Vakarų aukštaičių patarmė


Vakarų aukštaičių patarmė. Nepakitę dvigarsiai am, an, em, en,. pvz. ranka 'ranka', sa. mtis 'samtis', lentas 'lentas'. Trumpinami nekirčiuoti ilgieji balsiai, ypač žodžio kamiene, pvz. Kirčiuoti trumpieji balsiai u,i pailginami iki pusilgių, pvz.


Vakarų aukštaičių šiauliškių patarmei priklauso Upninkų, Jonavos, Žeimių, Labūnavos, Šėtos, Kėdainių, Josvainių, Ariogalos, Betygalos, Dotnuvos, Šlapaberžės, Krakių, Gudžiūnų, Šiluvos, Šaukoto, Pašušvio, Grinkiškio, Baisogalos,Šiaulėnų, Šiaulių, Meškuičių, Kužių, Gruzdžių, Kruopių, Šakynos, Gataučių, Joniškio, Skaistgirio ir Žagarės apylinkės. Tai nuo vakarų aukštaičių kauniškių sienos (Girkalnis-Juodaičiai-Čekiškė-Babtai-Karmėlava) Įmantriai tarmių žemėlapyje yra įsitaisiusi antroji vakarų aukštaičių patarmė - Šiauliškiai. Ji iš visų pusių apsupta tarmių ir patarmių, vakaruose žemaičių, rytuose rytų aukštaičių, pietuose pietų ir vakarų aukštaičių, o šiaurėje ribojasi su Latvija.

Daug amžių priklausė skirtingiems administraciniams vienetams, priešingai nei daugelis kitų patarmių, šiauliškiai menkai suvokė savo vientisumą, neturi ir bendro pavadinimo. Pavadinimas "Šiauliškiai" yra kalbininkų sugalvotas. Dabar šiauliškių patarmė kalbama nuo vakarų aukštaičių kauniškių ribos iki Latvijos sienos. Tai neplatus ruožas, kuris tesiasi apie 250 kilometrų ir visai susiaurėja žemiau Šiaulių.

Dėl savo geografinės padėties, ši patarmė patyrė stiprų kaimynų įtaką. Kalbininkas Antanas Salys vaizdžiai yra pasakęs, kad šiauliškius sukūrė ant vakarų aukštaičių kauniškių pagrindo užsiklojusios rytų aukštaičių ir žemaičių patarmių ypatybės Šiauliškių patarmė priskiriama vakarų aukštaičiams, nes dvigarsiai an, am, en, em ir vadinamieji nosiniai balsiai ą,ę išlaikomi sveiki.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 2986 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (723 žodžiai)
  • Aidas
  • Vakarų aukštaičių patarmė
    10 - 7 balsai (-ų)
Vakarų aukštaičių patarmė. (2016 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/vakaru-aukstaiciu-patarme.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 10:07
×