Valstybės archyvų sistema


Įvadas. Lietuvos valstybiniai archyvai. Pagrindinių archyvų funkcijos. Išvados.


Valstybių kūrimasis ir rašto plitimas paskatino archyvų atsiradimą. Patys seniausi archyvai buvo rasti senovės Rytų valstybėse (3 tūkstantmetis pr. m. e.). Terminų žodyne sąvoka archyvas [lot. archivum < gr. archaios — senovinis] apibūdinama kaip institucija, kuri renka, saugo, tvarko, tiria senus dokumentus bei rankraščius ir kurioje saugoma senų dokumentų ir rankraščių sankaupa. (4) Tarptautinių žodžių žodynas pateikia panašų šio žodžio paaiškinimą: „archyvas – tai

Visose nagrinėtose literatūriniuose šaltiniuose žodis „archyvas“ siejamas su dokumentais, jų laikymu ir saugojimu.

Žvelgiant istoriniu aspektu, daugumai valstybių teko nueiti sunkius kelius, kad būtų išsaugoti jų istorinę, mokslinę, kultūrinę bei socialinę teisinę reikšmę turintys dokumentai. Tačiau įvairūs karai, tarpvalstybiniai nesutarimai nesutrukdė sukaupti vertingo paveldo iki mūsų dienų. Šiuo metu Lietuvoje yra 15 valstybinių archyvų, iš jų 10 – apskričių archyvai, kurių veikla yra pastoviai prižiūrima ir reguliuojama. Šio darbo tikslas yra atskleisti Lietuvos valstybės archyvus ir jų funkcijas.

Karai ir okupacijos neleido išsaugoti visų mūsų valstybės archyvų, nes dokumentai buvo perduodami iš valstybės į valstybę, specialiai naikinami, pradanginami:

Tik po 1990 m. kovo 11 d. išlikę Lietuvos archyvai perėjo Lietuvos Respublikos žinion.

Visi šie išskirti uždaviniai detaliau atsispindi kiekvieno valstybinės archyvų sistemos elemento veiklos kryptyse.

Archyvo fondai: Tauragės apskrities archyve saugoma 614 fondų, kuriuos sudaro 146217 apskaitos vienetų, įrašytų į 831 apyrašą. Dokumentai užima 1663 tiesinius metrus lentynų. Archyve saugomi dokumentai sudaro kelis kompleksus.

Nepriklausomybės laikotarpio (nuo 1990 m.) dokumentų kompleksą sudaro:

Nors Lietuvoje veikia tik 15 pagrindinių valstybinių archyvų, jie yra turtingi savo saugomais dokumentais. Kiekvienoje archyvų saugykloje galima atrasti įdomios informacijos apie mūsų valstybę, jos istoriją, nes saugomi dokumentai apima laikotarpį nuo XV iki XXI a. Tai vertybinis paveldas mūsų ateities kartoms.

  • Microsoft Word 132 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3213 žodžiai)
  • Kolegija
  • Artur
  • Valstybės archyvų sistema
    10 - 1 balsai (-ų)
Valstybės archyvų sistema. (2016 m. Vasario 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstybes-archyvu-sistema.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 19 d. 12:14
×
26 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo