Vaistų ir maisto saveika


Nervų sistemą ir psichiką veikiantys vaistai. Širdies ir kraujagyslių sitemą veikiantys vaistai. Antiastminiai , antihistamininiai vaistai. Antibakteriniai vaistai. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo NVNU. Antacida rūgštį mažinantys. H2 receptorių antagonistai. Protonų pompos inhibitoriai. Vidurius laisvinantieji. Kiti vaistai.


Vaistų ir maisto (nutrientų) sąveiką nulemia paciento mitybos būklė, genetika, lydintys susirgimai, dietos laikymasis, maisto papildai, žoliniai preparatai, alkoholis, narkotinės medžiagos, alergija maistui.

Dėl ilgalaikio vaistų vartojimo gali atsirasti mitybos nepakankamumas (pvz. Chemoterapija, radioterapija (taikomos onkologinbių susirgimų metu) sumažina apetitą, sukelia šleikštulų, vėmimą, viduriavimą; tuo pačiu kraujyje sumažėja baltymų, gaunamų su maistu, kiekis; o jiems sumažėjus keičiasi vaistų efektyvumas (nes daugelis vaistų pernešami organizme baltymų pagalba)).

Vaistų ir nutrientų sąveikai didelę reikšmę turi skrandžio ir žarnų gleivinės atrofija (atsirandanti su amžiumi).

Nutukusių asmenų riebaliniame audinyje kaupiasi riebaluose tirpstantys medikamentai (pvz. Benzodiazepinai). Vaistų sankaupos riebaliniame audinyje ir lėtesnis jų išskyrimas gali sukelti toksinį jų veikimą.

Vyresnio amžiaus žmonėms dėl susilpnėjusios kepenų detoksikuojančios funkcijos vaistai gali kauptis organizme ir sukelti nepageidaujamų reiškinių.

Genetiniai veiksniai taip pat labai svarbūs vaistų ir nutrientų sąveikai.

Vaistų ir nutrientų sąveika gali būti įvairiapusė:

Nutrientai gali lėtinti arba pagreitinti vaisto veikimo pradžią

Vaistai gali slopinti virškinimo procesą ir lėtinti vaistų įsisavinimą

Vaistai gali trikdyti vitaminų ir mikroelementų įsisavinimą.

Sąveika priklauso nuo vaisto dozės, vaisto panaudojimo laiko valgio atžvilgiu, paciento mažiaus, svorio, turimų ligų. Kai vaistas naudojamas kartu su maistu, jo poveikis priklauso nuo vaisto aktyvių dalelių dydžio (kai dalelių dydis yra iki 1,1 mm, jos iš skrandžio keliauja į žarnyną ir veikia greičiau; kai didesnės, užsilaiko skrandyje ir nepasiekima pakankama jo koncentracija kraujyje). Siekiant to išvengti vaistai vartojami nevalgius araba tarp valgių.

Vaistų ir nutrientų sąveiką nulemia farmakokinetikos procesai. Farmakokinetika apima vaistų absorbciją, pasiskirstymą, metabolizmą, ekskreciją.

Vaisto absorbcija – tai procesas, kai vaistas iš vartojimo vietos patenka į kraują. Kraujotakos intensyvumas lemia vaisto kiekio patekimą į tikslinę sistemą ar organą. Daugelis vaistų tvirtai susijungia su baltymais (albuminais) ir nepalieka bendrosios kraujotakos (tuo pačiu nepasiekia norimo organo). Esant mažai baltymo koncentracijai (pvz. badaujant), galimas vaistų, besijungiančių su albuminais, šalutinis poveikis (tuomet įprastinė vaisto dozė duoda didesnį farmakologinį efektą). Vyresnio amžiaus žmonėms būdinga mažesnė albuminų koncentracija, todėl atsiranda rizika dėl šalutinių vaistų sukeliamų reiškinių.

Vaistas iš organizmo šalinamas arba nepakitęs arba metabolito pavidalu (suskaldytas fermentų). Pagrindinė vaistų metabolizmo kryptis – transformuoti riebaluose tirpius komponentus į vandenyje tirpius. Pagrindinis tokių metabolitų šalinimo būdas yra per inkstus. Mažesnė vaistų dalis šalinama per tulžį ar kitus kūno skysčius.

Geriami vaistai iš dalies yra absorbuojami burnoje, skrandyje; bet pagrindinė dalis rezorbuojama plonojoje žarnoje. Svarbus veiksnys yra, kaip vaistas vartojamas (nevalgius ar su maistu). Yra vaistų, kurie blogai absorbuojami su maistu (pvz. geležies preparatai netenka 50 % savo efektyvumo). Todėl vartojant geležies preparatus būtina vengti sėlenų, kiaušinių, priedų su skaidulomis, arbatos, kavos, pienp produktų, priedų su kalciu. Absorbcijai įtakos turi skrandžio terpės ph. Ją rūgština kokakola, apelsinių ir spanguolių sultys.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2735 žodžiai)
  • Kolegija
  • Greta
  • Vaistų ir maisto saveika
    10 - 2 balsai (-ų)
Vaistų ir maisto saveika. (2016 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaistu-ir-maisto-saveika.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 13 d. 01:09
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo