Valia ir jos samprata referatas


Valia ir jos samprata referatas.


Mokinys netyčia numetė ant grindų plunksninę ir sutrikdė tylą klasėje; mokytojas nejučiomis jį subarė ir paskui dėl to pasigailėjo; kareivis, sutikęs karininką, mašinaliai atidavė jam pagarbą, nors neprivalėjo to daryti, nes buvo be uniformos kepurės; jaunuolis, klausydamas liūdnai pasakojančio pašnekovo, atkreipė dėmesį į jo pasišiaušusius plaukus ir nusišypsojo, nors galėjo įžeisti kalbantįjį. Panašūs veiksmai vadinami netyčiniais, impulsyviais, mašinaliais, refleksiniais. Visos žmogaus reakcijos yra refleksinės, bet aprašytiesiems veiksmams būdinga tai, kad jie atlikti, sąmonei nekontroliuojant arba jai nepakankamai dalyvaujant, specialiai neketinant, todėl vadinami nevalingais arba pasyviais. Tačiau kiekvienas žmogus atlieka nepaprastai daug ir paprastų, ir sudėtingų veiksmų, kurie yra visiškai sąmoningi ir kuriais siekiama tam tikro tikslo. Tokie veiksmai vadinami valingais, arba aktyviais veiksmais. Pavadinimas rodo, kad juose dalyvauja valia.( F. Gonobolinas)

Pirmapradė bet kurio poelgio priežastis, I. Sečenovo žodžiais tariant, visada glūdi išoriniame jutiminiame dirginime. Tai – veiklos determinizmas, pagal kurį bet kuris žmogaus veiksmas turi priežastį. Sečenovas kalba apie pirmapradę priežastį. Tačiau vėliau, remiantis gyvenimiškuoju patyrimu, daugelis veiksmų atliekama, nesant tiesioginio jutiminio jaudinimo arba netgi jam prieštaraujant. Antai išorinis dirgiklis, pavyzdžiui, televizorius, skatina žmogų žiūrėti įdomią laidą, tačiau jis sėdasi dirbti, galvodamas apie pareigą arba nemalonias pasekmes, kurių susilauks, jeigu darbas nebus padarytas.(F. Gonobolinas)

Su aktyvumu susijusios valios ypatybės – tai ryžtingumas, drąsumas, atkaklumas, savarankiškumas.

K. Ušinskas rašė, kad valią veikia tiktai valia ir kad palaikyti drausmę gali vien drausmingas žmogus. Norėdamas sėkmingai palaikyti tvarką mokykloje, mokytojas privalo pats būti drausmingumo pavyzdys. Ne veltui vienos mokyklos nusipelniusi mokytoja J. Martjanova yra pasakiusi: „Mokytojas, įėjas į klasę dviem minutėmis vėliau (be pateisinamos priežasties), negu nustatyta, negali būti mokytoju”. Tverkingumas, tikslumas, stropumas paireiškia visame kame, jie pastebimi kasdieniniuose poelgiuose ir netgi, atrodytų, smulkmenose.(F. Gonobolinas)

Kiekvienas žmogus privalo ugdyti valią. M. Gorkis patarė protą ir valią treniruoti taip pat, kaip žmogus treniruoja kūną. Tai gerai suprato visi įžymūs žmonės, dar jaunystėje daug dirbę, grūdindami valią.(F. Gonobolinas)

Jaunuolis K. Ušinskis sudarė užsiėmimų tvarkaraštį dienomis ir valandomis. Jo dienoraštyje yra sąrašas knygų, kurias jis ketino perskaityti. Jis nusistatė elgesio taisykles ir stengėsi griežtai jų laikytis. Devyniolikmetis L. Tolstojus taip pat nusistatė “Valios ugdymo taisykles”. Į jas jis įtraukė griežtą dienos rėžimą ir nustatytą mitybos racioną, kurių laikėsi visa gyvenimą. Didelę reikšmę savikontrolei teikė N. Krupskaja. Kasdien vakare ji trumpai užsirašydavo, ką nuveikė per dieną, kad galėtų savikritiškai įvertinti darbo produktyvumą ir išsiaiškinti, kas dar liko nebaigta.(F.Gonobolinas)

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Prancūzų
  • 16 puslapių (3274 žodžiai)
  • Kolegija
  • Sidariuke
  • Valia ir jos samprata referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Valia ir jos samprata referatas. (2016 m. Kovo 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/valia-ir-jos-samprata-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 06:47
×