Juozas Tumas-Vaižgantas


Juozas tumas vaižgantas skaidrės. Juozas tumas vaižgantas referatas. Lietuvis vaižganto akimis. Vaižgantas - deimančiukų ieškotojas skaidrės. Skaidres apie vaizganta. Juozas tumas-vaižgantas referatas. Juozas tumas vaižgantas nemokamos skaidres. Severijos tautinio charakterio paieskos. Juozas tumo vaikystė. Pragedruliai rasinys.

Turinys. Apie Vaižgantą. Biografija. Vaižganto asmuo. Vaižganto kūryba. “Pragiedruliai”. Vaižganto kūrybos ypatybės: kaip Vaižgantas kūrė; “deimančiukų” ieškotojas; Vaižganto raštų stilius ir kalba. Vaižganto kūrybos reikšmė. Antano Venclovos atsiminimai apie Vaižgantą. Kelios mintys apie “Pragiedrulius”. Gražios mintys. Kelios nuotraukos iš Vaižganto gyvenimo. Auksinės mintys. Širdžiai mielos mintys.

Savo požiūriu jis buvo susijęs su prieštaringais buržuazinės Lietuvių visuomenės raidos reiškiniais. Daugeliui savo veikalų medžiagą ir temas vaižgantas ėmė iš nacionalinio judėjimo laikotarpio. Geriausiuose jo kūriniuose atsispindėjo nemaža būdingų xixa. Pabaigos – juozas tumas – vaižgantas gimė 1869m. Rugsėjo 20d. Malaišių kaime (netoli svėdasų). Jis buvo pats jauniausias, dešimtasis, tumų vaikas (5 iš jų mirė dar vaikystėje), augo gražioje ie darnioje šeimoje, kur nuo pat mažens girdėjo liaudies dainas ir pasakas. Jaunasis tumas anksti pamilo gamtą, grožėjosi gimtinės apylinkinkių vaizdais, kuriuos vėliau atkūrė savo veikaluose.

Rašytojo gimtinė svėdasų kraštas, kaip ir daugelis rytų Lietuvos apylinkių, džiugina akis kalneliais ir giriomis, vingriomis užėm aure gimtinis sodžius pačiame viduslėnyje, apaugęs tankiais ir senais medžiais, lyg vienas ištisas sodelis , - rašė vaižgantas pragiedruliuose . – dešinėje akys grimzda kimsuotose balose, kur už keleto kilometrų pačioje pamiestėje beragio ežeru pasibaigia. Kairėje – slėnio galo neatsieksi. Tik dūli valiulio kalnelis; ilsis, dviragį ežerą į antrą galą slėnio, į pat salas nuvaręs.

Staigūs rytų kriaušiai, kur lygiai bėga, neaukšti rodos. Gi kur malaiša jų nugarą lig slėnio pargraužia ir upeliu tekina vandenį kraują, viršūnė už 200 pėdų teišvysi

Kiek tolėliau tekėjo šventoji, jos apylinkės buvo taip pat viena mėgstamiausių vaižganto vietų. gražus tai kraštas, tie pašvenčiai, - rašė jis, - dainomis apdainuotas, baranausko pagarsintas, mano svajonė, mano poetiškumo šaltinis. Nuo pat mažens aš negalėdavau sulaikyti širdies plakimo, ligi tik atsitikdavo vykti į pašvenčius

Būsimasis rašytojas augo tuo metu, kai dar tebebuvo gyvos baudžiavos liekanos, dėjosi į širdį tėvo ir dėdės alijaušo pasakojimus apie baudžiauninkų vargus, dvarininkų žiaurumus: tėvelis vergiją besivaizdino gal tik kaip nemalonų sapną: nubudai, nebėra jo, , tai nebėra ko nė skaitytis su juo, - rašė jis vėliau, prisimindamas tuos pasakojimus ir vaikystės įspūdžius. – man gi vergija tebebuvo faktas: jis tebesireiškė tėvelio nejučiomis tebesilaikomo ir kitiems tebepatariamo dėsnio: lenkis, kad ir tau nekliūtų. Manęs tai nebeįtikino; manęs nebeėmė noras lenktis, ir aš paskui nebesilenkiau, daug kam galingam paprieštaraudamas. Išdygęs laisvas, augau laisvas, galop, apsisprendžiau laisvas, laisvą savo sumetimais sudaręs savo valstybę.

  • Microsoft Word 59 KB
  • 2010 m.
  • 45 puslapiai (10695 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Jogaila
  • Juozas Tumas-Vaižgantas
    10 - 3 balsai (-ų)
Juozas Tumas-Vaižgantas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/vaizgantas-pragiedruliai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 01:30
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo