Vaikystės pasaulis lietuvių literatūroje (2)


Vaikystės pasaulis lietuvių literatūroje (2).


Lietuvių poetas Justinas Marcinkevičius yra pasakęs: ,,Visa ko pradžia yra ten, toli vaikystėje, kur žmogus pirmą kartą supranta, kad pasaulyje jis gyvena ne vienas, kad jo rankos, ir širdis privalo ką nors pridengti nuo skausmo, prievartos, melo, kad jis privalo būti žmogumi. Tai aukščiausia ir sunkiausia pareiga.“ Šie žodžiai parodo, koks svarbus mūsų augimui, brendimui ir tobulėjimui yra vaikystės etapas. Vaikystė – tai gyvenimo tarpsnis tarp gimimo ir paauglystės. Ji kupina emocijų, ieškojimų ir atradimų, neužmirštamų akimirkų ir įspūdžių. Deja, ne kiekvieno žmogaus vaikystė yra kupina teigiamų patirčių – neretai vaikystę lydi skausmas, nesaugumo jausmas, o vaikystėje patirtos skriaudos, traumos persekioja visą gyvenimą. Kaip ten bebūtų, akivaizdu, kad vaikystė yra svarbiausias žmogaus gyvenimo tarpsnis. Tad kyla klausimas, koks vaikystės pasaulis vaizduojamas lietuvių literatūroje. Atsakydama į šį klausimą norėčiau patyrinėti Šatrijos Raganos, Vinco Krėvės ir Vandos Juknaitės kūrybos pavyzdžius.

Lietuvių literatūroje vaikystė gali būti niūri, kupina liūdnų minčių, nusivylimų ir vienatvės. Tokie kūriniai tarsi atveria širdį ir prikausto skaitytoją. Pavyzdžiui, XIX a. pabaigos - XX amžiaus pradžios lietuvių rašytoja Šatrijos Ragana savo novelėje ,,Irkos tragedija“ vaizduojama maža septynerių metų mergaitė Irutė. Nors ji gyvena apsupta idealios buities, vis tiek jaučiasi nelaiminga. Pagrindinė novelės problema – Irkos vienišumas. Net jos išorė kalba apie šią būseną: mergaitės akys ,,tamsios aksominės, panašios į našlelių gėles“.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (982 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Vaikystės pasaulis lietuvių literatūroje (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Vaikystės pasaulis lietuvių literatūroje (2). (2016 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaikystes-pasaulis-lietuviu-literaturoje-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 01:46
×