Valstybės suverenitetas: Hobbes‘o ir šiuolaikinė samprata


Įvadas. Valstybės suverenitetas. Tomo Hobbeso valstybės suvereniteto samprata. Valstybės suvereniteto šiuolaikinė samprata. Išvados. Literatūros sąrašas.


Aktualumas. Valstybės suvereniteto tema yra ypatingai aktuali ir šiandien XXI amžiuje. Tai aktualu kalbant ir apie kai kurių dabartinių valstybių suvereniteto išsaugojimo klausimą. Viena iš tokių valstybių – Ukraina, kurios visiškas suverenitetas jau dalinai pažeistas, nes Krymas, kuris priklausė Ukrainai buvo tiesiogiai okupuotas Rusijos, taip pat Rytų Ukrainos Luhansko ir Donecko (šios teritorijos irgi Ukrainos valstybės dalis) regionus vis dar kontroliuoja Rusijos remiami prorusiški separatistai. Todėl negalima teigti, jog Ukraina yra visiškai suvereni. Tačiau ši valstybė atkakliai kovoja prieš Rusijos remiamus separatistus jau beveik 2 metus Rytų Ukrainoje vykstančiame kruviname konflikte taip siekdama apginti savo suverenitetą. Dėl labai nestabilios geopolitinės padėties Rytų Europoje ir bet kada galimos Rusijos karinės intervencijos savo suvereniteto išsaugojimu yra susirūpinusios ir kitos šalys: Estija, Latvija, Lenkija, Gruzija, o tarp jų ir Lietuva. Lietuva irgi nėra visiškai suvereni, nes priklauso ES ( Europos Sąjungai) ir NATO bei kitoms tarptautinėms organizacijoms ir yra įsipareigojusi vykdyti jų primetamus reikalavimus. Galima teigti, jog Lietuvos suverenitetas yra apribotas būtent šių tarptautinių organizacijų. Tačiau priešingai nei Ukraina, kuri nėra nei ES, nei NATO narė, Lietuvos suverenitetą nuo galimos Rusijos karinės intervencijos gina NATO (Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija). Galima būtų paspėlioti, jeigu Ukraina anksčiau būtų buvusi NATO narė, tai greičiausiai Krymas nebūtų okupuotas Rusijos ir konfliktas Rytų Ukrainoje nebūtų įsižiebęs. Ukrainai esant NATO nare, Rusijai lengvai kada panorėjus kištis į Ukrainos reikalus būtų praktiškai neįmanoma. Todėl NATO ir kitos tarptautinės organizacijos, nors ir apribodamos valstybių suverenitetą, šiandien įgyja ypatingai svarbią reikšmę valstybės suvereniteto atžvilgiu.

Temos ištirtumas. Deja, tačiau lietuvių autorių veikaluose suvereniteto tema beveik nepaliesta. Ši valstybės suvereniteto tema yra trumpai aptarta A. Prazausko ir I. Unikaitės vadovėlyje „Politologijos pagrindai“. Taip pat šia tema rašė ir T. Hobbes veikale „Leviatanas“ . Teko naudotis ir suvereniteto kritikų, tokių kaip de Jouvenel ir J. Maritain darbais.

Darbo problema. Kas apriboja valstybės suverenitetą ir kaip pasikeitė jo samprata?

Darbo tikslas. Atskleisti Tomo Hobbeso ir šiuolaikinio valstybės suvereniteto sampratą. Tikslo įgyvendinimui iškeliami šie uždaviniai:

Apžvelgti Tomo Hobbeso valstybės suvereniteto sampratą.

Nustatyti, kaip aiškinamas šių laikų valstybės suverenitetas.

Metodai. Siekiant atskleisti tikslą ir atsakyti į uždavinius darbas yra suskirstytas į du skyrius. Pirmajame aprašomuoju metodu bus aptariama valstybės suvereniteto sąvoka ir Antrajame bus lyginimo ir analizės metodais aiškinama

Labai svarbi ypatybė, būdinga valstybei, yra suverenitetas. Tai yra esanti aukščiausia, nepalenkiama, niekam nepavaldi ir absoliuti valdžia, kuriai priklauso suvereniteto teisės ir kurios sprendimai yra lygiai privalomi visai visuomenei. Viduramžiais Europoje didelę įtaką valstybės suverenitetui turėjo bažnyčia. Tačiau 1648 metais pasirašius Vestfalijos taikos sutartį, kuri žymėjo modernios suverenios valstybės pergalę prieš bažnyčią, valstybės galėjo įgyvendinti nevaržomai suverenitetą tam tikroje teritorijoje ir be kitų išorinių jėgų tvarkyti savo šalies vidaus reikalus ( kontroliuoti savo piliečius, nuosavybę, žemę). Vėliau suverenitetas tapo pastebimas ir Hobbeso veikaluose.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 40 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2725 žodžiai)
  • Universitetas
  • Martynas
  • Valstybės suverenitetas: Hobbes‘o ir šiuolaikinė samprata
    10 - 3 balsai (-ų)
Valstybės suverenitetas: Hobbes‘o ir šiuolaikinė samprata. (2016 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstybes-suverenitetas-hobbeso-ir-siuolaikine-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 02:31
×