Valdymas pagal projektus: kas tai?


Įvadas. Projektų valdymo raida ir samprata. Projektų gyvavimo ciklas ir dalyviai. Projektų valdymo sistemos. Valdymo procesų sistemos ir posistemiai. Valdomos funkcijos ir parametrai. Valdymo metodai ir valdymo būtinumas. Valdymo metodai. Valdymo būtinumas. Išvados. Literatūra.

Besivystančiame ir tobulėjančiame pasaulyje su kiekviena diena galime atrasti kažką naujo, ar įžvelgti mus supančias problemas, kurias reikia spręsti. Pavieniai asmenys, grupės ar organizacijos taip pat siekia tobulėti, spręsti iškilusias problemas ir eiti koja kojon su naujovėmis. Todėl dažnai verslams konkuruoti rinkoje darosi sunkiau, kai pateikiamos naujos paslaugos ar nauji dar nematyti produktai. Visa tai pasidaro aktualia tema ir priverčia tiek juridinius, tiek fizinius asmenis pamąstyti „kokių projektų, inovacijų ar pokyčių reikėtų, kurie būtų naudinti mums ar/bei kitiems?“. Taip atsiranda asmenys, kurie sugalvoja kažką novatoriško, kuria naujus (-as) ar modifikuoja esamus produktus arba paslaugas ar, tiesiog, aprašo gaires, kurios bus įgyvendintos kitų asmenų. To pasekoje atsiranda įvairaus dydžio projektai, kuriuos reikia mokėti valdyti.

Tačiau visa tai pavirsta į problemą – kaip valdyti projektus, kad šie būtų sėkmingai įgyvendinti? Tai yra, būtų pasiekti užsibrėžti planuojamo projekti tinkslai ir rezultatai. Norint tai pasiekti reikia mokėti valdyti projektus. Tad šio darbo tikslas yra išsiaiškinti, kas yra valdymas pagal projektus ir kodėl jo reikia.

Dar iki XX amžiaus vidurio sąvoka „projektas“ buvo įvardinamas kaip planas. Planai būdavo suprantami kaip tam tikros veiklos nustatymai prieš to plano įgyvendinimą. Tačiau laikui bėgant nusistovėjusi sąvoka planas buvo pakeista ir įgavo projekto pavadinimą, ir taip palaipsniui pradėjo formuotis projektų valdymo mokslas. Šio mokslo pradžia galima laikyti 1940-1950 metus. Šaltojo karo metu projektų valdymo mokslas buvo taikomas tokiose srityse kaip aviacijos, ginklavimosi ir gynybos pramonėse, pirmosios atominės bombos kūrime ir jos gamyboje. Maždaug per pastaruosius 50 metų industrializuotose šalyse projektų valdymas susiformavo kaip savarankiškas mokslas ir atskira studijų kryptis. Šis mokslas organizacijoms padeda veikti rinkos ekonomikos sąlygomis profesionaliai.

Atsiradus projektų valdymo mokslo šakai ir jos kryptims – atsirado ir šiam mokslui reikalinga specializuota ir kitokia literatūra, programos bei kitos techninės priemonės, kvalifikacijų kėlimo kursai bei kita.

Šiandieniniame pasaulyje, kuriame netrūksta žinių bei informacijos gausos, kuriame pilna inovatyvių idėjų, projektų valdymas tampa pripažintas visuotinai. Šiandien projektų vadyba gali būti pritaikoma ne tik daugelyje sektorių tokių kaip informacinių technologijų, transporto, statybos, bankų, farmacijos ir kt., bet ir skirtingo pobūdžio organizacijoms tokioms kaip pelno siekiančioms ir nevyriausybinėms. Tokiu būdu, atsiranda ir orientacijos į projektinės veiklos metodologiją, tai reiškia, kad bet kuris mažesnis ar didesnis, tradicinis ar netradicinis projektas ar kuriama tam tikra programa skirta taikyti ir tobulinti yra pateikiami remiantis pagal projektų valdymo metodologiją. Pritaikant projektų ar programų valdymo metodus bei metodams skirtas priemones, galima pasiekti gana aukštus kokybės lygius, sutaupyti laiko bei lėšų skirtų projektui ar programai įgyvendinti, sumažinti riziką ir tuo pačiu padidinti patikimumą. Tai ypač aktualu organizacijoms veikiant rinkos ekonomikos sąlygomis.

Kad geriau suprastume projektų valdymą, pirmiausia, reikėtų apsibrėžti keletą sąvokų: vadyba, valdymas bei projektas.

Pasak autorių, Michail Litvinenko ir Ieva Meidute (Projektai. Projektųvaldymas. Mokomoji knyga, 2004.), vadybą reikėtų suvokti, kaip veiksmų koordinavimą, orientuotą į norimo ir nustatyto tikslo siekimą, tai ypatinga veiklos forma, kuriai priskiriamos šios veiklos: tikslų nustatymas, sprendimų priėmimas, planavimas, organizavimas, motyvavimas, kontrolė ir kita.

Sąvoka projektas įvairioje literatūroje apibrėžiamas skirtingai. Pasak autorių: Broniaus Neverausko, Vytauto Stankevičiaus, Vaidoto Viliūno, Ievos Černiūtės (Projektų valdymas, 2008) projektas įvardijamas kaip laikina veikla, griežtai apribota tiksliais pradžios ir pabaigos momentais; kaip susitarimas, turintis tam tikrus tikslus; kaip dokumentas, finansiškai, techniškai ir socialiai pagrindžiantis ateities tikslus; kaip sistema, apimanti suformuotus tiklus, kuriems realizuoti sukuriami objektai, diegiami technologiniai procesai, nustatomi reikalingi ištekliai, numatomi valdymo sprendimai ir priemonės jiems įgyvendinti. Įprastai projekto sąvoka apibrėžiama taip – visuma dokumentacijos, brėžinių, apskaičiavimų, būtinų konkrečiam objektui sukurti.

  • Microsoft Word 109 KB
  • 2015 m.
  • 19 puslapių (4336 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neringa
  • Valdymas pagal projektus: kas tai?
    10 - 10 balsai (-ų)
Valdymas pagal projektus: kas tai?. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/valdymas-pagal-projektus-kas-tai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 19 d. 16:55
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo