Valgymo sutrikimai konspektas


Kas yra valgymo sutrikimai? Kas turi valgymo sutrikimus? Kas sukelia valgymo sutrikimus? Ar gydymas gali padėti? Gydymo būdai skirti anoreksijai gydyti. Gydymo efektyvumas. Gydymo būdai skirti bulimijai gydyti. Dietologo konsultacija. Ligos eiga. Persivalgymo sindromas.

Žmonės su nesaikingo valgymo sutrikimai paprastai yra labai nusiminusi savo persivalgymas ir gali tapti depresija. Tyrimai parodė, kad žmonės su besaikio valgymo sutrikimų pranešti apie daugiau sveikatos problemų, stresas, sutrikęs miegas, ir mintys apie savižudybę, nei žmonės be valgymo sutrikimų. Žmonės su besaikio valgymo sutrikimų, dažnai jaučiasi blogai apie save ir gali praleisti darbą, mokykla, (arba) socialinę veiklą besaikis valgyti.

Žmonės su besaikio valgymo sutrikimų, gali priaugti svorio. Svorio padidėjimas gali sukelti nutukimą, ir nutukimas kelia šių sveikatos problemų riziką:

Žmonės su besaikio valgymo sutrikimų, sveikatos priežiūros specialistas turėtų gauti pagalbą iš, pavyzdžiui, psichiatras, psichologas, arba klinikinis socialinis darbuotojas. Kaip su bulimija, yra įvairių būdų, kaip gydyti persivalgymas sutrikimą gali būti naudinga kai kuriems žmonėms.

* Mitybos konsultacijos ir psichoterapija, ypač kognityvinė elgesio terapija (KET)

* Narkotikų terapija, tokių kaip antidepresantais, pavyzdžiui, fluoksetino, (Prozac) ar apetitas slopintuvai gydytojo nustatytą

CBT yra psichoterapijos forma, kuri orientuota į svarbų vaidmenį mąstymo, kaip mes jaučiame ir tai, ką mes darome. Gydymą besaikio valgymo sutrikimų asmuo gali būti vienas ant vieno su terapeutu arba grupės.

Helenistiniu laikotarpiu atsirado pirmieji badaujantieji, kurie siekė sumenkinti savo nuodėmingą kūną ir iškelti savo nemirtingą sielą. Šventasis Jeronimas aprašo, kaip viena iš jo vadovaujamų moterų 383m. persistengusi mirė nuo išsekimo.

Viduram˛iais niekaip nepavyko išspręsti ginčo, ar badavimas yra velnio, ar Dievo siųstas. Aprašoma, kad dvi moterys mirė nuo išsekimo ir taip apsivalė nuo šėtono apsėdimo. Viena mergina, kurios tėvas vertė ją tekėti u˛ nemylimo vyro, badavo tam, kad taptų nepatrauklia tėvo išrinktajam. Tėvas ją nukry˛iavo u˛ nepaklusnumą. Vėliau ji buvo paskelbta šventąja, nes „atsidavė Dievui“.

Pirmąjį anoreksijos atvejį aprašė 1649m. anglų gydytojas R.Mortonas.

XIII am˛iuje religingos moterys buvo laikomos beveik šventomis dėl savo sugebėjimo pasninkauti. Tokias moteris, išpa˛įstančias pasninkavimą, dvasinę sveikatą bei savęs paneigimą, labai vertino ne tik ba˛nyčia, bet ir visuomenė.

1870m. seras V.Gulas atskyrė nervinę anoreksiją kaip atskirą ligą, o ne kaip pašalinius tuberkuliozės, diabeto ar kitų ligų reiškinius. Prad˛ioje gydytojas manė, kad tai „nervinis apetito praradimas“, tik vėliau suprato, kad tai „lieknėjimo manija“. Jis manė, kad tai pamišimas, tačiau kadangi daugumas sergančiųjų nervine anoreksija buvo turtingi, jis jų nebuvo linkęs guldyti į psichiatrinę ligoninę.

Bulimijos terminas sugalvotas XVIII am˛iuje Prancūzijoje.

Iki 1970m. bulimija buvo laikoma pašaliniu anoreksijos reiškiniu.

1995m. princesė Diana prisipa˛ino serganti nervine bulimija.

Persivalgymo sutrikimas sudaro 1-5% bendros populiacijos. Apie 60% sergančiųjų yra moterys. Sergantieji da˛niausiai būna normalaus arba šiek tiek didesnio kūno svorio. Persivalgymo sutrikimą da˛nai lydi depresijos simptomai. Sergantieji da˛nai patiria stresą, gėdą, kaltę dėl savo ligos.

Sergant valgymo sutrikimais labai svarbu tinkamai maitintis. Tam, kad išvengtų didelio alkio ir su juo susijusio persivalgymo, ligoniai turi valgyti da˛nai: tris pagrindinius valgymus (pusryčius, pietus ir vakarienę) ir du u˛kand˛ius (priešpiečius ir pavakarius). Skrandis ištuštėja praėjus trims valandoms po valgymo.

Reikia valgyti reguliariai. Tarpai tarp valgymų neturėtų būti ilgesni kaip keturios valandos, bet ir ne trumpesni kaip dvi su puse valandos. Negalima praleisti valgymų, ypač per šventes, vakarėlius.

Sergančios nervine bulimija turėtų valgydamos sėdėti prie stalo, tuo metu nieko neskaityti, ne˛iūrėti televizoriaus.

Po persivalgymo ar vėmimo reiktų kuo greičiau grį˛ti prie įprasto maitinimosi re˛imo. Jokiu būdu negalima praleisti kito valgymo.

Geriausia rašyti valgymo dienoraštį. Jis padeda kontroliuoti savo maitinimąsi. Jame reikėtų pa˛ymėti data ir laiką kada valgoma, ko ir kiek valgoma, kur valgoma, ar vemiama, savo savijautą po valgio.

Šiuo metu pagalbos ieško vis daugiau valgymo sutrikimais sergančių ligonių. Šios ligos ypač pavojingos tuo, kad mirtingumas nuo jų yra vienas did˛iausių iš visų psichikos ligų. Bendrai paėmus, iki 5 % (apie 12 000) visų Lietuvos ˛monių serga nervine anoreksija, nervine bulimija, persivalgymo ar kitais valgymo sutrikimais. Lietuva – viena iš nedaugelio neseniai į Europos Sąjungą įstojusių valstybių, išskirtinai pripa˛inusi šios problemos aktualumą ir 2001 metų liepos 1 d. pradėjusi valgymo sutrikimų gydymo programą. Vidutiniškai 200 naujų pacientų kasmet kreipiasi į gydymo centrą ieškodami pagalbos įveikiant valgymo sutrikimus.

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4657 žodžiai)
  • Zivile
  • Valgymo sutrikimai konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Valgymo sutrikimai konspektas. (2015 m. Birželio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/valgymo-sutrikimai-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 04:00
×