Valiutos kurso svyravimai, rizika ir jos draudimas


Įvadas. Valiutos kurso samprata. Valiutų kursų sistemos. Valiutos kurso rizika. Veiksniai įtakojantys valiutos kurso svyravimą. Valiutų rizikos draudimas. Valiutų kursų svyravimo rizikos valdymas. Išvados. Šaltiniai.

Pаsаulyje vykstа spаrtūs globalizаcijos procesаi, kurie lemiа verslo аplinkos transformaciją ir smаrkiаi įtakojа sociаlinius, ekonominius ir technologinius procesus. Tаrptаutinė prekybа įgаuną vis didesnę reikšmę tаrpvаlstybiniuose sаntykiuose, o šiuolаikinė vаliutų rinkа vаidinа svarbų vаidmenį pаsаulio rinkose ir šalies ūkio ekonomikoje. Kaip visi žinome pasaulyje nėra priimta viena valiuta, kuria galėtume atsiskaityti visame pasaulyje. Todėl visoms vаlstybėms, jos orgаnizаcijoms bei įmonėms norint vykdyti bet kokiаs pinigines verslo operacijаs, už sаvo vаlstybės ribų, dаžniаusiаi reikiа keisti vieną vаliutą į kitą. To pasekoje beveik visi ūkio subjektai, bendradarbiaujantys su užsienio įmonėmis ir atsiskaitymams naudojantys ne litus arba eurus, o kitą valiutą, susiduria su baime, tiksliau valiutine rizika. Kаdаngi netinkаmаs vаliutų kursų veiklos vykdymas gali privesti prie itin skaudžių pasekmių.

Darbo tikslas: aptarti kas yra valiutos kursas, valiutų sistemas, panagrinėti veiksnius įtakojančius valiutos kurso svyravimą, aptarti kylančią riziką, bei paanalizuoti kaip suvaldyti valiutos kurso riziką.

Skirtingoje literatūroje, skirtingi autoriai išskiria daugybė skirtingų rizikos rūšių, tačiau kadangi šiame darbe didžiausias dėmesys koncentruojamas valiutų kursų rizikos analizavimu ir jos valdymui tai ties šia rizika ir apsistosime.

Nagrinėjant mokslinę literatūrą pastebima, kad dažnai neišskiriamos valiutų kursų rizikos rūšys, tiesiog apsiribojama bendru apibūdinimu, kad tai yra galimas nuostolis dėl valiutos kursų pasikeitimo. Tačiau, kai kuriuose šaltiniuose valiutų kursų rizikos esmė atskleidžiama, suskirsčius riziką į pagrindines rūšis:

Veiksniai nulemiantys valiutų kursų svyravimus, turi itin didelę svarbą, o norint išvengti valiutų kursų svyravimo rizikos galimybė yra tik tuomet, kai svyravimų veikiama įtaka pinigų srautams yra minimali.

Taigi veiksniai įtakojantys valiutos kurso svyravimą skirstomi į:

Trumpuoju laikotarpiu valiutos kurso svyravimus nulemia jos paklausa ir pasiūla, esama rinkos situacija. Pirkėjų ir pardavėjų sąveikos nustato kainas ekonomikoje, o valiutos kursai yra nustatomi namų ūkių, įmonių ir finansų įstaigų, kurios perka ir parduoda užsienio valiutas, kad galėtų atlikti tarptautinius mokėjimus. Palūkanų normos pakeitimai ir kiti ekonominių rodiklių pokyčių paskelbimai yra dar vienas valiutos kurso veiksnys trumpuoju laikotarpiu. Valstybėse, kurių valiutomis prekiaujama finansų rinkoje, centriniai bankai vykdo pinigų politiką, reguliuodami palūkanų normas. Jie nustato tam tikrą bazinę palūkanų normą, už kurią bankai gali skolintis iš centrinio banko, nesant galimybių gauti lėšų rinkoje. Centriniam bankui didinant palūkanų normas, pinigų skolinimosi kaina auga ir verslo sektorius mažiau skolinasi bei investuoja. O tuo tarpu centriniui bankui mažinant palūkanų normą, skatinamas ekonomikos aktyvumas, suaktyvinamas pinigų skolinimasis iš kreditinių įstaigų.

Šiuolaikinėje ekonomikoje ir vis labiau globalėjančioje finansų rinkoje nemažai svyravimų rinkoje sukelia spekuliantai, kurie spekuliuoja trumpu laikotarpiu ir siekia trumpalaikės naudos iš valiutos kursų pasikeitimų. Jeigu spekuliuojama dėl palūkanų normų pakeitimo, ir tikimasi palūkanų normų padidėjimo, jie prisiperka didelius kiekius spekuliacinės valiutos ir laukia sprendimo padidinti palūkanų normą. Tačiau jeigu vistik palūkanų norma nebuvo padidinta spekuliacinės valiutos atžvilgiu, ja skubama kuo greičiau atsikratyti parduodant rinkos kaina. Tuo momentu sukuriama didelė spekuliacinės valiutos pasiūlą ir valiutos kursas staigiai krenta. Pasaulyje yra buvę atvejų, kai spekuliantai sukėlė didelius valiutos kurso svyravimus ir netgi valiutos devalvaciją. [7]

  • Microsoft Word 136 KB
  • 2015 m.
  • 18 puslapių (3176 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edita
  • Valiutos kurso svyravimai, rizika ir jos draudimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Valiutos kurso svyravimai, rizika ir jos draudimas. (2015 m. Balandžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/valiutos-kurso-svyravimai-rizika-ir-jos-draudimas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 05:45
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo