Valstybės valdymo formos (2)


Įvadas. Valstybė Valstybės sąvokos aiškinimas. Valstybės vaidmuo. Valdymo formos sąvokos aiškinimas. Valstybės formų klasifikacija pagal galios centrą Anarchizmas. Anarchokapitalizmas. Ekoanarchizmas. Ekofeminizmas. Libertarinis socializmas. Autokratija. Autoritarizmas. Diktatūra. Totalitarizmas. Despotizmas. Karinė chunta. Kleptokratija. Demokratija. Monarchija. Oligarchija. Respublika. Klasifikacija pagal socioekonominę politiką Fašizmas. Komunizmas. Socializmas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Temos aktualumas. Valdymo forma – sistema, pagal kurią valdoma valstybė, todėl svarbu žinoti kokios gali būti valdymo formos ir kaip jos veikia. Referate nagrinėjamos valdymo formos, kurios yra išskirtos pagal galios centrą ir socioekonominę politiką. Pagrindiniai šio darbo šaltiniai - internetinis puslapis „Vikipedija“, internetinis puslapis „Anarchija“, „Istorija“, tarptautinių žodžių žodynas, „Visuotinės istorijos konspektai“ ir kt. Taip pat remtasi mąstytojų Roberto Oveno, Tomo Moro, Žano Žako Ruso darbais. Šiuose šaltiniuose yra pateikta informacija apie valdymo formas bei jų klasifikacija.

Žodis diktatūra yra kilęs iš lotyniško žodžio dictatura, kuris reiškia nedemokratinę valdymo formą, kai valdžia remiasi prievarta. Diktatūra dažnai atsiranda tose šalyse, kuriose valdo silpna ar nekenčiama vyriausybė, kurias nuverčia kokia nors grupuotė. (Internetinis puslapis „Vikipedija“). Ryškiausias diktatūros pavyzdys – Prancūzija. 1793 m valdė Liudvikas XVI, nors valdymo pradžioje jis buvo mėgstamas valdovas, jo neveiksnumas ir konservatyvumas privedė prie to, kad prancūzams jis virto tironijos ir Senojo režimo simboliu. Prisidengdami visuomenės nepasitenkinimu bei remiami Paryžiaus sankiulotų, į valdžią atėjo Jakobinai, kurie vėliau į šalį įvedė diktatūrą. („Istorija“, 2013m., 387p).

Žodis despotizmas yra kilęs iš graikų žodžio despotēs, reiškiantį valdovą. Despotizmo valdymas pasižymi žiaurumu. Tarptautinių žodžių žodynas despotizmą apibūdina kaip neaprėžtos valdžios formą, kurioje yra valdovas, valdantis savavališkai, nesiremdamas įstatymais. (Tarptautinių žodžių žodynas, 1985m., internetinis puslapis „Vikipedija“).

pragmatizmo, tolerancijos, bendradarbiavimo ir kompromiso vertybių palaikymas. (Internetinis puslapis „ Istorijai“).

Oligarchijos žodžio reikšmė kilusi iš graikų kalbos žodžio oligarchia, reiškiančio nedaugelio valdžia. Tai - valstybės valdymo forma, kai visa valdžia sutelkta nedidelės žmonių grupės rankose. (Tarptautinių žodžių žodynas, 1985m). Oligarchinis valdymas paremtas turtingo elito dominavimu valdžioje. Paprastai oligarchija būdinga šalyse, kuriose didelė turtinė nelygybė. (Internetinis puslapis „ Valstybė“).

Gerontokratija – valdo senyvo amžiaus žmonės, kurie nebūtinai yra labiausiai tam tinkantys;

Teokratija – valdo vyraujančios religijos aukščiausieji vadovai. (Internetinis puslapis „Žodynas“).

Žodis respublika yra kilęs iš lotynų kalbos res publica, reiškiantį viešąjį reikalą. Tai - valdymo forma, kur valstybės vadovas yra renkamas nustatytam laikotarpiui. (Tarptautinių žodžių žodynas, 1985m).

Išanalizuota valstybės bei valdymų formos sąvoką bei pateikti valstybės vaidmenys;

Išsiaiškinta pagal ką yra klasifikuojamos valdymo formos, t.y pagal galios centrą ir socioekonominę politiką;

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 39 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3071 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tiktokki
  • Valstybės valdymo formos (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Valstybės valdymo formos (2) . (2017 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/valstybes-valdymo-formos-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 05:27
×