Valstiečiai skaidrės


Valstiečiai. Gausiausią Lietuvos visuomenės grupę sudarė valstiečiai. Dauguma valstiečių buvo įbaudžiavinti. Iki XIX amžiaus vidurio teisiškai valstietija buvo susiskaldžiusi. Jau pirmojoje XIX amžiaus pusėje žemaičių valstiečių turtinė diferenciacija buvo gana didelė. Valstiečių valgis nebuvo pernelyg įvairus. Valstiečiai gyveno sėsliai nuo gimimo iki mirties tam pačiame name. Iš medžio ręsti namai skyrėsi patalpų išdėstymu.

Gausiausią Lietuvos visuomenės grupę sudarė valstiečiai. Juos caro valdžia skirstė į kelias grupes: *baudžiauninkus - dvarininkams, *Bažnyčiai priklausančius valstybinius valstiečius, *Laisvuosius žmones. Baudžiauninkų padėtis nuolat blogėjo. Slėgė didėjančios prievolės, buvo įvestas naujas valstybinis pagalvės mokestis. Jį turėjo mokėti kiekviena valstiečių šeima nuo esančių vyrų skaičiaus. Už menkiausią nusižengimą valstietį galėjo mirtinai nuplakti. Itin sunki valstiečiams buvo rekrutų prievolė. Rekrutai į Rusijos kariuomenę prievarta buvo imami kasmet: nuo 5 iki 10 vyrų, nuo 1000 gyventojų.Tarnyba truko 25metus. Daugelis rekrutu negrįždavo, o grįžusieji buvo praradę sveikatą, suluošinti karuose.

Valstiečiai gyveno sėsliai: nuo gimimo iki mirties tam pačiame name. Valstiečius vienijo stiprus bendruomeniškumo jausmas. Valstiečiai gyveno gausiomis šeimomis, neretai viename name - seneliai, tėvai ir vaikai. Santuoka tuo metu suprasta kaip dviejų šeimų ūkinė sutartis, vedybos iš meilės buvo retos. Valstiečių buitis. Lietuvoje vyravo trys pagrindiniai gyvenamųjų namų tipai: Žemaičių troba Aukštaičių ir dzūkų pirkia Suvalkiečių stuba.

Iš medžio ręsti namai skyrėsi patalpų išdėstymu, tačiau ir vieni, ir kiti buvo perskirti i du galus. Būstus apšvietė balanos. Namų stogai šiaudiniai ar dengti skiedromis. Drabužių valstiečiai siudinosi iš namie austų lininių, vilnonių audinių, avikailių. Avėjo naginėmis, vyžomis, klumpėmis, vaikai lakstė basi. Dauguma patiekalų valstiečiai nuo seno gamino iš grūdų. XVIIIa.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 2689 KB
  • 2014 m.
  • 14 puslapių (652 žodžiai)
  • Inga
  • Valstiečiai skaidrės
    10 - 4 balsai (-ų)
Valstiečiai skaidrės. (2014 m. Birželio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstieciai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 00:12
×