Valkatavimo priežastys


Įvadas. Dėstymas Valkatavimas XIX a. Lietuvoje. Valkatavimo priežastys Lietuvoje ir pasaulyje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Skurdui, elgetoms, valkatavimui ir vargšų globai yra skirta gana daug istoriografinės literatūros. Daugelyje šaltinių yra nagrinėjama politika skurdo atžvilgiuXX a. Septintajame – aštuntajame dešimtmetyje akylesnio tyrinėtojų žvilgsnio sulaukė vargšai, elgetos, jų požiūris į pasaulį, jų gyvenimo būdas. Istorikai pradėjo naudoti naujus šaltinius, anksčiau nesulaukusius dėmesio, tokius kaip, pavyzdžiui skurstančiųjų pagalbos prašymai. Be to senieji šaltiniai buvo naujai interpretuojami. Pastarųjų dešimtmečių tyrinėjimuose vis daugiau dėmesio skiriama skurdo, elgetavimo ir nusikaltimų problematikai. Daugelyje darbų, skirtų valkatų tematikai, tenkintasi antivalkatiškų įstatymų bei represijų analize. Antivalkatiškų įstatymų analizė atskleidžia valdžios ir visuomenės požiūrį į šią visuomenės grupę, nusako jos vietą socialinėje visuomenės struktūroje. Naudojantis grožine ir moksline literatūra, pradėta analizuoti valkatų, kaip visuomenės grupės, struktūra, motyvacija, ryšys su nusikaltimais.

Valkatos tapatinami su elgetomis. Visuomenė į elgetas žiūrėjo įvairiai. Jie suvokiami kaip atskira visuomenės grupė: nors prilyginama nusikaltėliams, valkatoms, bet tuo pat metu labiausiai toleruojama, stengiamasi ją integruoti į visuomenę.

Valkata, paprastai laikomas nesėslus benamis, neturintis pastovaus pragyvenimo šaltinio žmogus. Buvimas valkata asocijavosi su laisvu žmogumi. Svarbiausias laisvės požymis baudžiavos laikais buvo galėjimas apleisti poną arba jo neturėti. Tradicinėje visuomenėje valkata buvo socialiai nepriklausomas, tai yra neturintis šeimininko, asmuo. Istoriniuose teisiniuose šaltiniuose valkatos traktuojami kaip nusikaltėliai, prieš kuriuos imamasi represinių priemonių. Taigi valkata laikomas žmogus, kurio priklausomybė neaiški, - socialiai nepriklausomas žmogus. “Valkatos” sąvoka galėjo reikšti pabėgusį valstietį, nusikaltėlį, keliaujantį bežemį samdinį, laisvąjį žmogų, elgetą. Kita vertus, tokia galimų interpretacijų gausa tik rodo valkatų masės nevienalytiškumą bei reiškinio įvairiapusiškumą. Vis dėlto daugeliu atvejų valkata - tai etiketė, reiškianti mobilumą. Ši mobilių žmonių grupė buvo laikoma nusikaltimų bei netvarkos šaltiniu ir laikoma pavojinga egzistuojančiai tvarkai.

Nuo XIX a. pradžios Lietuvoje valkatos buvo baudžiami pagal Rusijos imperijos baudžiamuosius įstatymus. Valkatos turėjo būti persekiojami ir gaudomi. Griežtai draudžiama priimti valkatas, nuslėpus jų buvimą. Už valkatų slėpimą visiems – nuo valstiečių iki dvarininkų buvo numatytos įvairios bausmės – nuo kūno bausmių iki piniginių baudų. Nuo 1829 m apie sulaikytus valkatas buvo skelbiama spaudoje. Jeigu po publikacijų neatsirasdavo valkatos šeimininkas, toks valkata buvo teisiamas.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2194 žodžiai)
  • Kolegija
  • Jurgita
  • Valkatavimo priežastys
    10 - 10 balsai (-ų)
Valkatavimo priežastys. (2016 m. Kovo 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/valkatavimo-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 19:54
×