Vandenynų biogeografijos egzamino klausimai atsakymai


Dispersija gyvunu. Aleno taisykle. Biologijos stuburiniu gyvunu klausimai ir atsakymai.

Vandenynų biogeografijos egzamino klausimai. Biogeografijos tikslai ir uždaviniai. Biologinis bipoliariškumas. Gyvūnų prisitaikymas prie aplinkos faktorių. Bergmano taisyklė. Aleno taisyklė. Gyvūnų plitimą ribojantys faktoriai Ineta. Kanalai. Dispersija. Ateivės rūšys. Gyvūnų plitimas planktoninių lervų dėka. Ekologinės grupės, plačiausiai išplitusios vandenyne. Rekolonizacija. Gyvybės raida. Bestuburių gyvūnų įvairovė Arturas. Stuburinių gyvūnų įvairovė. Arealų tipai. Arealų ribos Martyna. Arktinė sritis. Tropinė sritis. Notalinė sritis. Antarktinė sritis. Pelagialė. Salų biogeografija.

Biogeografija- mokslas tyrinėjantis organizmų paplitimo dėsningumus. Tai gyvūnų ir augalų gyvenimo studijavimas, įvertinant jų paplitimą Žemėje, aplinkos faktorių daroma įtaka ir augalų bei gyvūnų tarpusavio santykius. Biogeografija skirstoma:

KODĖL yra priežastinis ryšys tarp skirtingų žemės regionų faunos ir floros

KAIP aiškinami dėsningumai, kurie reguliuoja (reguliavo) gyvūnų ar augalų plitimą iš atsiradimo centrų.

Pasireiškia simetriškais pokyčiais einant į abi puses( į šiaurę ir į pietus) nuo ekvatoriaus link vidutinių ir šaltujų juostų

Padidėja 10-50 kartų(išskyrus koralinius rifus bentose ir ekvatoriaus srovių juostą- planktone.

Bipoliariškumas - gerai pasireiškia ir geofiziniuose bei geocheminiuose faktoriuose: temperatūros, apšvietimo, horizontalios ir vertikalios vandenų cirkuliacijos, biogeninių medžiagų pasiskirstyme

Turi pludrūmą artima vienetui. Tai padeda išlaikyti beveik neutralų pludrūma, tuo sumažindami energijos poreikį reikalinga judėjimui.

slankstelių paviršiai pas banginius plokšti, tai judrumo ir elastingumo požymis

Kvėpavimo takai turi sandarinimo vožtuvus ir atskirti nuo virškinimo takų.

Kraujagyslės pirma krauju aprūpina smegenis ir įgalina beveik visiškai įsisavinti deguonį kraujyje, todėl jame didesnis CO2 kiekis.

Vidutinės ir tropikų juostos jūros žinduoliai turi gerai išvystyta uodegos ir nugaros pelekų bei kūno paviršiaus kraujagyslių sistemą, saugančia nuo perkaitymo

šalto klimato gyvūnai paprastai yra stambesni už gyvenančius šiltesniame klimate. Stambesni gyvūnai, atiduodami santykinai mažiau šilumos kūno masės vienetui, sunaudoja santykinai mažiau maisto, nei mažesni.

Šiaurės pusrutulyje kūnas didėja einant iš pietų į šiaurę. Pietų pusrutulyje iš šiaurės į pietus. Jeigu dviejų, esančių netoli viena kitos,teritorijų fauna panaši, tačiau skiriasi aplinkos temperatūros(viena iš jų šaltesnė), tai pastarojoje paukščių ir žinduolių vidutiniai dydžiai bus didesni. Pvz.: Australijos pietuose vidutinė temperatūra 16 C, o Tasmanijoje 11 C. To pakanka, kad Tasmanijos ančiasnapiai, echidnos ir kengūros būtų didesnės už Australijos.

Kuo didesnis gyvūnas, tuo mažesnis paviršius, tuo mažiau prarandama šilimos

Pavyzdys: 1 cm kūbas Jo tūris= 1x1x1= 1 cm3 Jo plotas = 6 paviršių plotai x 1 cm2=6 cm2

Taigi 1 cm3 tūrio yra 6 cm2 ploto šilumos praradimui, 6/1 = 6 cm2 į 1 cm3 .

Paviršiaus ploto santykis atitinka kūno tūrio santykĮ 6 : 1. Padidinkime kūbo kraštine iki 3 cm.

Antarktinis 0,7-0,75 m 7-8 kg į pietus iki 64 laips. Į šiaurę iki 52 laips.

ALENO taisyklė- žinduolių, gyvenančių šaltuose rajonuose, ausys, uodegos ir kitos atsikišusios kūno dalys yra mažesnės už giminingų rūšių atstovų iš šiltesnių regionų.

Gyvūnams, sumažinus kūno paviršių, santykinai jo masei, pavyksta išsaugoti kuo daugiau šilumos ir yra mažiau pažeidžiami nušalimų

Pvz.: Poliarinė lapė ir rudoji lapė. Baltasis kiškis ir paprastasis kiškis. Šiaurinis elnias ir taurusis elnias

Šviesos kiekis –Eufotinėje zonoje, kur prasiskverbiančios šviesos užtenka fotosintezės palaikymui. Šioje zonoje yra didžiausias fitoplanktono augimas. (~50m kritinis gylis, fotosintezė=kvėpavimas)

Kadangi dalis kelio praeina gėlu vandeniu gyvūnų migracija tarp Ramiojo v. ir Atlanto v. beveik negalima.

Raudonosios j. lygis yra 1,2 m aukštesnis už Viduržemio j. Biterio ežeras, kuris buvo hipersūrus, yra buferinė sumažinanti potvynio plitimą tiek iš Viduržemio, tiek ir iš Raudonosios j.

Rūšies, bendrijos ar biotos vystymasis įvairiose gyvenamosiose aplinkose priklauso nuo jų sugebėjimų plisti, nuo galimų migracijos kelių, nuo barjerų ir natūralių filtrų.

  • Biologija Špera
  • Microsoft Word 302 KB
  • 2014 m.
  • 10 puslapių (9440 žodžiai)
  • Jurgita
  • Vandenynų biogeografijos egzamino klausimai atsakymai
    10 - 4 balsai (-ų)
Vandenynų biogeografijos egzamino klausimai atsakymai. (2014 m. Sausio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/vandenynu-biogeografijos-egzamino-klausimai-atsakymai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 14:59
×