Valstybės mokesčių sistema


Įvadas. Valstybės mokesčių sistemos esmė. Mokesčių samprata. Mokesčių elementai. Mokesčių klasifikavimas. Mokesčių sistemos apmokestinimo principai. Išvados. Literatūra.

Sudėtingėjant ekonominėms sąlygoms, Valstybės mokesčių sistema vaidina svarbų vaidmenį, sprendžiant biudžeto subalansavimo klausimus. Lietuvos valstybė, šiuo atveju, taip pat ne išimtis. Stiprėjant ekonominei krizei, valdžios atstovai susidūrė su mokesčių sistemos problemomis. Tad valstybės mokesčių sistemą neišvengiamai teks tobulinti.

Darbo objektas: valstybės mokesčių sistema.

Darbo tikslas: išanalizuoti valstybės mokesčių sistemos esmę, klasifikavimą bei apmokestinimo principus.

Darbo uždaviniai:

Išnagrinėti Lietuvos mokesčių sistemos esmę.

Nustatyti mokesčių sistemos klasifikavimą.

Išanalizuoti mokesčių sistemos apmokestinimo principus.

Darbo metodai:

loginė analizė ir sintezė;

teisinių dokumentų analizės metodas;

loginės analizės ir apibendrinimo metodai

Pagal tarptautinių žodžių žodyną, žodis sistema [gr.  systēma – sandara; junginys] – tai planingas, taisyklingas išdėstymas, sutvarkymas, organizacija. Vadinasi, tam kad sukurti sistemą, pirmiausia reikia planingos ir taisyklingos veiklos. Pats žodis mokestis, LR Mokesčių administravimo įstatyme, apibūdinamas kaip, mokesčių mokėtojui nustatyta piniginė prievolė valstybei. Tad apjungus šiuos abu apibrėžimus galima teigti, jog mokesčių sistema tai – tarpusavyje susijusių ir suplanuotų mokesčių visuma.

Mokslinėje literatūroje mokesčio sąvoka apibūdinama įvairiai. Anot Aleknevičienės V. (2005) mokesčių apibrėžimus, kaip teorijas, galima suskirstyti į tris grupes:

Galbūt taip griežtai teigti, jog mokant mokesčius mokėtojas negauna jokio atpildo nereiktų. Žinoma tiesiogiai jis nieko negauna, tačiau globaliai žiūrint, valstybė suteikia socialines-ekonomines paslaugas, kurias būtų sudėtinga suteikti privatiems asmenims ar ūkio subjektams.

Gyventojų pajamo mokesčio įstatymas – nustato gyventojų pajamų apmokestinimų pajamu mokesčio tvarką;

Žemės mokesčio įstatymas - nustato žemės apmokestinimo žemės mokesčiu tvarką.

Garantinis fondo įstatymas - nustato Garantinio fondo paskirtį, veiklos teisinius pagrindus, valdymą, lėšų šaltinius.

Šie įstatymai reglamentuoja pagrindinius mokesčius, iš kurių Valstybė į biudžetą surenka daugiausiai pajamų. Visą valstybės mokesčių sistemą sudaro 25 mokesčiai.

Apibendrinant autorių mintis galima teigti, jog mokesčiai yra privalomi negrąžintini mokėjimai valstybei. Pagrindiniai mokesčių bruožai yra tokie, jog jie yra privalomi, gavėjas yra Valstybė, paskirtis – aprūpinti pajamomis Valstybės funkcijoms vykdyti.

Kaip ir kiekviena sistema, taip ir mokesčių sistema turi savo elementus. Šie elementai atspindi sistemos turinį. Tiek mokslinėje literatūroje, tiek įstatymuose mokesčių elementai nurodyti vienodi. Mokesčių elementai pateikiami 1 paveiksle.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1915 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simonas
  • Valstybės mokesčių sistema
    10 - 7 balsai (-ų)
Valstybės mokesčių sistema. (2015 m. Gegužės 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstybes-mokesciu-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 04:46
×