Valdymo apskaita Produkcijos savikainos skaičiavimas


Apskaitos referatas.

Įvadas. Galutinio ir dalinio savikainos skaičiavimo metodai. Gamybos ataskaita taikant svertinio vidurkio skaičiavimo metodą. Gamybos ataskaita taikant svertinio FIFO metodą. Išvados. Literatūra.


Alternatyva pilnosios savikainos kalkuliavimo sistemai – dalinės savikainos kalkuliavimo sistema (angl. variable; direct costing). Jos esmė – tik kintamos gamybinės išlaidos priskiriamos produktui ir įtraukiamos į produkto savikainą. Pastovios gamybos išlaidos neskirstomos produktams, o priskiriamos periodo išlaidoms ir vertinamos apskaitant to periodo pelną (nuostolį).

Abi sistemos negamybines išlaidas apskaito kaip periodo sąnaudas. Pagrindinis skirtumas tarp šių sistemų tame, kad vienu atveju pastovios gamybos pridėtinės išlaidos laikomos periodo sąnaudomis (dalinėje), kitu – priskiriamos produkto savikainai (pilnojoje). Pažymėtina, kad abu kalkuliavimo metodai sutampa su tuo požiūriu, kad negamybinės išlaidos apskaičiuojamos kaip laikotarpio išlaidos. Pagrindinis šių metodų skirtumas tas, kad taikant dalinio savikainos kalkuliavimo metodą, pastovios gamybos pridėtinės išlaidos laikomos laikotarpio išlaidomis, o taikant pilnąjį savikainos kalkuliavimo metodą - įskaitomos į produkcijos savikainą.

Pilnosios savikainos apskaičiavimo sistema leidžia išvengti fiktyvių nuostolių atspindėjimo, yra privalona išorinės atskaitomybės rengimui, taip pat naudingesnė nustatant pardavimo kainas ilgame periode. Tačiau ši sistema netiksliai įvertina savikainą paskirstant pastovias gamybines išlaidas, kai faktinė gamybos apimtis skiriasi nuo planinės. Dalinės savikainos apskaitos sistema leidžia išvengti pastovių pridėtinių išlaidų susikaupimo nelikvidžiose atsargose. Tačiau ši sistema gali būti tik kaip pagalbinė savikainos kalkuliabimo sistema bei ją gali taikyti tik tos įmonės, kurios veda apskaitą išskirdamos išlaidas į pastovias ir kintamas.

Taigi, renkantis pilnąjį ar dalinį savikainos kalkuliavimo metodą, svarbiausia nustatyti, kurį iš jų taikant bus gauta vertingesnė informacija tam tikriems valdymo sprendimams priimti, finansiniams rezultatams apskaičiuoti ir įvertinti. Operatyviems sprendimams priimti kartais būna labai svarbi dalinio savikainos kalkuliavimo informacija, o veiklos prognozavimui – reikšmingesni pilnojo kalkuliavimo duomenys. Tačiau kiekvienam įmonės vadovui svarbu žinoti ir šios dienos rezultatus, ir tolesnės veiklos perspektyvas. Taigi tiek pilnasis, tiek dalinis savikainos kalkuliavimo metodai su savo privalumais ir trūkumais gali būti sėkmingai taikomi įmonėje siekiant tam tikrų tikslų.

Gamybos ataskaita taikant svertinio vidurkio metodą

Parengus visų trijų padalinių gamybos ataskaitas naudojant svertinio vidurkio metodą matyti, kad iš viso paskirstytų gamybos išlaidų per laikotarpį patirtų visuose padaliniuos buvo 147 983,72 Eur., o vieno gaminio pagaminimo savikaina 49,33 Eur.

  • Apskaita Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Aga
  • 13 puslapių (2152 žodžiai)
  • Apskaitos referatai
  • Microsoft Word 48 KB
  • Valdymo apskaita Produkcijos savikainos skaičiavimas
    10 - 9 balsai (-ų)
Valdymo apskaita Produkcijos savikainos skaičiavimas. (2016 m. Balandžio 20 d.). http://www.mokslobaze.lt/valdymo-apskaita-produkcijos-savikainos-skaiciavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 04:46