Valdymo apskaitos informacijos vertingumo ir interpretavimo esmė


Įvadas. Kas yra valdymo apskaita? Valdymo apskaitos reikšmė ir tikslai. Finansinės ir valdymo apskaitos sistemų palyginimas. Valdymo apskaitos reglamentavimas. Valdymo apskaitos informacijos rinkimas. Valdymo apskaitos informacijos vertingumas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Temos aktualumas: Žmonės visuomet skaičiuodavo, nes buvo poreikis ir noras žinoti, ko ir kiek jie turi, kiek išleidžia ir kiek uždirba pajamų.

Iš pradžių žmonės patys stengdavosi skaičiuoti, tačiau bėgant laikui atsirado mokančių skaičiuoti, skaityti, rašyti. Tų, kurie geriau mokėjo apskaityti, tad jie tapo iždininkais, ekonomais, ūkvedžiais, sąskaitininkais.

Ir dabar, apskaitos informacija naudojasi daugelis jos vartotojų, nes ji suteikia daug informacijos apie įmonę. Remdamiesi apskaitos duomenimis priima sprendimus ne tik įmonės vadovai, bet ir potencialūs investuotojai, esami ir būsimi kreditoriai, tiekėjai, pirkėjai ir kiti apskaitos informacijos vartotojai.

Apskaitos informacija formuojama skirtingais tikslais, todėl atsižvelgiant į tai skiriamos dvi apskaitos rūšys: finansinė ir valdymo. (Tamulevičienė D.; Subačienė R., 2013) Abi apskaitos rūšys yra labai svarbios įmonėms, tačiau šiame darbe plačiau apžvelgsiu valdymo apskaitą.

Valdymo apskaita lietuviškoje ekonominėje literatūroje vadinama įvairiai: menedžmento, vidaus ar vidine įmonės apskaita, rečiau – vadybos apskaita. Pasitaiko ir tokie pavadinimai kaip eksploatacinė, gamybinė, kalkuliacinė išlaidų apskaita. Minėti pavadinimai tikriausiai atsirado dėl dviejų priežasčių: 1) pažodinio vertimo iš užsienio kalbų; 2) nepakankamo šios apskaitos rūšies esmės supratimo.

Kadangi valdymo apskaitos pagrindinis tikslas – teikti informaciją valdymo sprendimams priimti, tai teisingiausia ją būtų ir vadinti „valdymo apskaita“. Netikslu valdymo apskaitą vadinti gamybine, nes ji apima ne tik gamybinių, bet ir daugelio kitų įmonės veiklos operacijų apskaitą. Visiškai netikslu valdymo apskaitą tapatinti su išlaidų apskaita, nes išlaidų apskaita yra valdymo apskaitos sistemos sudedamasis elementas (beje, vienas iš svarbiausių). (Mackevičius, 2003)

Valdymo apskaitos terminas pirmą kartą paminėtas 1855 metais. Jis buvo pavartotas vienos JAV bendrovės – „Lyman Mill“ fabriko – išlaidų apskaitai apibūdinti. Lietuvoje valdymo apskaitos sąvoka nebuvo vartojama iki 1991 metų. Ir nors buvo įvairių pasvarstymų dėl šios apskaitos įvardijimo, tačiau problema galutinai išspręsta priėmus Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymą, kuriame įmonės vidaus apskaita įvardijama kaip valdymo apskaita ir pateikiamas toks jos apibrėžimas: valdymo (vidaus) apskaita – informacijos, reikalingos ūkio subjektui valdyti, rinkimas, sisteminimas, įvertinimas ir pateikimas.

Valdymo apskaita derina vadybos mokslui būdingą orientaciją į organizacijos tikslus, veiklos priežastingumą ir jos valdymo efektyvumą bei apskaitos mokslui būdingą tikslumą, savalaikiškumą, objektyvumą. Dėl ryšio su šiais dviem mokslais valdymo apskaita apima daug platesnę taikymo sritį negu finansinė apskaita. Valdymo apskaitos informacija gali būti naudojama ne tik rengiant strateginius, taktinius, operatyvius planus ir biudžetus, skaičiuojant savikainą, analizuojant nuokrypius, bet ir priimant investicinių projektų sprendimus, vertinant organizacijos veiklą, nustatant produktų kainas ir kitai veiklai.

Galima išskirti 5 pagrindines šiuolaikinės valdymo apskaitos informacijos taikymo sritis:

1) Išlaidų skaičiavimas; 2) Sprendimų priėmimas; 3) Planavimas; 4) Kontrolė; 5) Veiklos įvertinimas.

Valdymo apskaita pati savaime negali priimti sprendimų ir išspręsti problemų, tačiau ji gali sukurti objektyvios informacijos bazę, kuri padėtų vadovams aptikti ir įvardyti problemą; nustatyti priežastis, kurios ją sukėlė; modeliuoti situacijas, vystymosi prognozes.

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3000 žodžiai)
  • Kolegija
  • Daiva
  • Valdymo apskaitos informacijos vertingumo ir interpretavimo esmė
    10 - 2 balsai (-ų)
Valdymo apskaitos informacijos vertingumo ir interpretavimo esmė. (2020 m. Kovo 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/valdymo-apskaitos-informacijos-vertingumo-ir-interpretavimo-esme.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 14 d. 03:49
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo