Vandens transportas referatas (2)


Įvadas. Vidaus vandenų transportas. Upių laivai. Vidaus vandenų keliai. Vandens transporto valdymas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šio darbo tikslas yra susipažinti su vandens transporto raida, vandens transportu ir jų keliais.

Savo indėlį į pasaulinę laivybos istoriją įnešė ir graikai. Jie pradėjo platinti geležinius įrankius ir ginklus Adrijos, Viduržemio ir Juodosios jūros pakrantėse. Jūrinei prekybai reikėjo talpių laivų. Graikai statė dramblotus aukštaborčius laivus su nuolaidžiais laivagaliais, nes kiekvieną vakarą atbulus laivus tempdavo į krantą. Ši būtinybė ribojo laivų dydį. V a.pr.m.e. tik atėniečiai turėjo patogų uostą su trimis molų apsaugotais giliavandeniais baseinais, krantinėmis, sandėliais, arsenalu, laivų statyklomis. Slenkant šimtmečiams, uostus įsirengė ir kiti miestai.

Taip pat galima paminėti ir kavarėles. Tai nedideli, lengvi, labai greiti buriniai laivai su keturiais stiebais. Su tokiais laivais Kristupas Kolumbas leidosi į kelionę ir atrado Ameriką.

Atsiradus didesnių laivų poreikiui pamažu kavareles pakeitė galeonai. Tai labai dailūs burlaiviai.

Visi laivai būdavo statomi nepaisant konstruktorių nurodymų ir laivadirbiai labiau pasitikėjo iš tėvų gautomis žiniomis. Tačiau statant vis didesnius laivus, tų žinių nepakakdavo, todėl dažnai tik paleisti laivai nuskęsdavo. Viso to priežastis neteisingai nustatytas balasto svoris.

XVII a. Pabaigoje žymiausi matematikai, fizikai, mechanikai ėmėsi laivo teorijos. Jų pastangomis atsirado greiti, vikrūs laivai. Vairalazdę pakeitė šturvalas, todėl jūreivių darbas palengvėjo. Kartu su šiais laivais pasirodė ir fregatos. Fregatos buvo labai populiarios, jas statydavo visos jūrinės valstybės, buvo jų ir Klaipėdoje. XVIII a. fregatos išaugo ir tapo solidžiais kariniais burlaiviais. Kariniai tų laivų nuopelnai maži, tačiau jie pasižymėjo geografinių atradimų istorijoje (su jais atrasta Australija). Naujai užgrobtuose rajonuose tuojau pirkliai imdavo prekiauti, tad prekybinis laivynas vaidino svarbų vaidmenį ir ekonomikoje ir politikoje. [6, 8]

Pačioje XIX a. pabaigoje Atlante ir Ramiajame vandenyne pasirodė gigantiški barkai ir fregatos plieniniais korpusais. Atsiradus garo mašinoms atsirado pirmasis garvežys. Pradėjo plaukioti pirmieji garlaiviai. Jie turėjo daug trūkumų: didžiuliai mentračiai jūroje buvo nepatikimi, karinių veiksmų metu priešo sviediniai lengvai galėjo juos pažeisti, be to garo mašina su visa papildoma įranga labai daug svėrė. Dėl didelio svorio naujieji garlaiviai su ištobulėjusiais burlaiviais varžytis galėjo tik esant visiškam štiliui. Tik praėjus 15 – 20 metų garlaiviai padidino greitį iki 12 margų, bet iškilo problema dėl korpuso stiprumo ir atsparumo.

Prancūzas Mersenas pirmasis pasiūlė laivus statyti iš geležies, tačiau tais laikais dar nebuvo technologijos, galinčios pasiūlyti geležies plokščių sujungimo būdus. Tik 1843 m. pastatytas laivas su geležiniu korpusu. Jis pasižymėjo dar viena korpuso konstrukcijos ypatybe – vandeniui nelaidžiomis vidinėmis pertvaromis.

1883 m. švedų inžinierius K. G. Lavalis sukonstravo garo turbiną, kuri sukosi nepalyginamai greičiau ir lygiau, buvo kompaktiškesnė ir lengvesnė už garo mašiną, tačiau mažas jos naudingumo koeficientas neleido jos panaudoti laivams. Anglo Parsono sukonstruota daugiapakopė turbina buvo žymiai ekonomiškesnė. Po kelių metų tobulinimo ši turbina leido pasiekti dar negirgėtą greitį, net 34 mazgus. Imta statyti labai didelius garlaivius. Garlaiviai buvo labai sparčiai tobulinami, o konkurencija dėl didesnio pelno atnešė ne tik progresą, bet neišvengta ir aukų. Tai „Titaniko“ tragedija.

  • Transportas Referatas
  • Microsoft Word 443 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2842 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tadas
  • Vandens transportas referatas (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Vandens transportas referatas (2). (2015 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/vandens-transportas-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 10:49
×