Valstybės biudžeto procesas: rengimo kalendorius, tvirtinimas, vykdymas ir kontrolė


Finansų referatas.

Valstybės biudžeto procesas rengimo kalendorius , tvirtinimas , vykdymas ir kontrolė. Biudžeto rengimas ir tvirtinimas. Biudžeto vykdymas. Biudžetinė kontrolė.


Norint suvokti biudžeto procesą, pirmiausia reikia išsiaiškinti paties žodžio „biudžetas“ reikšmę. Žodis „biudžetas“ šiuolaikine šio žodžio prasme atsirado ne iš karto. Palyginimui pateikiama dabar vartojama sąvokos „biudžetas“ reikšmė. Tiek lietuvių, tiek užsienio enciklopedijose randamos tokios sąvokos apibrėžtys:

Iš pateiktų apibrėžčių galima pamatyti skirtumą tarp privataus fizinio ar juridinio asmens ir valstybės biudžeto. Šis skirtumas nėra labai diskutuotinas, tiesiog pateikiami ir analizuojami privačiam ir valstybiniam biudžetui būdingi aspektai. Tuo tarpu finansų istorija liudija, jog ilgą laiką valdovų asmeninis turtas priklausė valstybės iždui. Kalbant apie istorinį valstybės biudžetą, įvairiose šalyse nors ir buvo bandoma sudaryti pajamų ir išlaidų planus, tačiau jie turėjo tik privatinių asmens sąmatų pobūdį. Be to, vienas iš esminių skirtumų, jog valstybės biudžetas nebuvo teisinio pobūdžio. Tik XIX amžiuje valstybės biudžetas įgyja dabartinę reikšmę, kai visos valstybės pajamos ir išlaidos įtraukiamos į vieną bendrą sąrašą ir kiekviena šaka gauna tik tokią sumą, kuri jai buvo skirta.

Įvairiuose teisės aktuose biudžetas yra apibrėžiamas taip:

Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatyme valstybės biudžetas yra nurodytas kaip Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintas valstybės biudžeto pajamų ir asignavimų planas biudžetiniams metams.

Biudžeto teisinis pobūdis matomas, kai pagal biudžeto akto sumas reguliuojama, kaip vykdomi jau esami įstatymai. Be to, biudžetas yra tvirtinamas įstatymu. Valstybės biudžetu remdamasi valstybė paskirsto ir perskirsto bendrąjį nacionalinį produktą, sukaupia lėšas ir skiria jas ūkio šakoms finansuoti, kultūrinėms reikmėms tenkinti, valstybės apsaugai, krašto gynybai ir kitoms sritims.

Ūkio plėtros. Nustatant valstybės tikslus ir prioritetus, jais vadovaujantis rengiant, priimant programas ir galiausiai jas įgyvendinant iš biudžeto paskirtomis lėšomis, įgyvendinamas tam tikras ūkio plėtros planas. Siekdamos kryptingesnės ir spartesnės ūkio plėtros vyriausybės vis plačiau valstybės lygmeniu taiko strateginį valdymą. Tiesioginė biudžeto įtaka ūkio plėtrai akcentuojama daugelyje darbų.

Ekonomikos stabilizavimo. Kaip viena iš svarbiausių ekonomikos stabilizavimo priemonių reikia paminėti fiskalinę politiką. Kiti, konkretesni, bet ganėtinai plataus masto reguliavimo būdai – išlaidų prioritetų nustatymas, išlaidų ekonominė klasifikacija ir kiti. Valstybės biudžeto, kaip ekonomikos stabilizavimo priemonės, svarba akivaizdžiai matoma ekonomikos krizių atvejais. Dauguma valstybių skiria dideles pinigų sumas finansų sistemos stabilizavimo programoms įgyvendinti. Nors tarp finansų analitikų yra abejojančių dėl finansinių išteklių panaudojimo tokiai paskirčiai, vis dėlto diskusija iš esmės kyla dėl skiriamų milijardinių lėšų panaudojimo būdų ir krizės sušvelninimo priemonių.

 • Finansai Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Tomas
 • 11 puslapių (2428 žodžiai)
 • Universitetas
 • Finansų referatai
 • Microsoft Word 58 KB
 • Valstybės biudžeto procesas: rengimo kalendorius, tvirtinimas, vykdymas ir kontrolė
  10 - 9 balsai (-ų)
Valstybės biudžeto procesas: rengimo kalendorius, tvirtinimas, vykdymas ir kontrolė. (2016 m. Balandžio 18 d.). http://www.mokslobaze.lt/valstybes-biudzeto-procesas-rengimo-kalendorius-tvirtinimas-vykdymas-ir-kontrole.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 22:13