organus (sepsis, meningitas, osteomielitas, pielonefritas, pneumonija) ar vėlyvoji imuninė patologija (reaktyvusis artritas, glomegulonefritas, Ig A nefropatija, mazginė eritema). Kaip sergant ir kitomis infekcinėmis ligomis, ligonis karščiuoja, blogėja savijauta, apetitas, atsiranda intoksikacijos simptomų. Pagrindiniai virškinamojo trakto pažeidimo simptomai yra vėmimas, viduriavimas, pilvo pūtimas, skausmai, tenezmai. Karščiavimas, vėmimas, viduriavimas vaikams greitai sukelia dehidracijos simptomus, sutrinka elektrolitų pusiausvyra. Ligos klinika priklauso ir nuo ligonio amžiaus. Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau skysčių stoka tampa pavojinga gyvybei. Bakteriemija yra grėsminga komplikacija kūdikiams pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, sergantiems bakteriniais viduriavimais. Rečiau pasitaiko traukulių, meningizmas, invaginacija. Vien iš klinikinio vaizdo nustatyti sukėlėją sudėtinga, bet yra bendrieji dėsningumai, kurie priklauso nuo enteropatogeno rūšies ir pažeistos žarnyno vietos. Invazinių enteropatogenų sukeltų enterokolitų klinikai būdingas karščiavimas, gleivės, kraujas išmatose, tenezmai. Jie sukelia storosios žarnos uždegimą – kolitą. Jei viduriavimą sukėlė enterotoksinus gaminantys mikroorganizmai, ligonis viduriuoja vandeningomis išmatomis, dažnai vemia. Plonosios žarnos pažeidimui būdinga enterito klinika. Išmatos gausios, vandeningos, dažnas tuštinimasis, paprastai be kraujo ar gleivių, peristaltika aktyvi, pučia pilvą. Labiausiai plonąją žarną pažeidžia enteropatogeninė, enterotoksinė E. coli ir rotavirusinė infekcija. Vaikų viduriavimų eiga dažniausiai yra lengva arba vidutinė.

Ūminių infekcinių viduriavimų proflaktikai svarbiausia yra rankų higiena. Vaikų higienos įgūdžių formavimas svarbus jau ankstyvojoje vaikystėje. Maisto, vandens ir veterinarinė kontrolė apsaugo nuo enteropatogenų plitimo visuomenėje. Aprašyta atvejų, kai dėl netinkamų technologinių sąlygų net pieno mišiniai tapo kūdikių užkrato šaltiniu. Svarbu ir tai, kaip maistas ruošiamas namuose, kokiomis sąlygomis jis laikomas. Virusiniams viduriavimams tradicinės profilaktikos priemonės nėra tokios veiksmingos, todėl sergamumas išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse yra toks pats. Jau sukurta ir sėkmingai vartojama žmogaus rotavirusinė vakcina. (G.Levinienė, 2008).

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2281 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neringa
  • Vaikų virškinimo trakto ligos
    8 - 1 balsai (-ų)
Vaikų virškinimo trakto ligos. (2016 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaiku-virskinimo-trakto-ligos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 06:00
×