Variklių tepimo sistemos referatas


Transporto referatas.

Įvadas. Tepimo sistema. Variklinės alyvos. Variklių tepimo sistemų tipai. Alyvos filtrai. Kontrolės įtaisai. Tepimo sistemos įrengimas ir veikimas. Motociklų, automobilių ir sunkvežimių variklių tepimo sistemos. Motociklų variklio tepimo sistemos. Dvitakčio motociklo variklio tepimo sistema. Keturtakčio motociklo variklio tepimo sistema. Automobilio variklio tepimo sistema. Sunkvežimio variklio tepimo sistema. Tepimo sistemos priežiūra. Išvados. Literarūros sąrašas.


Darbartinių metu daugelis žmonių naudojasi transporto priemonėmis tokiomis kaip motociklai, automobiliai ir sunkvežimiai. Kad šios transporto priemonės pajudėtų iš vietos reikalingas variklis. Sklandų variklio darbą užtikrina variklio tepimo sistema. Didelių jėgų veikiamos ir greit judančios viena kitos atžvilgiu variklio detalės trinasi viena į kitą. Taip tarp greitai judančių detalių atsiranda trintis. Norint sumažinti trintį būtina tarp detalių tarpų įleisti alyvos. Tai atlieka tepimo sistema. Būtent nuo šios sistemos priklauso transporto priemonių variklių ilgaamžiškumas ir sklandus darbas.

Taigi variklių tepimo sistemos skirtos besitrinantiems detalių paviršiams sutepti, jiems aušinti, pašalinti iš besitrinančių paviršių tarpų atsiradusias smulkias metalo daleles bei prailginti variklių darbo laiką.

Alyvos - tai klampūs skyščiai, gaunami perdirbant naftą (mineralinės alyvos) ar sintezės būdų (sintetinės alyvos). Mineralinės alyvos gaminamos iš bazinės alyvos, įvedant į ją priedus. Priedai - tai cheminiai junginiai, gerinantys alyvos savybes. Jie būna individualūs ir universalūs. Priedų kiekis bazinėje alyvoje gali sudaryti iki 30%. Pagal poveikį priedai skirstomi į[1]:

Į variklines alyvas dažniausiai dedami trinties modifikatorių priedai. Jie didina alyvos lipnumą, sustiprina paviršinę alyvos plėvelę net ir esant mažai alyvos klampai. Mažesnės klampos alyvos panaudojimas variklyje sumažina jo vidaus trinties nuostolius.

Alyvų eksploatacinės savybės yra vertinamos daugeliu rodiklių. Tačiau svarbiausia, kad šios alyvos tenkintų variklio darbo keliamus reikalavimus. Variklinėms alyvoms keliami reikalavimai[1]:

alyva turi sudaryti stabilią plėvelę esant bet kokiems variklio darbo rėžimams ir aplinkos temperatūrai;

ši plėvelė turi būti tokia, kad susidarytų kuo mažesni energijos nuostoliai trinčiai nugalėti ir kuo mažiau diltų detalės;

alyva turi būti chemiškai švari, kad saugotų detales nuo korozijos ir intensyvaus trinties paviršių dilimo;

degant alyvai turi susidaryti kuo mažiau nuodegų;

labai svarbu, kad pagrindinės alyvos savybės būtų stabilios ją laikant, transportuojant, taip pat varikliui dirbant;

alyva turi gerai plauti variklio detales;

Besitrinančios variklio detalės gali būti tepamos jas aptaškant alyva arba priverstinai slegiant (pumpuojant) pastarąją į jų tarpą. Varikliuose naudojami šie būdai[2]:

Sukantis alkūniniam velenui, karteryje esanti alyva ištaškoma labai smulkiais lašeliais. Jie patenka ant besisukančių detalių ir jas tepa. Tai paprasčiausia tepimo sistema, tačiau alyva greičiau oksiduojasi. Dėl to tepimo sistema naudojama tik mažos galios, periodiškai veikiančiuose varikliuose. Kai tepimo sistema slėginė, tarpelis tarp besitrinančių detalių pripildomas siurblio teikiamos alyvos, todėl susidaro skyščio trintis.

valyti alyvą nuo mechaninių priemaišų, kad kuo mažiau diltų variklio detalės;

 • Transportas Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Gedas
 • 15 puslapių (2540 žodžių)
 • Universitetas
 • Transporto referatai
 • Microsoft Word 534 KB
 • Variklių tepimo sistemos referatas
  10 - 10 balsai (-ų)
Variklių tepimo sistemos referatas. (2016 m. Vasario 14 d.). http://www.mokslobaze.lt/varikliu-tepimo-sistemos-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 10:20