Valstybės tarnautojų etika kursinis darbas


Valstybės tarnautojų etika kursinis darbas.


Darbo aktualumas: šiandien didelė žmonių gyvenimo dalis priklauso nuo valdžios. Kadangi šiandien valdžia yra tokia didelė ir tokia sudėtinga ir jai tenka tvarkyti ne tik svarbiausius poreikius ir apsaugos reikalus, valstybės tarnautojų profesionalumas tampa dar svarbesnis negu praeityje. Todėl šiuo metu tiek daug dėmesio yra skiriama valstybės tarnautojų etikai, bei kovai su etikos problemomis.

Darbo objektas: valstybės tarnautojų etika.

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti etikos sampratą, objektą ir funkcijas

Apžvelgti etikos infrastruktūrą.

Išsiaiškinti etikos kodeksų paskirtį ir tikslus.

Išanalizuoti valstybės tarnybos etikos elementus.

Išnagrinėti pagrindinius valstybės tarnybos ir valstybės tarnautojų veiklos etikos principus.

Etika – tai moksas, tiriantis moralę. Filosofijoje etiškas elgesys yra tas, kuris laikomas „geru“ arba „teisingu“. Etika labai siejama su morale, tik etika labiau laikoma teoriniu samprotavimu, o moralę – praktiniu. Etika skirtingais laikais, epochomos buvo skirtingai suvokiama. Šiandien taip pat egzistuoja kelios sąvokos:

Etika kaip moralinės vertybės. Atstovauja Aristotelismoralinės savybės nėra įgimtos, jų išmokstama tikrinant. Vadovaujamasi posakiu – elgiuosi taip, nes manau tai esant teisinga.

Etika kaip pasekmė. Atstovas- N. Makevialis. Apie veiksmus turi būti sprendžiama iš pasekmių, o ne pagal ketinimus, principus ar moralę. Vadovaujamasi posakiu – elgiuosi orientuodamasis į pasekmes.

Etika kaip atsakomybė. Atstovas – W. Wilson. Kiekvienas žmogus jaučiasi atsakingu už savo poelgius. Vadovaujamasi posakiu – elgiuosi taip, nes jaučiuosi atsakingas.

Etika kaip moralinis aiškinimas (svarstymas). Kiekvieną situaciją žmogus svarsto pasikliaudamas bendromis etikos normomis, bet pritaikydamas jas sau. Kiekviena skirtinga situacija turės skirtingą sprendimą. Vadovaujamasi posakiu – elgiuosi taip, nes esu apsvarstęs ir įvertinęs.

Etika kaip paklusimas moraliniam autoritetui. Asmuo pats nepriima sprendimų, tiesiog paklūsta autoritui, bandydamas išvengti atsakomybės. Vadovaujamasi posakiu – paklusdamas autoritetui, elgiuosi tinkamai.

Etika kaip moralinio sprendimo vykdymas. Kiekvienas sprendimas yra moralinio mąstymo padarinys. Vadovaujamasi posakiu – elgiuosi taip, manydamas, kad priimu moralinį sprendimą.

Reguliuojanti funkcija. Moralė nustato tvarką visuomenėje. Tai efektyviau nei bet kokia išorinė kontrolė.

Aprašomoji funkcija. Etika aprašo vertybes, normas, įsipareigojimus nusistovėjusioje žmonių bendravimo ir institucinėje praktikoje. Didelis dėmesys vertybių studijoms, taip lengviau bus galima orientuotis gyvenime.

Interpretuojanti funkcija. Interpretuoja viešojo gyvenimo moralinį aspektą.

Orientuojanti funkcija. Etikos normos padeda orientuotos šiuolaikiniame sudėtingame pasaulyje.

Pilietiškumo ugdymo funkcija. Kiekvienas žmogus turi rūpintis visuomenės gerove, o ne tik savo.

Taigi, vykdydama moralinio švietimo ir pilietiškumo ugdymo funkcijas, etika gali paspartinti pilietinės visuomenės atsiradimo prielaidų susidarymą ar pačio pilietinės visuomenės vystymąsi.

Aktyvi pilietinė visuomenė (informacijos prieinamumas/įstatymai; kultūrinės tradicijos; žiniasklaida).

Taigi, apžvelgus etikos infrastruktūrą, galima teigti, kad etikos infrastruktūrai sukurti reikalinga valdžia, ištekliai ir pastovus dėmesys. Lietuvoje ryškiausias etikos infrastruktūros elementas yra etikos priežiūros institucijos, kurios turi savo veiklos etikos kodeksus.

Išanalizavus literatūrą, išsiaiškinta etikos kodekso paskirtis – tai priemonė prieš korupciją, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, bei kyšininkavimą. Taip pat išsiaiškinti etikos kodekso tikslai: skatinti gerą elgesį, užkirsti kelią korupcijai ir blogam elgesiui, informuoti, drausminti, šviesti, apibrėžti taisykles, išspręsti problemas, bei apsaugoti nuo konfliktinių situacijų ir neetiško elgesio. Norint, kad būtų įgyvendinti etikos kodekso tikslai, būtina žinoti valstybės tarnautojų etiką įtakojančius etikos elementus.

Asmeninės valstybės tarnautojų vertybės yra pats svarbiausias valstybės tarnybos etikos elementas. Jų šaltiniai patys įvairiausi: šeimos biografijos faktai ir ankstyva pareigūnų socializacija, išsilavinimas, karjeros pasirinkimas ir atranka priimant į darbą, mokymas ir socializacija priėmus į darbą, nuolat besikeičiančios visuomenės vertybės, politinė aplinka, kai kurių vertybių ir kitų faktorių įkūnijimas konstitucijoje, kodeksuose ir taisyklėse bei nacionalinės (o kartais ir tarptautinės) teisės reikalavimai. Be to, laikui bėgant visi šie veiksniai keičiasi - net griežtose konstitucijose yra lanksčių elementų, taip pat keičiasi ir įstatymai.

  • Viešasis administravimas Kursinis darbas
  • Microsoft Word 95 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (5551 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kriste
  • Valstybės tarnautojų etika kursinis darbas
    10 - 2 balsai (-ų)
Valstybės tarnautojų etika kursinis darbas. (2016 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstybes-tarnautoju-etika-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:28
×