Valiutinių operacijų kontrolė, reguliavimo organizavimas


Ekonomikos referatas.

Įvadas. Valiutinių operacijų teoriniai aspektai. Užsienio valiutos naudojimo tvarka. Valiutinių operacijų analizė. Valiutinių operacijų kontrolė. Valiutinis reguliavimas. Valiutinės rizikos valdymas. Išvados. Literatūra.


Didėjantis tarptautinis bendradarbiavimas lemia didėjančią ūkinių ir finansinių operacijų tarp šalių apimtį. Manau, valiutinės aperacijos - aktuali tema, ypač šiuo metu, kai Lietuvos Respublikoje bus įvedama nauja valiuta (Euras). Šiame darbe bus aptaros valiutinių operacijų teoriniai aspektai, kaip kontroliuojamos ir valdomos valiutinės operacijos.

Užsienio valiuta – tai vienos ar kelių užsienio valstybių bendrai naudojama valiuta arba kita nei įmonės finansinės atskaitomybės valiuta.

Oficialus lito kursas – tai Lietuvos banko valdybos nutarimu nustatytas fiksuotas lito kursas bazinės valiutos (šiuo metu – euro) atžvilgiu. Lito ir užsienio valiutos santykiu vadinamas kitų (išskyrus eurą) valiutų atžvilgiu kiekvieną dieną Lietuvos banko skelbiamas oficialus lito konvertavimo kursas. ( Vaškelaitis V., Pinigai: centriniai bankai ir jų funkcijos, 2006, p.268).

2) ima arba suteikia paskolas, kurios turės būti grąžintos arba gautos užsienio valiuta;

3) kitu būdu įsigyja arba perleidžia turtą, prisiima finansinius įsipareigojimus arba vykdo šiuos prisiimtus įsipareigojimus užsienio valiuta.

2) Valiutines operacijas, susijusias su kapitalo judėjimu.

1) Suteikia arba ima paskolas užsienio valiuta;

2) Priima arba padeda indėlius užsienio valiuta;

3) Atlieka užsienio valiutos pirkimo ir pardavimo operacijas;

4) Atlieka vertybinių popierių, kurių vertė nustatyta užsienio valiuta, pirkimo ir pardavimo operacijas;

6) Įsigyja ar perleidžia kitą turtą, prisiima ar padengia kitus įsipareigojimus užsienio valiuta;

7) Prisiima nebalansinius įsipareigojimus arba įgyja nebalansinių pretenzijų, kurių vertė yra

Nors daugelio bankų siūlomi valiutų kursai skiriasi keliomis šimtosomis ar tūkstantosiomis lito dalimis, tačiau vykdant valiutines operacijas didelėmis pinigų sumomis susidaro nemaži skirtumai, kurie klientui gali būti naudingi arba nuostolingi.

Operacijose su klientais bankai nurodo kainą, už kurią jie pirks, ir kainą, už kurią jie parduos skirtingų šalių valiutą. Įvairių valiutų bei įvairių bankų kainų skirtumo dydis skiriasi. Pagrindiniai tarptautiniai bankai nustato mažesnius kainų skirtumus negu provincijos centrų bankai; mažesniuose centruose yra mažesnė konkurencija. Daugelyje finansų centrų dirba valiutos keitimo brokeriai, jų reikia, kad anonimiškai suvestų pirkėjus su pardavėjais, brokeriai informuoja įvairius klientus, kokį vienas ar kitas bankas yra nustatęs valiutos kursą. Daugelis komercinių klientų nesinaudoja brokeriais, jie patys pasirenka banką, siūlantį patraukliausius kursus. Komerciniai bankai dažnai atlieka tarpusavio operacijas per brokerius, taip pat vyksta ir centrinio banko operacijos su komerciniais bankais.

Praktiniam valiutinių operacijų bankuose palyginimui pasitelksime pavyzdį. Tarkime, kad turime 1000 eurų, kuriuos norėtume parduoti bankui už Lietuvos nacionalinę valiutą – litą.

Kitu atveju tarkime, kad norime iš banko nusipirkti 1000 eurų. Tuomet „SEB banke“ turėtume sumokėti 3464 Lt, „DNB banke“ 3468, o „Danske banke“ 3462 Lt. Šiuo atveju pirkėjui „Danske bankas“ siūlo palankesnį euro valiutos kursą. Skirtumas nuo „DNB Banko“ perkant 100 000 eurų susidaro 600 lt pirkėjo naudai.

Viena populiariausių ir stabiliausių valiutų pasaulyje – euras. 1 eurą galima įsigyti už fiksuotą euro ir lito santykį 1: 3,4528. Didžiosios Britanijos svaras sterlingų Lietuvoje kainuoja 4,3425 Lt. Dabartinio ekonominio nuosmukio metu analitikų teigimu, patikimiausiomis valiutomis vis dar išlieka JAV doleris ir euras. Jungtinių Valstijų doleris, kuris beveik visą amžių buvo laikomas pasaulinio JAV dominavimo simboliu, pastaruoju metu truputi paaugo, ilgą laiką JAV doleris buvo stabilus, su JAV dolerio ir lito santykis buvo 1: 2,60. Dauguma analitikų prognozuoja tendencijos pasikeitimą į USD silpnėjimą lyginant su euro santykiu, bet šiuo metu atvyrkščiai USD stiprėja ir auga lyginant su euro santykiu.

  • Ekonomika Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Irina
  • 15 puslapių (2938 žodžiai)
  • Ekonomikos referatai
  • Microsoft Word 39 KB
  • Valiutinių operacijų kontrolė, reguliavimo organizavimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Valiutinių operacijų kontrolė, reguliavimo organizavimas. (2016 m. Vasario 27 d.). http://www.mokslobaze.lt/valiutiniu-operaciju-kontrole-reguliavimo-organizavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 11:12