Vandens kokybės ir saugos konspektas


Kokios geriamo vandens mėginių ėmimo vietos ? Kaip atliekamas vandens pavyzdžio paėmimas Vandens mėginio paėmimas. Kokį kiekį vandens reikia paimti bendrajam tyrimui. Kokie vandens kiekiai reikalingi paimti atskiriems geriamojo vandens tyrimams ? Kokios nuorodos vandens mėginio surinkimui iš krano. Kokios nuorodos vandens mėginio surinkimui iš atviro vandens telkinio. Kokia mėginio paėmimui tinkama tara. Kokie reikalavimai keliami mikrobinės taršos tyrimui renkamam vandens mėginiui. Kokie dokumentai pildomi paėmus geriamo vandens mėginį siunčiant į laboratoriją tyrimui. Gabenimo laiko apibūdinimas ir mėginio konservavimo būdai. Mėginių konservavimas ir ženklinimas. Kas pildoma vandens mėginio lydraštyje. Kokios indikatorinės savybės nustatomos geriamajame vandenyje. Kaip nustatomas geriamojo vandens skaidrumas ? Normatyvas. Kaip nustatyti geriamojo vandens drumstumą ? Normatyvas. Vandens skaidrumo perskaičiavimas į drumstumą. Kaip nustatyti geriamojo vandens spalvą ir skonį ? Normatyvas. Kaip nustatyti geriamojo vandens nuosėdas ? Normatyvas. Kaip nustatyti geriamojo vandens sausąsias medžiagas ? Normatyvas. Kokie geriamo vandens indikatorinių savybių Valstybinio standarto reikalavimai. Kietas vanduo veikia mineralinių , organinių , riebalinių medžiagų tirpumą ? Reikalingas dėstytojo paaiškinimas. Kokia vandens kietumo higieninė ir fiziologinė reikšmė ? Kokie yra vandens kietumo sumažinimo būdai. Kokia kieto vandens sudėtis. Vandens kietumo karbonatinio , bendro , pastovaus nustatymas. Kaip nustatyti vandens rūgštingumo reakciją. Kaip nustatyti amonį vandenyje. Kokia amonio įtaka vandens kokybei , atsiradimo vandenyje priešistorė ?


Įtariant vandens teršimą, mėginiai imami trijose vietose: ties teršimo vieta, aukščiau teršimo vietos ir žemiau teršimo vietos. Imant vandens mėginius iš šulinių, vieną pavyzdį reikia imti anksti ryte, prieš vandens naudojimą kol vanduo dar nesudrumstas, o antrą - po vandens naudojimo. Imant vandens mėginius iš vandentiekio sistemos, kranas iš pradžių dezinfekuojamas liepsna, o vanduo laike 3-5 min. Nuleidžiamas.

Vandens mėginio paėmimas. Imant tyrimui vandens mėginius, būtina laikytis šių reikalavimų:

mėginio ėmimo vieta ir laikas turi neturėti atsitiktinių elementų (laikinas drumstumas, atsitiktinis užterštumas ir pan.);

nuo mėginio paėmimo iki tyrimų pradžios turi praeiti minimalus laiko tarpas (priklausomai nuo tyrimo pobūdžio);

vandens mėginio tūris detaliam tyrimui -5 1itrai, supaprastintam tyrimui – 2-3 1itrai, bakteriologiniam tyrimui – ne mažiau 300 ml.

Imant vandens mėginius iš atvirų vandens telkinių, patogiausia naudotis specialiu indu – batometru, kuris apsaugo vandens pavyzdį nuo išorinio užteršimo ir kontakto su oru. Batometras – prietaisas vandens iš atviro telkinio mėginiams surinkti.

Jei vandens mėginio imamas deguonies nustatymui, tai indas pripilamas pilnas, be oro burbuliukų. Prieš imant vandens mėginius, indas 2-3 kartus gerai praplaunamas tiriamuoju vandeniu. Iš atvirų vandens telkinių (ežerų, upių, saugyklų) mėginius reikia imti 1 – 2 m atstumo nuo kranto, 0,5 m gylyje. Įtariant vandens teršimą, mėginiai imami trijose vietose: ties teršimo vieta, aukščiau teršimo vietos ir žemiau teršimo vietos. Imant vandens mėginius iš šulinių, vieną pavyzdį reikia imti anksti ryte, prieš vandens naudojimą kol vanduo dar nesudrumstas, o antrą - po vandens naudojimo. Imant vandens mėginius iš vandentiekio sistemos, kranas iš pradžių dezinfekuojamas liepsna, o vanduo laike 3-5 min. Nuleidžiamas.

Ant kiekvieno mėginio indo priklijuojama etiketė, kurioje užrašomas mėginio numeris, vietovės adresas, vandens telkinio pavadinimas, mėginio paėmimo laikas. Prie siunčiamo į laboratoriją vandens mėginio pridedamas lydraštis, kuriame surašoma: vandens telkinio pavadinimas ir adresas, mėginio paėmimo data, meteorologinės sąlygos (oro temperatūra, krituliai, oro judėjimo greitis ir kt), mėginio dydis ir paėmimo būdas, trumpas sanitarinis – topografinis vandens telkinio aprašymas, organoleptinio tyrimo rezultatai (temperatūra, skaidrumas, spalva, kvapas), kas paėmė vandens mėginį ir koks bus atliekamas vandens tyrimas. Jei galimybių atlikti vandens mėginio tyrimą tą pačią dieną nėra, jis gali būti laikomas šaldytuve iki 48 val. Kai kuriais atvejais, kai nėra galimybių greitai ištirti vandens mėginį, jis gali būti konservuojamas chloroformu, sieros rūgštimi, azoto rūgštimi, druskos rūgštimi, tačiau universalaus konservanto nėra.

Imant mėginį iš čiaupo – apžiūrimas čiaupo ar mazgo būklė. Prieš imant mėginį čiaupas turėtų būti atsuktas ir vanduo kurį laiką paliekamas tekėti pastoviu srautu, kad iš vandentiekio vamzdžių būtų išleistas stovintis vanduo (paprastai pakanka nuo 2 iki 3 min.). Kartais prieš mėginių ėmimą gali tekti leisti vandeniui laisvai tekėti ne trumpiau kaip 30 min., pvz., kai mėginiai imami iš pagrindinio vamzdžio atšakos, kurioje gali būti iškritusių nuosėdų, kurios turi būti išleistos prieš mėginių ėmimą.

Jeigu sistema nebuvo naudojama 2 val. Ir daugiau, ji turi būti praplaunama 3-5 minutes, kol vandens srovė nuplaus užsistovėjusį vandenį. Jeigu mėginys imamas iš magistralės susikirtimo taškų, kur gali pasitaikyti nusėdusių medžiagų, vandenį reikia leisti 30 min. Iš švaraus vandens rezervuarų, vandens ruošimo ar dezinfekcijos įrenginių, mėginiai imami iš vandens įėjimo ir išėjimo vamzdžių ir kuo arčiau šių įrenginių.

  • Ekologija Konspektas
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (4668 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina
  • Vandens kokybės ir saugos konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Vandens kokybės ir saugos konspektas. (2017 m. Spalio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/vandens-kokybes-ir-saugos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 05:25
×