Vainikas simbolis lietuvių papročiuose ir apeigose


Ka simbolizuoja vainikas. Vainiko pynimas. Vainikas simbolizuoja. Vainiko simbolika. Joniniu vainiko pynimas. Vainiku pynimas. Vainiko simbolis. Vainiko reiksme. Dainos apie vainikų pynimą. Vainikų+pynimas.

Vainiko pynimas. Dainos vainikui. Medžiagos rinkimas. Medžiagos atranka. Naudota literatūra. Tikslai:. Sužinoti vainiko simbolio reikšmę;. Vainiko reikšmė xxi amžiuje;. Rasti kur naudojamas vainikas šiais laikais;. Surasti konkrečių vainikų pavyzdžių. Uždaviniai:. Sužinoti, ką vainikas simbolizuoja;. Kokia jo paskirtis;. Vainikas - vienas iš baltų simbolių;. Rasti šventes, kuriose naudojamas vainikas;. Atskleisti šiuolaikinį vainiko naudojimą;. Surasti vainiko iliustracijų;. Aprašyti vainiko pynimo būdus. Rasti vainikui skirtas dainas.

Atėjus xxi a. Mes pasinėrėm į technologijų ir naujovių pasaulį. Apsupti viso to jau pradėjome nepastebėti paprasčiausių dalykų, kurie yra aplink mus. Vienas jų – vainikas. Atrodytų, toks girdėtas ir pažįstamas kiekvieną dieną, bet ar mes žinom jo reikšmę, kur jis naudojamas šiame amžiuje? Daugelis vainiko paskirčių jau seniai išnyko. Ilgai mąstėme, kol sugalvojome ir prisiminėme, kur vainikas naudojamas šiandien.

šis neikonografinis krikščioniškas ženklas buvo plačiai naudotas mažosios architektūros statinių, ypač medžiu gausiai dekoruotų kryžių puošyboje. Senojoje baltų pasaulėžiūroje vainikas turėjo gilias tradicijas, jo sakralinė reikšmė yra išlikusi iki šiol: vainikai, plukdomi vandeniu per jonines, gali spėti likimą, jais puošiami apeiginiai stulpai, vainikai aukojami mirusiajam ir kt. Augalų išdėstymas yra susietas su ratu, kuris gali būti dangiškos ar žemiškos kilmės. Vainikas, apibrėžtas saulės ratu, galėjęs turėti vienokią, o apibrėžtas apsaugos apskritimu – kitokią reikšmę. Saulės ratu apibrėžtas ir tinkamai sakralizuotas vainikas simbolizuoja laimę, pastovumą, gerovę. Laidojimui, kitoms panašioms reikšmėms skirtas – kūno apsaugą, sielos ramybę. Gal todėl vainikų pynimui naudojami žydintys, lapojantys augalai, mirusiuosius labiau saugo spygliuočiai. Vainikas galėjo atitikti sakralaus objekto vaidmenį – jis žymi žmogaus ir kitų gamtos objektų subordinaciją. Dangiškajai kosmoso sferai, saugo jį nuo piktų jėgų, laidoja vidinę tvarką. Vainiko simbolis yra paplitęs šiaurės, vidurio ir pietvakarių Lietuvos mažosios architektūros paminklų viršūnių puošyboje.

Vainikas – švenčių atributas. Ypač populiarus jis yra per pavasario ir vasaros kalendorines šventes. Tai nemaža dalimi lėmė sezoninės gamtos sąlygos. Atgimsta gamta, suveša augalija, vadinasi, atsirado vainikams pinti tinkamos žaliavos. Vainikai dažniausiai pradedami pinti artėjant sekminėms. Su augalais bei iš jų padarytais vainikais tuo metu atliekama daugybė apeigų. Kita kalendorinė šventė, kuri itin glaudžiai susieta su vainikais, yra joninės. S. Daukantasvainikas gali atlikti apsauginį vaidmenį. Tokią vainiko paskirtį liudija istorikas s. Daukantas: ,,

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 11 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (1336 žodžiai)
  • Vainikas simbolis lietuvių papročiuose ir apeigose
    10 - 2 balsai (-ų)
Vainikas simbolis lietuvių papročiuose ir apeigose. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/vainikas-simbolis-lietuviu-paprociuose-ir-apeigose.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 21:41
×