Valstybės skolinimasis turi teigiamą poveikį šalies ekonomikai


Valstybės finansai. Valstybės skolinimasis turi teigiamą poveikį šalies ekonomikai. Darbo objektas. Darbo tikslas –. Darbo uždaviniai. Darbo metodai. Valstybės skolinimosi samprata. Valstybės skolinimosi tikslai ir būdai. Valstybės palūkanų norma. Skolinimasis skatina ekonomikos augimą kriziniu laikotarpiu. Valstybės sugeba valdyti savo skolas remiantis Mastrichto nuostatais. Literatūros sąrašas.

Per pastaruosius dešimtmečius dauguma Europos valstybių turėjo nuolatinį ir didelį biudžeto deficitą bei didėjančią valstybės skolą. Tai rimta problema ekonominiu ir politiniu požiūriu, ypač Europos Sąjungos (toliau ES) šalims narėms. Tačiau svarbu yra tai, ar vyriausybės yra pajėgios reaguoti į minėtą tendenciją. Todėl, atsižvelgiant į biudžeto deficito tendencijas, kiekviena vyriausybė turi suformuoti efektyvų valstybės skolos portfelį, kuriame būtų numatytas priimtinas valstybės skolos dydis, nekeliantis grėsmės šalies ekonominiam, socialiniam ir kultūriniam vystymuisi. Valstybės, kaip ir fiziniai asmenys, skolinasi tam, kad sumažintų pajamų svyravimų poveikį išlaidoms. Jei skolinimasis nebūtų įmanomas, šalis turėtų didinti mokesčius arba mažinti išlaidas.

Darbo objektas: valstybės skolinimasis turi teigiamą poveikį šalies ekonomikai

Darbo tikslas – parodyti, kad valstybės sugeba valdyti savo skolas ir neturi problemų dėl per didelio skolinimosi.

Darbo uždaviniai:

Parodyti, kad valstybės sugeba valdyti savo skolas.

Ar valstybės neturi problemų dėl per didelio skolinimosi.

Kodėl nesiskolinimą reikia vertinti teigiamai.

Valstybės skolinimasis – atsakinga ir sudėtinga valstybės veikla, lemianti valstybės ekonomiką, politinius pokyčius, tarptautinę reputaciją ir daugelį kitų veiksnių. Svarbus pajamų šaltinis, galintis iš dalies pakeisti mokesčius ir būti valstybės fiskalinio biudžeto deficito padengimo šaltinis. Valstybė, norėdama suaktyvinti ekonominį augimą, taiko skolinimosi politiką. Tai gerokai padidina ne tik valstybės skolą, bet ir skolos naštą, nes skolinimosi kaina dėl bendros valstybės rizikos būna didesnė. Todėl labai svarbu atlikti kuo tikslesnes prognozes (Štuopytė, 2004).

Pattillo, Poirson ir Ricci (2002) teigia, kad valstybės skolos įtaką šalies ekonomikai nėra lengva įvertinti, jie mano kad, šalių pagrįstas skolinimasis gali turėti teigiamą poveikį ekonomikos augimui. Besivystančios šalys, turėdamos geras skolintų lėšų investavimo galimybes su didele grąžos norma gali pralenkti ir išsivysčiusių šalių ekonomikos augimo tempus. Jei skolintos lėšos yra nukreipiamos į produktyvias investicijas ir valstybės skolos lygis nekelia grėsmės ekonominiam stabilumui, o taip pat yra vykdoma optimistinius lūkesčius palaikanti politika nesusiduria su išorės šokais, tol augimas turėtų didėti ir garantuoti skolos grąžinimą laiku.

Taip pat yra ir neigiamų skolinimosi veiksnių. Pasak Kumar ir Woo (2010) tvirtina, kad valstybės skola turi didelę įtaką ekonomikai, tiek trumpuoju tiek ilguoju laikotarpiu. Skola (skirta deficito finansavimui) gali paskatinti bendrąją paklausą ir gamybos apimtis trumpuoju laikotarpiu, tačiau taip išstumiamas kapitalas ir sumažinamas našumas ilgalaikėje perspektyvoje. Autoriai susistemino ir išskyrė kelis būdus, kaip didelė skola gali neigiamai paveikti vidutinį ir ilgalaikį augimą. Pagal juos, išskiriami šie poveikiai:

Taigi galime daryti išvadas, kad norit sumažinti biudžeto deficitą reikia rinktis vieną iš veiksnių tai skolinimasi. Nors Valstybės turi skolų, tačiau jų bendrasis valstybės deficitas nėra didelis ir galima teigti, kad jos susitvarko su savo skolomis. Biudžeto deficitas nėra pageidaujamas, nes jis yra vienas iš infliacijos šaltinių. Jei valstybės išlaidos nėra padengiamos realiomis prekėmis ir paslaugomis, kainos neišvengiamai kyla. Vis dėlto, deficitinis biudžetas pateisinamas, jeigu ekonomika išgyvena nuosmukį. Didėjanti visuminė paklausa, didėjant vyriausybės išlaidoms, gali padėti ekonomikai augti ir vystytis.

  • Ekonomika Analizė
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3087 žodžiai)
  • Dariusc
  • Valstybės skolinimasis turi teigiamą poveikį šalies ekonomikai
    10 - 3 balsai (-ų)
Valstybės skolinimasis turi teigiamą poveikį šalies ekonomikai. (2015 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstybes-skolinimasis-turi-teigiama-poveiki-salies-ekonomikai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 00:14
×