Valančius ir Daukantas


Motiejus Valančius ir Simonas daukantas. Motiejus Kazimieras Valančius. -1879m. M. Valančius buvo vyskupas, lietuvybės šalininkas. Sutelkė ir globojo garsiausius to meto lietuvybės puoselėtojus S. Valančiaus „Vaikų knygelė“. Jo dėka Mažiau girtaujančių. Lietuvos istorikas, rašytojas ir švietėjas. S. Daukanto ir jo bendražygių pastangomis iš carinės valdžios 1841 m. Simonas Daukantas parašė kelis istorijos veikalus(„Darbai senųjų lietuvių ir žemaičių“ (1822 m. Simono daukanto knyga „Būdą senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“. S. Daukantas sukūrė nemažai naujadarų.

M. Valančius buvo vyskupas, lietuvybės šalininkas, savo lėšomis organizavęs slaptų knygų gabenimą ir leidimą to meto Tilžėje (dab. Sovetskas) padėjo pagrindus aukštesnio meninio lygio lietuvių realistinei prozai, kuri paskutiniajame XIX a. dešimtmetyje užėmė pirmaujančią vietą lietuvių literatūroje yra laikomas blaivybės sąjūdžio Lietuvoje pradininku ir puoselėtoju. Sąjūdžio tikslas – atpratinti valstiečius nuo degtinės vartojimo.

Sutelkė ir globojo garsiausius to meto lietuvybės puoselėtojus: S.Daukantą, L.Ivinskį (pirmų kalendorių lietuvių kalba autorių) Reikalavo, kad kunigai mokėtų lietuvių kalbą ragino Anataną Baranauską kurti lietuvių kalba Išleido iki šiol garsią poemą „Anykščių šilelis“ Jo rezidencija Varniuose tapo reikšmingiausiu XIX a. vid. Lietuvių kultūros centru.

Jo dėka: Mažiau girtaujančių žmonių – daugiau sąmoningų ir blaiviai mąstyti sugebančių valstiečių Plito raštingumas Pradėjo sklisti lietuvybės idėjos, formavosi tautinė savimonė Didėjo viltis atgaivinti ir išsaugoti tautą.

  • MS PowerPoint 411 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (452 žodžiai)
  • Kamilė
  • Valančius ir Daukantas
    10 - 5 balsai (-ų)
Valančius ir Daukantas. (2015 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/valancius-ir-daukantas.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 24 d. 07:49
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!