Valdymo apskaitos svarbos organizacijoje vertinimas


Santrauka. Įvadas. Valdymo apskaitos samprata. Valdymo apskaitos reikšmė, tikslai ir uždaviniai. Valdymo apskaitos taikymo sritys. Valdymo apskaitos informacijos vertingumas. Finansinės ir valdymo apskaitos palyginimas. Valdymo apskaitos raida. Valdymo apskaita pasaulio ir Lietuvos įmonėse. Valdymo apskaitos ypatumai mažose ir vidutinėse įmonėse Lietuvoje ir užsienyje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šiame darbe analizuojama valdymo apskaitos svarba įmonėse. Darbo pagrindinis tikslas išsiaiškinti ir įvertinti kodėl valdymo apskaita yra tokia svarbi įvairiose organizacijose. Rašto darbą sudaro dvi dalys. Pirmoje darbo dalyje aiškinamasi kas yra valdymo apskaita, kokie jos tikslai bei uždaviniai, analizuojamos valdymo apskaitos taikymo sritys, aiškinamasi valdymo apskaitos informacijos svarba, taip pat valdymo apskaita palyginama su finansine apskaita. Antroje darbo dalyje analizuojama valdymo apskaitos raida, lyginama smulkių,vidutinių ir stambių įmonių valdymo apskaita, taip pat lyginami mažų ir vidutinių įmonių valdymo apskaitos ypatumai Lietuvoje bei užsienyje. Išanalizuota mokeslinė literatūra bei atlikti palyginimai parodo valdymo apskaitos svarbą kiekvienoje organizacijoje.

Apskaitos informacija naudojasi daugybė vartotojų, pradedant įmonės vadovais, potencialiais investuotuojais ar kreditoriais ir baigiant tiekėjais,pirkėjais ir kitais vartotojais. Apskaitos informacija naudinga visiems vartotojams, nes remdamiesi esamais duomenimis skirtingi vartotojai priima skirtingus sprendimus. Visą įmonėje tvarkomą apskaitą galime išskirti į dvi rūšis: finansinę ir valdymo. Abi apskaitos rūšys yra labai svarbios kiekvienai įmonei, tačiau šiame darbe plačiau paanalizuosime valdymo apskaitą.

Temos aktualumas ir jos tyrimo būtinumas. Pastaraisiais metais tiek mokslinėje literatūroje, tiek praktikoje diskutuojama apie valdymo apskaitos svarbą organizacijoje. Šios temos svarbą tyrinėjantys užsienio ir lietuvos mokslininkai, vadybos bei kiti specialistai teigia, kad ši apskaitos rūšis padeda ne tik valdyti informacinius srautus įmonės viduje, bet turi įtakos ir veiklos efektyvumui bei rezultatatams. Taigi, norit įvertinti valdymo apskaitos svarbą organizacijoje turime labai gerai išanalizuoti šią apskaitos rūšį.

Šią temą nagrinėjantys autoriai: Tamulevičienė D., Subačienė R., Kalčinskas G., Mackevičius J., Lakis V., Coombs H., Lucas M. ir kt.

Darbo objektas: valdymo apskaita organizacijoje.

Darbo tikslas: Išanalizuoti ir įvertinti valdymo apskaitos svarbą organizacijoje.

Apibrėžti valdymo apskaitos reikšmę, tikslus ir uždavinius organizacijoje.

Išanalizuoti valdymo apskaitos taikymo sritis, kuo jos svarbios organizacijai.

Išsiaiškinti, kodėl valdymo apskaitos informacija yra tokia svarbi ir vertinga įmonei.

Palyginti finansinę ir valdymo apskaitą,įvertinti jų svarbą organizacijoje.

Išanalizuoti valdymo apskaitos raidą pasaulyje.

Palyginti valdymo apskaitą mažose ir didelėse įmonėse.

Palyginti valdymo apskaitos ypatumus vidutinėse ir mažose įmonėse Lietuvoje ir užsienyje.

Vos prieš keletą dešimtmečių Lietuvos, bei viso pasaulio įmonės vertindamos savo veiklos efektyvumą bei jos rezultatus, naudojosi finansinės apskaitos teikiama informacija.Tačiau finansinės apskaitos teikiama informacija pateikdavo per daug apibendrintus duomenis apie įmonės veiklą, kurie neleisdavo susieti priimtų sprendimų su gautais rezultatais, juolab su gamybos ar pardavimų srityje gautais veiklos rezultatais. Todėl, XXa. antroje pusėje susiformavo ir sparčiai ėmė vystytis nauja buhalterinės apskaitos rūšis – valdymo apskaita.

Kaip teigia J.Mackevičius (2003) valdymo apskaita lietuvių vadybos,ekonominėje literatūroje vadinama menedžmento, vadybos ir kaštų apskaita, vadybos apskaita ar vidaus įmonės apskaita, o kartais valdymo apskaita dar vadinama kalkuliacine išlaidų apskaita ar net eksploatacine apskaita. Tokie valdymo apskaitos pavadinimai galimai kilo iš vertimo pažodžiui iš užsienio kalbų, arba dėl nepakankamo šios apskaitos rūšies esmės supratimo. Vis dėlto valdymo apskaitą vadinti kaštų apskaita ar juolab eksploatacine apskaita yra netikslinga, nes ši apskaitos rūšis susijusi ne tik su kaštų paskirstymu, ar eksploatacija, bet ir su daugybe kitų veiksmų ir procesų vykstančių įmonėje. Tačiau kur kas svarbesnis dalykas yra ne valdymo apskaitos pavadinimas, o jos apibrėžimas.

Išsamų valdymo apskaitos apibrėžimą pirmą kartą, t.y. 1958m., pateikė Amerikos apskaitos asociacija, ji valdymo apskaitą apibrėžė kaip atitinkamų konsepcijų ir būdų panaudojimą istoriniams ir perspektyviniams įmonės duomenims gauti, siekiant padėti vadybininkams parengti tinkamus planus ir daryti racionalius sprendimus, kad būtų pasiekti numatyti tikslai. Kiek vėliau, Tarptautinė buhalterių federacija valdymo apskaitą apibrėžė kaip finansinės ir veiklos informacijos nustatymo, matavimo, analizės, parengimo ir perdavimo vadovybei procesą, siekiant planuoti, vertinti ir kordinuoti, bei garantuoti efekltyvią įmonės veiklą. Šiuo metu vadybos ir ekonominėje literatūroje galime rasti įvairių valdymo apskaitos apibrėžimų, pateikiami keli įdomesni:

Valdymo apskaita – tai informacijos, skirtos gamybai valdyti, parengimas;

Valdymo apskaita – sistema, kuri renka, apdoroja ir pateikia informaciją, kad įmonės vadovai galėtų priimti tinkamus sprendimus ir lengviau valdyti įmonę;

  • Apskaita Referatas
  • Microsoft Word 89 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4477 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ligita
  • Valdymo apskaitos svarbos organizacijoje vertinimas
    10 - 6 balsai (-ų)
Valdymo apskaitos svarbos organizacijoje vertinimas. (2015 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/valdymo-apskaitos-svarbos-organizacijoje-vertinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 22:49
×