Valstybės forma konstitucinėje teisėje


Valstybės forma. Valstybės valdymo forma. Monarchija. Respublika. Valstybės sandaros forma. Unitarinė valstybė. Federacinė valstybė. Kitokie valstybių susivienijaimai. Politinis rėžimas. Demokratinis rėžimas. Nedemokratiniai rėžimai. Lietuvos valstybės forma. Išvados. Literatūra.


Valstybės skirstomos į monarchijas ir respublikas (šios skirstomos į parlamentines, prezidentines ir pusiau prezidentines). Pagal sandaros forma valstybės skirstomos į unitarines ir federacines. Pagal valstybės valdžios įgyvendinimo būdus ir priemones valstybės skiriamos į valstybes kuriuose įtvirtintas demokratinis ar nedemokratinis (autoritarinis ar totalitarinis) politinis rėžimas.

2)teritorinis valstybės sutvarkymo būdas ir centrinės ir vietos valdžios tarpusavio santykiu pobudis;

Valstybės teorija nenagrinėja valstybės formos apskritai. Ji nagrinėja valstybės formos sudedamasias dalis.

,,Valstybės forma – tai sistema organizacijų ir teisinių priemonių, kuriomis yra sudaroma, organizuojama, teritorškai išdėstoma ir įgyvendinama valstybės valdžia“.

Valstybės valdymo, santvarkos ir rėžimo formos nuolat kito ir tobulėjo. Senovės Graikų politikai skirstė valstybes į rūšis pagal valdančiųjų skaičių ir visuomenės gerovės apsauga valstybėje.

Platonas skyrė tokias valstybės formas: aristokratiją, timokratiją, oligarchiją, demokratija ir tironiją.

Timokratija siekia karo pergalių, oligarchija – turto, demokratija – laisvės. Tironija, kai laisvė tampa vergija, anot Aristotelio tai buvo blogiausia valstybės forma. Geriausia valstybės forma pasak Aristotelio buvo aristokratija.

Aristotelis skyrė teisingos ir neteisingos valstybės formas. Teisingos valstybės vadovai siekia bendros naudos, neteisingos – tik asmeninės. Aristotelis pirmasis pamėgino klasifikuoti valstybes pagal valdančiųjų skaičių. Šiuo atžvilgiu jis skirstė teisingas valstybes į monarchijas, aristokratiją ir politia (demokratija), asmeninės naudos, arba neteisingas, valstybes – tironija, oligarchija, savavališką demokratiją (vadinama ochlokratiją).

Aristotelis buvo ne vienitelis kuris skirstė valstybės forma pagal teisingas ir neteisingas. Kiek vėliau po aristotelio, Polibijus suskirstė valstybes į taisiklingo valdymo, iškreipto valdymo ir mišraus valdymo formas. Polibijus prie mišrios valdymo formos priskyrė Romos valstybę. Anot jo Romos valstybė buvo geriausia, nes joje yra suderinti visų valstybės formų savitumai.

XVIII a. Ch. L. Montesquieu skirstė valstybes pagal prigimtį ir principus.Prigimties atžvilgiu jis skyrė tokias valstybės formas: a) despotiją, b) monarchija, c) respubliką (demokratiją arba aristokratiją). Kiekviena tokia forma atitinka dėsnis, arba principas: a) dėspotijos principas – baimė, b) monarchijos – garbė, c) aristokratijos – teisių ir privilegijų ribojimas, d) demokratijos – dorovė, tėvynės meilė ir laisvės branginimas. Anot Ch. L. Montesquieu valstybės turi įvairių tikslų tačiau kone svarbiausias yra apsaugoti valstybės gyvavimą ir asmens laisvę. Geriausiai laisvė saugoma valstybėje, kur visos trys valdžios paskirstytos. Valdžių padalinimo principas, įstatymus leidančiojį, įstatymus vykdančiojį ir teisminė, kaip daugumoje šiuolaikinių valstybių taip pat ir Lietuvoje.

Pasak Ch. L. Montesquieu valstybėje kurioje visos trys valdžios paskirstytos išsiskiria laisvu valdymo būdu. Ribotas valdymo būdas būdingas valstybėms, kur tik teismo valdžia yra atskirta, o įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžios sujungtos.

Kita koncepcija: valdžios šaltinis – valdovas. Pagal Jeano Bodino pasiūlytą doktrina valdovui priklauso teisė į valstybę ir jos gyventojus. Ši doktrina išreiškia asmeninio viešpatavimo įdėją, akcentuoja asmens valdžią kaip absoliučią monarcho ypatybę.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (6452 žodžiai)
  • Kolegija
  • Arturas
  • Valstybės forma konstitucinėje teisėje
    10 - 3 balsai (-ų)
Valstybės forma konstitucinėje teisėje . (2020 m. Sausio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstybes-forma-konstitucineje-teiseje.html Peržiūrėta 2020 m. Gruodžio 01 d. 23:37
×
35 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo